Chcą odebrać Polakom prawo odmowy przyjęcia mandatu

Opublikowano: 09.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2104

Projekt noweli kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, pilotowany w Sejmie przez posła Solidarnej Polski, odbiera możliwość nieprzyjęcia mandatu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to uderzenie w uczestników protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego i innych antyrządowych demonstracji. To właśnie oni odmawiali przyjmowania mandatów za zakłócanie porządku, blokowania drogi, udział w nielegalnym zgromadzeniu. „Nie przyjmuj mandatu!” – to jedna z podstawowych wskazówek z poradników demonstranta.

Jeśli nowela, której PROJEKT POJAWIŁ SIĘ na rządowych stronach OSTATNIEJ NOCY wejdzie w życie, ta możliwość zniknie. Od momentu, gdy policjant wręczy mandat, obywatel będzie mieć 7 dni na zapłacenie wskazanej na nim grzywny. Pozostanie tylko możliwość zaskarżenia mandatu do sądu, na co też nowela przewiduje 7 dni. Do tej pory to policja składała wnioski o ukaranie do sądu, jeśli osoba, której chciała wlepić mandat, odmówiła przyjęcia. Według nowych przepisów to obywatel musi dokładać starań, żeby, jeśli nie czuje się winnym wykroczenia, nie zostać ukaranym.

Jak grupa 32 posłów Zjednoczonej Prawicy uzasadnia projekt? Twierdzą, że chcą przyczynić się do lepszego działania wymiaru sprawiedliwości. W uzasadnieniu projektu wskazuje się jako jego cel „usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia”. Odciążyć posłowie chcą także policję – od obowiązku wnioskowania do sądów o ukaranie obywateli. Zdaniem 32 posłów obywatele często odmawiają przyjmowania mandatów w sposób „impulsywny i nieprzemyślany”, zmuszając policjantów, by „podjąć szereg czynności” w związku z wytoczeniem oskarżenia w sądzie.

Do reprezentowania wnioskodawców w toku dalszych prac nad ustawą upoważniony został Jan Kanthak z Solidarnej Polski. Dotąd jego nazwisko kojarzyło się z atakami na społeczność LGBT, na które odpowiedział aktywista krakowskiej lewicy, twierdząc, że Kanthak sam bywa w klubach gejowskich i składał mu tam jednoznaczną propozycję. Teraz ziobrysta ma szansę dodatkowo zostać twarzą projektu utrudniającego życie obywatelom biorącym udział w legalnych zgromadzeniach. Nowela wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

„Ciężar udowodnienia swojej niewinności spada na obywatela – bez możliwości dostarczenia dodatkowych dowodów czy okoliczności podczas rozprawy. Grzywnę trzeba będzie opłacić w przeciągu 7 dni pod groźbą dodatkowej odpowiedzialności karnej, a na zwrot bezprawnie zabranych pieniędzy trzeba będzie czekać miesiącami” – komentują nowe zapisy na „Facebooku” aktywiści Polskiej Partii Socjalistycznej. Nie mają też wątpliwości, że to odwet władzy za postawę uczestniczek protestów z ostatnich miesięcy. „Zjednoczona Prawica po raz kolejny robi rozgardiasz w polskim kodeksie karnym, próbując naprędce łatać smutne efekty swojej polityki – tej, przeciwko której ludzie od października masowo wychodzili na ulice. Swoją pozycję próbowali już ratować groźbami i zastraszaniem. Teraz chcą karać demonstrantów bez udowodnienia ich winy? Krok po kroku prawica buduje nam państwo policyjne” – podsumowują.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 17, średnia ocena: 4,94 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maximov
Użytkownik
Maximov

Kolejny krok do rewolucji i obalenia tego rządu.

polach
Użytkownik
polach

Siła i szantażem chcą nas zmusić do uległości?:) skończeni idioci:P

Tom
Użytkownik
Tom

To byłoby niezgodne z konstytucję, więc sądzę, że nie przejdzie:
Art. 42.3. Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie
stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Możliwość ukarania mandatem jest postępowaniem uproszczonym, gdzie obywatel przyznaje się do winy i zgadza przyjąć mandat

Cosmo
Użytkownik

Kroczek po kroczku do totalnej bezkarności polskiego systemu. Niewinność+ nie przeszła ale klauzula “miłosiernego dr Mengele” już tak. No to teraz mandaty a za rok jak motłoch nie wyjdzie na ulicę, rząd przegłosuje rozprawy sądowe bez powiadamiania/doprowadzania oskarżonego i jego udziału.

Matylda
Użytkownik
Matylda

Można wystosować jakiś pozew zbiorowy przeciwko kaczelnikowi i reszcie złodziei? Przecież to, co odwalają te pomioty, to już jest ludobójstwo. Dzieci z bolącymi plecami i depresją, samobójstwa przedsiębiorców, nękanie milicją… straszenie. Czy straszenie jest karalne? Zróbmy coś, zanim wyłączą internety.

3steta
Użytkownik
3steta

Ludzie się nie obudzą. Rząd coraz bardziej będzie uciskać ludzi. Niedługo będziemy mieć rząd identyczny do Węgier. Już nie ma odwrotu.

Cosmo
Użytkownik

Przed sąd mogą ich pociągnąć tylko inni politycy w ramach Trybunału Stanu, albowiem mają immunitet. Zwykły Kowalski obecnie nie może nic poza zbieraniem podpisów pod petycją, tudzież wnioskiem o referendum w którym zadane zostanie pytanie: Czy jesteś za postawieniem przed Trybunałem Konstytucyjnym Premiera Mateusza Morawieckiego oraz odpowiedzialnych ministrów, za bezprawne czynności przyczyniające się do dezorganizacji państwa oraz niszczenia tkanki społecznej bla bla bla co tam jeszcze chcesz. I nawet gdyby jakimś cudem udało się zebrać wymagają ilość podpisów, to ostatecznie Sejm większością głosów PiS odrzuci wniosek i game over. Na obecną chwilę nie pomoże NIC INNEGO, JAK TŁUMNE, SIŁOWE WYJŚCIE NA ULICĘ. KROPKA.

donkey
Użytkownik
donkey

Jeszcze jest dobrze. Jest internet, jest fejm na fejsie, uległe społeczeństwo nie widzi dalej jak czubek własnego nosa. Na wieść o tym, że szykowana jest na nas zakłada strzelą focha na fejsiku i dalej żopy nie ruszą. Społeczeństwo niemądre, bez ikry.