CETA podpisana. UE pokazała, że może ignorować obywateli, ale… to nie koniec

Opublikowano: 01.11.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2

– Dziś ludzie z Kanady i Unii Europejskiej otworzyli nowy rozdział w swoich relacjach – mówił przewodniczący Komisji Europejskiej po podpisaniu CETA. Niestety prawda jest taka, że wielu ludzi wciąż nie chce CETA, a tryb tworzenia tej umowy był niedemokratyczny. Poza tym warto pamiętać, że ACTA też została podpisana, a jednak upadła.

Cha, cha, cha! Ale nam się udało zdradzić wyborców dla dobra korporacji! A potem będą kolejne małe umowy, które ostatecznie wdrożą to, co miała za jednym zamachem wprowadzić ACTA.

Wczoraj kontrowersyjna umowa CETA została podpisana w Brukseli, w czasie 16. szczytu pomiędzy UE i Kanadą. Komisarz Jean-Claude Juncker mówił o tym wydarzeniu w taki sposób, jakby z radością uczestniczyli w nim wszyscy obywatele UE i Kanady.

– Dziś ludzie z Kanady i Unii Europejskiej otworzyli nowy rozdział w swoich relacjach. Ponad pół miliarda ludzi po obu stronach Atlantyku będzie się cieszyć nowymi możliwościami – mówił przewodniczący Komisji Europejskiej.

Niestety Juncker absolutnie pominął to, że umowa CETA została podpisana bez wyraźnej zgody obywateli, a właściwie pomimo ich wyraźnego sprzeciwu. Demonstracje przeciwko CETA były organizowane w Polsce, ale również w innych krajach Europy. W Polsce w marszach przeciwko CETA ramię w ramię szły osoby, które zazwyczaj są na przeciwnych krańcach światopoglądowych.

Niepodważalnym faktem jest to, że CETA została wypracowana bez udziału strony społecznej. Mało tego. Umowa została wypracowana bez udziału polityków, którzy teraz ją podpisali. Tryb tworzenia tej umowy był identyczny jak w przypadku odrzuconego niegdyś porozumienia ACTA – niewybierani przez obywateli negocjatorzy usiedli do stołu i wypracowali wzorzec umowny, który podsuwa się politykom do podpisania. To jest 1600 stron trudnego prawniczego tekstu, którego część polityków nawet nie jest w stanie zrozumieć. Społeczeństwo też może mieć problem z interpretacją tego tekstu, ale społeczeństwo wcale nie opowiadało się za szybkim i bezmyślnym podpisywaniem czegoś, co trudno jest zrozumieć.

Trudno. Klamka zapadła. Zadecydowali za nas ludzie, którzy nie czują się reprezentantami obywateli i nawet czasem otwarcie to przyznają.

CO DALEJ?

Po podpisaniu porozumienia zgodę na CETA musi wyrazić Parlament Europejski. Jeśli to się stanie, nastąpi tzw. tymczasowe wdrożenie umowy. Zapisy dotyczące ICS, czyli sądu do spraw inwestycji, znajdą się poza zakresem “tymczasowego wdrożenia”. One wejdą w życie dopiero po tym, jak państwa członkowskie przeprowadzą swoje własne procedury ratyfikacyjne (co w Polsce nie powinno być problemem zważywszy na to, że zarówno PO jak i PIS popierają CETA).

Choć zgoda na ICS nie jest pewna to Komisja i Kanada już teraz zapowiadają, że będą czynić pewne przygotowania. Wybiorą sędziów, zajmą się kwestią sporów prowadzonych przez małe firmy albo mechanizmem odwoławczym. Mówiąc krótko – Komisja Europejska i tak traktuję sprawę jako “klepniętą”.

Niezależnie od tego samo podpisanie CETA nie kończy sprawy.

CETA UKAZAŁO SIŁĘ CZY SŁABOŚĆ UE?

Co ciekawe, politycy nie starali się łagodzić nastrojów społecznych. Mało tego. Niektórzy zachowywali się tak, jakby teraz mogli wykazać swoją wyższość nad obywatelami.

Jednym z takich polityków był Donald Tusk. Na konferencji zorganizowanej po szycie UE-Kanada szef Rady Europejskiej powiedział, że “niewielu ludzi rozumie” znaczenie wolnego handlu. Rzecz w tym, że Donald Tusk najwyraźniej nie zrozumiał jednego – przeciwnicy CETA nigdy nie protestowali przeciwko wolnemu handlowi. Donald Tusk zachował się tak, jakby politycy wygrali bitwę ze stroną społeczną, jakby “wiedzieli lepiej” i właśnie coś udowodnili. Problem w tym, że udowodnili tylko zdolność do ignorowania głosu społeczeństwa.

Donald Tusk sugerował też, że podpisanie CETA potwierdziło siłę europejskiej integracji. Ten argument pojawiał się od pewnego czasu także w ustach innych polityków. Sugerowali oni, że podpisanie wzorca umownego to objaw jakiejś niezwykłej siły. W tym miejscu warto przypomnieć, że gdy Donald Tusk był premierem w Polsce zdecydował o podpisaniu umowy ACTA. Dopiero po podpisaniu zaczęły się prawdziwe protesty i Tusk nagle zmienił zdanie. Czy historia się powtórzy?

POGARDA DLA DEMOKRACJI TO NIE SIŁA

Donald Tusk powinien dostrzec, że podpisanie CETA może być objawem największych wad UE. Zjawiska takie jak Brexit miały swoje źródło w tym, że obywatele UE nie czują swojego wpływu na wspólnotę. Unia Europejska jest rządzona przez biurokratów niewybieranych przez nikogo. Jest coraz częściej postrzegana jaki niedemokratyczna, nieobywatelska, oddalona od spraw Europejczyków.

Podpisanie CETA w atmosferze kontrowersji wcale nie wzmacnia Unii Europejskiej. Przeciwnie. Daje nową pożywkę tym, którzy chcą przedstawić Unię Europejską jako daleką od demokracji. Przecież cztery lata temu obywatele UE powiedzieli wyraźne “NIE” umowie ACTA, która została wypracowana za ich plecami. Pomimo to kolejna umowa została wypracowana w taki sam sposób. Społeczeństwo znów powiedziało “NIE” i znów to zignorowano.

Unijna klasa polityczna zachowuje się tak jakby okazała swoją wyższość nad “zwykłymi obywatelami”. Powiedziała im “protestujcie sobie, ale i tak nie macie nic do gadania”. Dalsze brnięcie w taką politykę nie będzie wzmacniać integracji europejskiej.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Cytat-
“Ponad pół miliarda ludzi po obu stronach Atlantyku będzie się cieszyć nowymi możliwościami – mówił przewodniczący Komisji Europejskiej.”
W Kanadzie mieszka nieco ponad 30 mln. Europejczycy umowy raczej nie chcą, więc kto się będzie cieszył?

Wytagen
Użytkownik
Wytagen

Nie trzeba czytać 2500 stron i wynajmować prawników do weryfikowania czy CETA jest dobra czy zła. Wystarczy morda Tuska przy podpisaniu umowy i jasne jest że CETA zniszczy nas wszystkich. To pewne jak w banku.

Czejna
Użytkownik
Czejna

Niewybieralni stanowia prawa i pokazuja srodkowego palca narodom Europy.
A kiedy Chyzy Roj stanie przed sadem?
Wszyscy Won!

RobG56
Użytkownik

Premier Szydło, gdy Walonia przekazała informację, iz nie jest zainteresowana podpisaniem CETA, wyraziła krytyczną opinię, że Unia jest słaba.
Nie zareagowała natomiast w żaden sposób na fałszywki w tłumaczeniu tekstu porozumienia CETA, i w związku z tym fałszywe gwarancje.
Dobra zmiana nie jest w gruncie taka dobra, skoro nie dotrzymuje obietnicy działania w interesie społecznym i społecznym poparciu.
Premier ….
Ciekawi mnie stanowisko RPO, czy zauważy, że brak było jakichkolwiek konsultacji społecznych i w związku z tym zaskarży decyzje, tak jak niedawno zaskarżył decyzje Szyszki o przywróceniu prac leśnych na terenie nadleśnictw w obszarze Puszczy Białowieskiej.

hashi
Użytkownik
hashi

Mędrcy Syjonu zacierają ręce ich politikierzy zachowują bezwzględne posłuszeństwo w drodze do New World Order.

beth
Użytkownik
beth

w/g mojej oceny działania tej grupy samozwańców na czele tzw. U. … E skończą się tym co zwiastuje n/podany przykład;

http://wpolityce.pl/swiat/313613-poligamia-w-niemczech-syryjski-uchodzca-jego-4-zony-i-23-dzieci-wszyscy-na-socjalu