Chińczycy budują działo do wystrzeliwania statków kosmicznych

Opublikowano: 18.03.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1194

Chińscy naukowcy pracują nad przełomową technologią, która może całkowicie zmienić sposób, w jaki wysyłamy obiekty w kosmos. Opracowywany przez nich projekt, nazwany Tengyun, dotyczy stworzenia ogromnego działa elektromagnetycznego, które będzie w stanie umieszczać w kosmosie obiekty wielkości Boeinga 747 z prędkością dwukrotnie większą od prędkości dźwięku.

Prace nad tym projektem trwają od 2016 roku, a chińscy naukowcy uważają, że są bardzo blisko dokonania przełomu — informuje „South China Morning Post”. Celem jest stworzenie działa szynowego, które będzie działać jak elektromagnetyczny tor startowy, przyspieszając hipersoniczne samoloty kosmiczne do prędkości Mach 1.6. Po wyrzuceniu, maszyny te mają odpalić silniki i wejść w przestrzeń kosmiczną.

Nowa technologia może znacznie obniżyć koszty wysyłania ludzi i ładunków w kosmos, co może stanowić atrakcyjną ofertę dla firm takich jak NASA czy SpaceX Elona Muska, które obecnie dominują na tym rynku. Poleganie wyłącznie na własnym zasilaniu samolotu do startu wymagałoby bowiem znacznej ilości paliwa, co ogranicza możliwości tradycyjnych rakiet.

Próbując przezwyciężyć to wyzwanie, chińscy inżynierowie musieli pójść na kompromis względem konstrukcji aerodynamicznej i układu silnika, co wpłynęło na wysoką wydajność lotów w tych maszynach. Naukowcy pracujący nad projektem Tengyun są jednak przekonani, że mogą rozwiązać bieżące problemy.

Aby przetestować tę technologię, China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) będzie korzystać z długiego na 1,93 km obiektu testowego maglev w Datong. Obiekt ten pierwotnie służył do testowania technologii lewitacji magnetycznej w rurze niskopróżniowej, ale obecnie jest wykorzystywany do testów lotniczych ze względu na możliwość napędzania ciężkich przedmiotów do prędkości 1000 km/h. W przyszłości obiekt testowy w Datong ma zostać wydłużony do 60 km, co pozwoli na osiąganie maksymalnej prędkości 5000 km/h.

Ośrodek w Datong jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych w dziedzinie urządzeń napędzanych technologią elektromagnetyczną na świecie. Podobne prace prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych, gdzie NASA w latach 1990. próbowała zbudować wyrzutnię o wysokości 15 metrów, jednak projekt ten został porzucony z powodu trudności technicznych i braku funduszy. Amerykanie skupili się następnie na opracowywaniu technologii katapult elektromagnetycznych.

Działa elektromagnetyczne mogą być wykorzystywane nie tylko do wystrzeliwania samolotów kosmicznych, ale także do wysyłania satelitów na orbitę. Kalifornijski start-up Longshot buduje działo z lufą o długości blisko 10 km, które będzie w stanie wysyłać na orbitę satelity i zaopatrzenie dla stacji kosmicznych. Z kolei SpinLaunch tworzy coś w rodzaju kosmicznej katapulty, napędzanej elektrycznie, która może wykonywać kilkadziesiąt „strzałów” dziennie.

Chińskie działo elektromagnetyczne, wraz z innymi podobnymi projektami na świecie, może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzkość eksploruje kosmos. Technologia ta może znacznie obniżyć koszty i zwiększyć częstotliwość wysyłania ładunków w przestrzeń kosmiczną, otwierając nowe możliwości dla badań i eksploracji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Stanlley 18.03.2024 14:34

    A u nas zielony ład….

  2. replikant3d 18.03.2024 18:59

    Kolejna ślepa uliczka technologiczna…..jak długo jeszcze wszyscy będą się na to nabierać? działa elektromagnetyczne mają sens tylko w próżni kosmicznej gdzie nie ma oporów atmosferycznych. na planetach z atmosferą to porażka…W czasie na przykład burzy z piorunami takie działo jest bezużyteczne….

  3. Stanlley 19.03.2024 10:06

    Tylko że tutaj działo elektromagnetyczne pełni inną rolę – pomaga uzyskać początkową prędkość, silniki rakietowe rozpędzają rakietę dalej. To tak jak z katapultami na lotniskowcach – ułatwiając start zmniejszają zużycie paliwa.

  4. replikant3d 19.03.2024 17:44

    LichoNiespi, to nadal bardzo nieefektywna technologia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.