Ceny zbliżają się do unijnej średniej

Opublikowano: 24.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1329

Ceny w Polsce i innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej zaczęły doganiać średnią w Unii Europejskiej, gdy tymczasem w Europie Zachodniej rosną one dużo wolniej. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest zakłócenie łańcucha dostaw, przez co rośnie eksport z Polski, a więc sklepy w naszym kraju muszą płacić wyższe stawki za dostarczany im towar.

Portal BusinessInsider.com.pl zwraca uwagę na interesujący trend. Mianowicie ceny rosną najszybciej w krajach, gdzie były one do tej pory niskie, natomiast najwolniej w państwach europejskich o dotychczas wysokich cenach. Najszybciej zachodnie ceny doganiają obecnie Czechy, Estonia i Litwa, bo tam inflacja jest najwyższa.

Tymczasem rosną one najwolniej w krajach takich, jak Szwajcaria, Francja, Malta, Islandia, Finlandia i Norwegia. Po drugiej stronie barykady poza wspomnianymi już krajami jest na przykład Polska z inflacją na poziomie 11,4 proc. Tym samym w Europie następuje przyspieszony proces wyrównywania cen między krajami.

Wspomniany serwis twierdzi, że pandemia koronawirusa oraz wojna na Ukrainie zaburzyły łańcuchy dostaw. Dodatkowo nawrót COVID-19 spowodował zaostrzenie restrykcji w Chińskiej Republice Ludowej, w tym głównie w największych tamtejszych portach.

Rosnące ceny transportu spowodowały więc większe zainteresowanie Europy Zachodniej produktami z Europy Środkowo-Wschodniej. Widać to choćby po zwiększonym eksporcie w naszym kraju, który w walucie euro wzrósł rok do roku o 17,1 proc. i o 18 proc. licząc w złotówkach.

Produkty trafiające dotychczas do polskich sklepów są więc chętniej kupowane na przykład w Niemczech. Placówki handlowe działające na terenie naszego kraju muszą tym samym konkurować o produkty, a to powoduje wzrost ich cen. Dotyczy to szczególnie produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gotowych artykułów spożywczych.

„Chleb jeszcze dwa lata temu mieliśmy o 33,9 proc. tańszy niż średnia w strefie euro, a obecnie to już tylko o 30,5 proc. Mięso z poziomu o 44,1 proc. niższego w 2020 r. zeszło do 40 proc. Ryby są już tylko o 15,1 proc. tańsze, choć były o 18,7 proc.” – wylicza BusinessInsider.com.pl.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.