Chcą pokryć miasta gąbką, aby zapobiec powodziom

Opublikowano: 15.11.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 469

Powodzie w Chinach nadal są źródłem wielu ludzkich dramatów. Specjaliści są zdania, że zmiany klimatyczne z roku na rok pogarszają sytuację, dlatego chiński rząd zdecydował się na stworzenie „miast-gąbek”, które będą pochłaniać nadmiar wody.

W miesiącach letnich na całym obszarze Chin występuje pora deszczowa, która każdego roku wiąże się z niebezpiecznymi powodziami. W samym 2010 roku w wyniku powodzi w Chinach zginęło 800 osób, a kolejnych 300 ludzi uznano za zaginionych. Nic więc dziwnego, że Chiny poważnie traktują kwestię zmian klimatycznych i szukają nowych sposobów na przeciwstawienie się im.

Uważa się, że jedną z konsekwencji globalnego ocieplenia są coraz częstsze i bardziej dotkliwe powodzie. Nieustające deszcze są szczególnie problematyczne w dużych, zatłoczonych miastach. Właśnie dlatego chiński rząd inwestuje we wszelkie możliwe technologie pochłaniające nadmierną ilość wody, a przykładem może być inicjatywa nazwana jako „sponge city”.

Od 2015 roku w Szanghaju, Wuhanie oraz Xiamenie testuje się substancje o jak największej absorpcji wody. Ambitny cel Chińczyków zakłada, że do 2020 roku aż 80% obszarów miejskich zostanie pokryte materiałami pochłaniającymi wodę. Dodatkowo magazynowana woda nie ma się marnować – 70% oczyszczonej deszczówki będzie zdatne do użytku.

W sumie aż 30 miast, które zaangażowały się w projekt, otrzymało dofinansowanie w wysokości 12 miliardów dolarów. Jedynie 20% tej kwoty finansuje rząd, ponieważ resztę przekazali prywatni inwestorzy. Już wkrótce na dachach budynków zostaną zamontowane gąbki, które być może załagodzą skutki powodzi w chińskich miastach.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.