Chcą uprościć zmuszanie rodziców do szczepienia dzieci

Opublikowano: 07.06.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4107

Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia podczas czerwcowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia zapowiedział wprowadzenie obowiązkowej karty szczepień, która pozwoli państwu polskiemu kontrolować, czy obywatele szczepią swoje dzieci.

„W 2022 r. stan zaszczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi był na poziomie 94 proc., polio 94,1 proc., WZW-B 97,3 proc., gruźlicy 97,7, a odry – 90,9 proc. To ogólnie powyżej 90 proc., ale nie jest tak, że możemy jedynie przyglądać się tym trendom. Musimy podejmować wysiłki na rzecz utrzymania jak najwyższego stanu zaszczepienia populacji i promować szczepienia” – mówił urzędnik na komisji.

Poznański zapowiedział szereg zmian – między innymi wprowadzenie obowiązku elektronicznej karty szczepień. Przypomnijmy, że w tym momencie ma ona charakter fakultatywny. „Zmiana ta w istotny sposób poprawi informację o poziomie zaszczepienia wśród dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli już polegać na rocznych raportach z podstawowej opieki zdrowotnej” – powiedział urzędnik.

„Chcemy uprościć postępowanie egzekucyjne, kierowane do rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień ochronnych. Z rozbudowanego, wieloetapowego postępowania egzekucyjnego, które jest po stronie kilku szczebli administracji rządowej, ale też później sądów administracyjnych, chcemy przejść na formułę mandatową, która będzie dużo prostsza i bardziej skuteczna” – zapowiedział Dariusz Poznański.

W Polsce obserwowany jest trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Murphy 07.06.2023 10:22

  Jak bym mieszkał w Polsce to bym nie zdecydował się mieć dzieci. Jaka to konstytucja, która nakazuje przyjmowanie preparatów medycznych pod przymusem? Nijak się ma wpis o nietykalności cielesnej skoro przymus przyjmowania substancji chemicznych istnieje.

 2. JedynaDroga 07.06.2023 11:45

  Prawo działa wybiórczo, te osoby które go tworzą wiedzą jak je ominąć, kiedy są zagrożeni chowają się za przepisami które sami stworzyli.

 3. bboyprezes 07.06.2023 12:55

  Ciekawe jak duże pieniądze są z tego, że aż tak bardzo naciskają?

 4. Szwęda 07.06.2023 15:29

  Najgorsze, najbardziej przerażające jest to, że ci wszyscy ludobójcy, dorosłych i dzieci, że oni wszyscy najprawdopodobniej unikną sprawiedliwości i kary za swoje potworne, masowe zbrodnie.

 5. akami 07.06.2023 21:22

  Poznański, Wrocławski, Lwowski, typowe post szydowskie nazwiska

 6. kufel10 08.06.2023 05:17

  Wyjaśnijcie mi jedną rzecz – w cywilizowanych krajach tegoż przymusu nie ma, a wyszczepialność tam wg statystyk jest taka jak u nas, czy to japonia czy cokolwiek. O co tu w takim razie chodzi?

 7. Murphy 08.06.2023 17:15

  @kufel10: W wielu tych, jak piszesz, “cywilizowanych” krajach ludzie nie doświadczyli chyba tylu niegodziwości ze strony rządu i chyba dalej wierzą, że lekarz ma rację i prawdę tylko mówi.
  Niektórym się dopiero otwierają oczy, gdy ich zdrowe dziecko staje się kaleką po przyjęciu “magicznego” preparatu.

  Poza tym, czy statystyk nie można zrobić takich jak się chce, by uzyskać poparcie dla swoich tez?

  W każdym kraju tych mniej wykształconych i tych co im się chce prawdy szukać jest chyba mniejszość. Wtedy nic dziwnego, że statystyki są wysokie, bo inaczej być nie może, skoro lekarz i telewizor wie najlepiej.

 8. kufel10 09.06.2023 05:49

  @ Murphy
  Nie pasuje mi tutaj jedna rzecz.
  Otóż wypytuję znajomych mających małe dzieci, czy ktokolwiek miał jakiś problem poszczepienny lub czy ktoś zna kogoś kto miał -nie spotkałem takiej osoby. Ale mam znajomych, którzy nie zaszczepili rocznego dzieciaka na jakieś tam cośtam-koki i to dziecko (dwa przypadki) było w szpitalu tydzień, a zaszczepione na te …koki nie były. Pytałem prywatnie młodych mam-lekarek – mówią że szczepiły na wszystko, żeby szczepić. Oczywiście zupełnie mi to nie pasuje, bo oczekiwałem innej odpowiedzi, sam gdyby ktoś próbował mnie zaszczepić na cokolwiek, z pewnością zatłukłbym taką osobę albo wyrzucił przez okno. No i teraz, czy to nie jest kolejna taka sytuacja, jak np teoria płaskiej ziemi, gdzie osoby pompujące te bzdury zwyczajnie z tego żyją, i tylko o to tutaj chodzi? Zastanawia mnie to mocno, ponieważ do dnia dzisiejszego nie otrzymałem twardych i jednoznacznych dowodów popierających te teorie. ps. Znajomy zwolennik różnych teorii, jednocześnie kapitan okrętów, jednoznacznie wyjaśnił mi, iż teoria płaskiej ziemi jest nieprawdziwa – temat dla mnie zamknięty. ps2 – na dzień dzisiejszy nie zmarł żaden ze znanych mi “wyszczepów kowidowych”, zatem przychylałbym się do tezy, że chodziło tutaj tylko o sprzedanie tego preparatu i zwyczajny zarobek. Ludzie są tak głupi że sami się depopulują martwiąc się i zapracowując na śmierć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.