Chcą zerwać stosunków dyplomatycznych z Rosją

Opublikowano: 20.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1077

Wielu deputowanych Rady Najwyższej proprezydenckiej frakcji Sługa Narodu zaapelowało do Wołodymyra Zełenskiego, aby zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją i wezwać rezerwistów, głosi oświadczenie opublikowane na „Facebooku” w poniedziałek przez parlamentarzystów Bogdana Jaremenko i Lizę Bogucką.

Oświadczenie deputowanych głosi, że działania Rosji „stwarzają egzystencjalne zagrożenie dla Ukrainy”, a ukraińskie władze muszą przeprowadzić posiedzenie Rady Najwyższej z udziałem prezydenta Zełenskiego, członków gabinetu ministrów i dowódców służb specjalnych w celu omówienia całego kompleksu środków mających zwiększyć bezpieczeństwo i obronę kraju.

„Apelujemy do prezydenta Ukrainy, Najwyższego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy: zerwać stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską; przedstawić do rozpatrzenia Radzie Najwyższej Ukrainy projekt Ustawy Ukrainy „O obronie terytorialnej”; wezwać rezerwistów sił zbrojnych Ukrainy; niezwłocznie zwrócić się do przedstawicieli państw sygnatariuszy memorandum budapesztańskiego, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki o tymczasowe skierowanie swoich kontyngentów wojskowych na terytorium Ukrainy jako powstrzymujący czynnik ewentualnej agresji ze strony Rosji” – głosi oświadczenie.

Proponuje się również zwrócenie się do rządów państw partnerskich NATO z propozycją tymczasowego rozmieszczenia na terytorium Ukrainy rakiet przeciwokrętowych, przeciwlotniczych i przeciwrakietowych oraz okrętów wojennych w celu powstrzymania ewentualnych agresywnych działań Moskwy z morza i powietrza. Wśród zaproponowanych środków mówi się o konieczności zapewnienia Ukrainie pilnej wojskowo-technicznej pomocy zbrojnej i amunicji do powstrzymania ewentualnej agresji. A także o konieczności czasowego rozmieszczenia na Morzu Czarnym wspólnej operacji z państwami NATO w celu patrolowania szlaków morskich od Bosforu w kierunku portów czarnomorskich Bułgarii, Rumunii i Ukrainy.

„Apelujemy do rodaków, ukraińskich biznesów, żyjących i pracujących na terytorium Rosji i jej państw satelitów, aby w miarę możliwości zakończyli swoje sprawy i wrócili na Ukrainę” – podsumowali deputowani.

Kto dokładnie podpisał dane oświadczenie i jaka jest liczba deputowanych, nie sprecyzowano. Państwa zachodnie w ostatnim czasie wyrażają zaniepokojenie w związku z rzekomym wzmocnieniem „agresywnych działań” ze strony Rosji przy granicy Ukrainy.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja przemieszcza wojska w obrębie swojego terytorium i wedle własnego uznania. Moskwa wielokrotnie oświadczała, że nie jest stroną wewnątrzukraińskiego konfliktu oraz że jest zainteresowana tym, aby Kijów pokonał polityczny i gospodarczy kryzys.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Ukrainą i Rosją zostały ustanowione w 1992 roku właściwym protokołem. Zgodnie z ukraińskim prawem propozycje zerwania stosunków dyplomatycznych wnosi MSZ lub inny centralny organ wykonawczy władzy (gabinet ministrów, ministerstwa, resorty). Wcześniej MSZ Ukrainy oświadczył, że nie popiera pomysłu zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją, ponieważ uważa, że może negatywnie odbić się na obywatelach Ukrainy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.