Chińska gazeta rządowa krytykuje Amerykanów za zamieszanie na świecie

Opublikowano: 06.10.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 733

„Dziennik Ludowy” będący najważniejszym organem prasowym chińskich władz opublikował na swoich łamach trzy artykuły, które wprost stwierdzają, że to Stany Zjednoczone przez swoją politykę odpowiadają za konflikty w kilku regionach świata, na czele z Bliskim Wschodem, Europą Wschodnią i Morzem Południowochińskim.

Wspomniane trzy artykuły zostały napisane przez chińskich uczonych zajmujących się stosunkami międzynarodowymi. W nocie edytorskiej stwierdzono, że działania Stanów Zjednoczonych doprowadziły do niepokojów i sporów w wielu miejscach, a głównie na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej oraz na Morzu Południowochińskim, stąd też Amerykanie odpowiadają za brak stabilności oraz zagrożenie dla pokoju i rozwoju w różnych częściach globu. Prof. Yang Guangbin z Renmin University of China w swoim artykule przypomina natomiast o doktrynie prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, który jako były wojskowy używał argumentów militarnych w relacjach z innymi państwami. Doktryna wojskowa wymaga więc wojny i ekspansji militarnej, które miały miejsce chociażby w Iraku, podczas „Arabskiej Wiosny”, a także w rosnących napięciach pomiędzy USA oraz Rosją i Chinami.

Naukowiec jednocześnie skrytykował Stany Zjednoczone za eksportowanie do innych państw obowiązującej w tym kraju ideologii, co w wielu nie-zachodnich kręgach doprowadziło do istnego „prania mózgów”. Kraje przyjmujące amerykański model wolności i demokracji, wcale nie upodabniają się do USA, ale najczęściej ich sytuacja ulega jeszcze większemu pogorszeniu. Guangbin powołał się też na amerykańskiego dyplomatę George’a Kennana, uznawanego za architekta polityki zimnej wojny, który twierdził, że system sowiecki porusza się nie ubłagalnie po wyznaczonej ścieżce, na której zatrzymuje się jedynie kiedy spotyka się z oporem. Zdaniem chińskiego naukowca te słowa odnoszą się teraz do polityki USA, która napędzana jest przez „potwora władzy kapitału”. Na zakończenie swojej publikacji Guangbin wezwał Chiny do większego zaangażowania w sprawy międzynarodowe adekwatnie do jej sytuacji w kontaktach z zagranicą.

Kolejny artykuł napisał natomiast Li Wen z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, gdzie odpowiada za badanie teoretycznego systemu „socjalizmu z chińskimi cechami”. Twierdzi on, że dążenie Amerykanów do tworzenia problemów na świecie jest możliwe dzięki stosowaniu przez nich „hegemonii lęku”. Taka polityka ma więc być odzwierciedleniem mentalności imperium, które traci swoją pozycję. USA nie może już bowiem chronić porządku i pokoju na świecie, stąd w celu utrzymania status quo prowadzi zupełnie odwrotną działalność. Zdaniem Wena Amerykanie zaburzają światowy pokój, aby utrzymać supremację dolara oraz swoją hegemonię w dziedzinach militarnych, politycznych i kulturalnych.

Trzecia z publikacji została przygotowana przez prof. Lina Hongyu z Huaqiao University, który nazwał amerykańskie manewry w regionie Azji i Pacyfiku za część zamorskiej ekspansji i dyplomacji interwencjonizmu, co ma pozwolić Stanom na utrzymanie ich pozycji w świecie. Hongyu wezwał tym samym władze Chin do zarządzania sporów z USA w sposób konstruktywny poprzez budowanie nowych poważnych wzajemnych relacji.

„Dziennik Ludowy” jest największą chińską gazetą, uważaną za oficjalny organ Komunistycznej Partii Chin, informujący o bieżącej polityce ustalanej przez władze kraju. Nakład gazety waha się między 3 i 4 mln egzemplarzy.

Na podstawie: News.Xinhuanet.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. gajowy 06.10.2016 11:30

  USA eksportuje swój model “demokracji” gdyż bardzo dobrze opanowała manipulacje takim typem demokracji (lobbing, presja instytucji finansowych). Manipulowanie demokracją jest tym skuteczniejsze im mniej dane państwo ma doświadczenia w funkcjonowaniu demokracji.
  Stąd zdawać by się mogło mało skuteczne (sic!) próby zaszczepiania demokracji w krajach islamskich. W rzeczywistości wprowadzenie tak “demokracji” było bardzo skuteczne – wszystkie lukratywne kontrakty zdobyły firmy USA.

 2. agama 06.10.2016 12:27

  dla USA to fatalnie, już Chiny i Rosja razem przeciwko nim. Nie wspominając o Bliskim Wschodzie i generalnie rosnącej nieprzychylności na świecie.

 3. davNieZmanipulowany 07.10.2016 10:46

  oby bo ich nienawidzę, za to ile osób przez nich cierpi i zostało zabitych

 4. dagome12345 07.10.2016 10:52

  @gajowy

  Wprowadzanie tzw”demokracji” przez USA przejawia te same elementy jak “oddawanie wolności koloniom przez kolonizatorów”.
  Sadzamy na najważniejszych “krzesłach” swoich kacyków lub ludzi nie mających do tego kwalifikacji(ewentualnie jakiegoś rzeźnika z IQ chomika -może to być nawet nasz najzajadlejszy wróg), zagarniamy surowce, niszczymy jakiekolwiek podwali, na których może zacząć się rozwijać gospodarka , zaprzęgamy do działania machinę propagandową mająca udowodniać ponad wszelką wątpliwość ,że obecny stan “rzeczy” po oddaniu władzy, jest winą narodu żyjącego w danym państwie( co po cichu ma udowodnić ,że chociaż byliśmy okrutni to “za naszych czasów” było lepiej , a te głupie “murzyny” do niczego się nie nadają).

  Najgorsze ,że ta propaganda działa. Aż cyce mi opadły jak słuchałem wynurzeń mojej rodziny z USA o tym jak to araby(muzułmanie) są głupie i nie potrafią nic konstruktywnego zbudować, a przeca wspaniała Hameryka wszytko im dała na tacy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.