W przyszłym roku jeszcze mocniej wzrosną ceny i wyhamuje rozwój gospodarczy

Opublikowano: 08.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1486

Analitycy Narodowego Banku Centralnego zapowiadają poważny kryzys ekonomiczny w naszym kraju. W przyszłym roku inflacja ma utrzymywać się na poziomie 15 procent, a dodatkowo wzrost gospodarczy spadnie do niemal niezauważalnego poziomu. Już teraz widoczne są oznaki recesji choćby w kontekście produkcji przemysłowej.

Rada Polityki Pieniężnej spotkała się w czwartek, aby już po raz dziesiąty dokonać podwyżki stóp procentowych. Tym razem uczyniła to jednak bardzo ostrożnie w porównaniu do prognoz rynku i ekonomistów, bo zwiększyła ich poziom tylko o 50 pkt. bazowych.

Przy okazji swojego posiedzenia RPP wydała komunikat na temat oczekiwanych w najbliższym czasie danych gospodarczych. Prognozy banku centralnego pogorszyły się więc jeszcze w stosunku do marca, gdy sygnalizowano pierwsze poważne kłopoty.

Perspektywy dotyczą zresztą całej światowej gospodarki. Co prawda w najbliższych miesiącach ma utrzymywać się koniunktura, lecz później będzie już tylko gorzej. W przyszłym roku prognozowana inflacja ma wynieść 15,1 proc. (w czerwcu jej wskaźnik to 15,6 proc.), z kolei wzrost gospodarczy będzie niemal niezauważalny i zamknie się w przedziale od 0,2 do 2,3 proc.

Niewielka poprawa ma być widoczna dopiero w 2024 roku. Wówczas NBP prognozuje inflację na poziomie 2,2-6 proc., a wzrost gospodarczy na 1-3,5 proc. Tym samym przez co najmniej najbliższe dwa lata czeka nas stagflacja.

Rynek już od dłuższego czasu obawia się gospodarczej recesji, która ma mieć miejsce w przyszłym roku na całym świecie. W Polsce jej pierwsze symptomy są już widoczne w zakresie produkcji przemysłowej. Nastroje w tym sektorze pogarszają się i widoczny jest spadek aktywności ekonomicznej przedsiębiorstw.

Na podstawie: Money.pl, Bankier.pl, NBP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.