Chińczycy posłuchali Amerykanów i zaczęli się zbroić

Opublikowano: 06.03.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 464

W 2018 roku Chiny zwiększą wydatki na obronność.

Dane o nowym budżecie wojskowym znalazły się w raporcie na temat pracy rządu opublikowanym na corocznej sesji najwyższego organu ustawodawczego — Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych — informują rosyjskie media.

Wydatki na obronę wzrosną o 8,1% i wyniosą 1,11 bilionów juanów — około 175 mld dolarów. W 2017 roku powiększono je o 7% i po raz pierwszy w historii przekroczyły bilion juanów (prawie 152 mld dolarów).

Jak piszą media, międzynarodowe organizacje uważają, że Pekin znacznie zaniża dane o budżecie wojskowym. Analitycy uważają, że opublikowana informacja nie obejmuje kilku chłonnych finansowo punktów, w tym wydatki na siły strategiczne i opracowania naukowo-techniczne. W związku z tym realne wydatki Chin na obronę mogą być większe o 25-50%.

4 marca przedstawiciel OZPL Zhang Yesui oznajmił, że polityka wojskowa kraju ma charakter defensywny. „Rozwój Chin w żaden sposób nie będzie zagrażać innym państwom” — zacytowała jego słowa agencja Xinhua.

Obecnie Chiny znajdują się na drugim miejscu po USA pod względem budżetu obronnego. W 2018 roku Waszyngton wyda na obronę 700 mld dolarów. Jednocześnie w 2019 roku Pentagon ma otrzymać 686 mld.

Wcześniej prezydent USA Donald Trump nazwał Rosję i Chiny rywalami rzucającymi wyzwanie interesom, gospodarce i wartościom państwa. Pod koniec stycznia szef Pentagonu James Mattis oznajmił, że Waszyngton zamierza wydać miliardy dolarów na przygotowania do wojny w kosmosie z Rosją i Chinami.

Rosyjski budżet wojskowy w 2018 roku wyniesie 2,8 biliona rubli (46 mld dolarów). Podkreślono, że w perspektywie wydatki obronne będą zmniejszane.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.