Liczba wyświetleń: 1238
Wielu deputowanych Rady Najwyższej proprezydenckiej frakcji Sługa Narodu zaapelowało do Wołodymyra Zełenskiego, aby zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją i wezwać rezerwistów, głosi oświadczenie opublikowane na „Facebooku” w poniedziałek przez parlamentarzystów Bogdana Jaremenko i Lizę Bogucką.
Oświadczenie deputowanych głosi, że działania Rosji „stwarzają egzystencjalne zagrożenie dla Ukrainy”, a ukraińskie władze muszą przeprowadzić posiedzenie Rady Najwyższej z udziałem prezydenta Zełenskiego, członków gabinetu ministrów i dowódców służb specjalnych w celu omówienia całego kompleksu środków mających zwiększyć bezpieczeństwo i obronę kraju.
„Apelujemy do prezydenta Ukrainy, Najwyższego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy: zerwać stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską; przedstawić do rozpatrzenia Radzie Najwyższej Ukrainy projekt Ustawy Ukrainy „O obronie terytorialnej”; wezwać rezerwistów sił zbrojnych Ukrainy; niezwłocznie zwrócić się do przedstawicieli państw sygnatariuszy memorandum budapesztańskiego, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki o tymczasowe skierowanie swoich kontyngentów wojskowych na terytorium Ukrainy jako powstrzymujący czynnik ewentualnej agresji ze strony Rosji” – głosi oświadczenie.
Proponuje się również zwrócenie się do rządów państw partnerskich NATO z propozycją tymczasowego rozmieszczenia na terytorium Ukrainy rakiet przeciwokrętowych, przeciwlotniczych i przeciwrakietowych oraz okrętów wojennych w celu powstrzymania ewentualnych agresywnych działań Moskwy z morza i powietrza. Wśród zaproponowanych środków mówi się o konieczności zapewnienia Ukrainie pilnej wojskowo-technicznej pomocy zbrojnej i amunicji do powstrzymania ewentualnej agresji. A także o konieczności czasowego rozmieszczenia na Morzu Czarnym wspólnej operacji z państwami NATO w celu patrolowania szlaków morskich od Bosforu w kierunku portów czarnomorskich Bułgarii, Rumunii i Ukrainy.
„Apelujemy do rodaków, ukraińskich biznesów, żyjących i pracujących na terytorium Rosji i jej państw satelitów, aby w miarę możliwości zakończyli swoje sprawy i wrócili na Ukrainę” – podsumowali deputowani.
Kto dokładnie podpisał dane oświadczenie i jaka jest liczba deputowanych, nie sprecyzowano. Państwa zachodnie w ostatnim czasie wyrażają zaniepokojenie w związku z rzekomym wzmocnieniem „agresywnych działań” ze strony Rosji przy granicy Ukrainy.
Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja przemieszcza wojska w obrębie swojego terytorium i wedle własnego uznania. Moskwa wielokrotnie oświadczała, że nie jest stroną wewnątrzukraińskiego konfliktu oraz że jest zainteresowana tym, aby Kijów pokonał polityczny i gospodarczy kryzys.
Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Ukrainą i Rosją zostały ustanowione w 1992 roku właściwym protokołem. Zgodnie z ukraińskim prawem propozycje zerwania stosunków dyplomatycznych wnosi MSZ lub inny centralny organ wykonawczy władzy (gabinet ministrów, ministerstwa, resorty). Wcześniej MSZ Ukrainy oświadczył, że nie popiera pomysłu zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją, ponieważ uważa, że może negatywnie odbić się na obywatelach Ukrainy.
Źródło: pl.SputnikNews.com