Chińczycy wyhodowali pierwszą roślinę na Księżycu

Opublikowano: 24.10.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1882

Chińska agencja kosmiczna, po raz pierwszy, wyhodowała roślinę na ziemskim satelicie. Podczas gdy zamarzła ona już po dwóch tygodniach, dzięki temu eksperymentowi, naukowcy pozyskali kluczowe dane na temat jej krótkiego życia.

Nasiona bawełny z powodzeniem wyrosły na Księżycu, a Chiny stały się pierwszym krajem, który nie tylko wylądował statkiem kosmicznym po ciemnej stronie Księżyca, ale także wysłał tam kilka form życia. Przypominamy, że łazik księżycowy Chang’e-4 dostarczył na powierzchnię Księżyca pięć organizmów biologicznych 3 stycznia 2019 roku: nasiona bawełny, ziemniaków, jaja muszek owocowych i szczep drożdży.

Nauczenie się, uprawy rośliny w trudnych warunkach pozaziemskich, jest niezbędne, jeśli chcemy kontynuować naszą eksplorację kosmosu. Podczas dłuższych podróży, rośliny nie tylko zapewnią astronautom świeże jedzenie. Proces fotosyntezy można wykorzystać do usunięcia toksycznego dwutlenku węgla z powietrza i zastąpienia go tlenem. Rośliny mogą również oczyszczać wodę poprzez transpirację. Proces, w którym płyn pobierany przez korzenie odparowuje z liści, wypełniając powietrze przefiltrowaną wilgocią, którą można następnie wykorzystać.

Próbując zrozumieć, jak rośliny będą się czuć w kosmosie, Instytut Zaawansowanych Technologii na Uniwersytecie w Chongqing opracował specjalny pojemnik biosfery do odtwarzania warunków lądowych. Ciśnienie wewnątrz komory utrzymywało się na poziomie jednej atmosfery, a naukowcy na Ziemi zdalnie sterowali reżimem irygacyjnym.

Jednak w kosmosie rośliny nie mają wszystkiego, czego potrzebują: wciąż musiały borykać się z różnymi problemami, takimi jak wysoki poziom promieniowania kosmicznego i niski poziom grawitacji. Rośliny, w tym kiełkujące nasiona bawełny, muszą radzić sobie z mikrograwitacją. Ponieważ siła grawitacji Księżyca wynosi jedną szóstą siły przyciągania Ziemi. Przed wysłaniem na Księżyc, naukowcy umieścili ją w plastikowej strukturze przypominającej klatkę.

Warto zauważyć, że kierownik eksperymentu Xie Gengxin z Instytutu Badań Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu Chongqing nie planuje publikować żadnych artykułów naukowych opartych na tym badaniu. Ma on jednak zamiar kontynuować badania nad tym, jak różne formy życia, mogą funkcjonować na Księżycu. Uprawa świeżej żywności, zapewni astronautom dostęp do świeższych składników odżywczych, nie wspominając o smaczniejszych potrawach.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Ciemna strona Księżyca porusza się raz na miesiąc okrążając całego satelitę. Chodzi raczej o niewidoczną, tylnią stronę nieobracającego się względem Ziemi Księżyca

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

To zes polecial ksiezyc obraca sie raz w miesiacu wokol wlasnej osi to znaczy ze doba na ksiezycu wynosi miesiac dzumisz nie ma czegos takiego jak nieprzesowajaca sie ciemna strona to tak jak by powiedziec ze na ziemi noc zawsze przykrywa ten sam obszar pol ziemi ale ciagle te same pol.
Ps wielki sukces rislinka z tlenem woda i ziemia w plastikowym pojemniku wyrosla na metalowym skarzonym ksiezycu

realista
Użytkownik

Dandi, Masa napisał dokładnie to samo o ciemnej = nocnej stronie.
metalowy Księżyc? skażony Księżyc?…
jasne, wyśmiewaj ten “wielki sukces”. ty przecież bez tego wiesz wszystko z góry… .. .