Chińczycy polecieli na Tiangong 2

Opublikowano: 18.10.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 345

Przed kilkunastoma godzinami Chiny wystrzeliły w przestrzeń kosmiczną załogową misję Shenzhou 11. Na jej pokładzie znalazło się dwóch astronautów, którzy zadokują do eksperymentalnej stacji kosmicznej Tiangong 2 i pozostaną na jej pokładzie przez 30 dni. Shenzhou 11 to jedna z misji, które mają przygotować Chiny do budowy pełnowymiarowej stacji kosmicznej. Ta ma powstać już za sześć lat.

W ramach Shenzhou 11 zostaną przeprowadzone eksperymenty medyczne i będą testowane systemy, technologie oraz procedury, które zostaną wykorzystane w 2018 roku podczas wystrzelenia głównego modułu chińskiej stacji kosmicznej.

Dowódca chińskiego programu kosmicznego, generał Zhang Youxia poinformował, że start Shenzhou 11 okazał się sukcesem. Po tym komunikacie wystąpił minister obrony narodowej Fan Changlong i odczytał list gratulacyjny od prezydenta Xi Jinpinga, a premier Li Keqiang i dyrektor biura propagandy Liu Yunshan osobiście odwiedzili pekińskie centrum kontroli lotów, by pogratulować jego pracownikom. Misja Shenzhou 11 to 6. chińska misja załogowa. W jej ramach chińscy astronauci pobiją krajowy rekord pobytu w przestrzeni kosmicznej.

Tiangong 2 to kolejna już chińska eksperymentalna stacja kosmiczna. Poprzednia – Tiangong 1 – trafiła na orbitę w 2011 roku. Tiangong 2 wystrzelono zaledwie przed miesiącem.

Pierwsza chińska misja załogowa miała miejsce w 2003 roku. Chiny stały się wówczas trzecim, po ZSRR (FR) i USA, krajem, który samodzielnie wysłał człowieka w przestrzeń kosmiczną. Od tamtego czasu chińscy astronauci odbyli spacer w przestrzeni kosmicznej, na powierzchni Księżyca wylądował łazik Yutu. Chiny zapowiadają też załogową misję na Marsa i nie wykluczają lądowania na Księżycu.

Chiny nie biorą udziału w pracach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie z powodu obaw Amerykanów, którzy twierdzą, iż chiński program kosmiczny ma głównie aspekt militarny.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o