Ceny węgla w Europie biją rekord dwudziestolecia

Opublikowano: 05.10.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1522

Cena węgla energetycznego w Europie osiągnęła w zeszłym tygodniu 232,2 dolarów za tonę, osiągając rekord z co najmniej 20 lat – donosi międzynarodowa agencja cenowa Argus.

„Koszt węgla energetycznego o kaloryczności 6000 kcal/kg w północno-zachodniej Europie wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o 16,5%, do 232,2 USD za tonę (CIF Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia), osiągając najwyższy poziom od co najmniej dwudziestu lat. Cena paliwa przekroczyła poprzedni rekord ustanowiony w 2008 roku o około 6%” – czytamy w oświadczeniu Argus.

Jak tłumaczy agencja, wzrost cen przyspieszył pod koniec września z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego i niedoboru węgla na rynku europejskim. Popyt również rośnie, gdyż opłacalność produkcji węglowej w krajach europejskich jest wielokrotnie wyższa niż przychody z produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowniach gazowych.

„Jednocześnie podaż węgla na rynku europejskim pozostaje ograniczona, gdyż główne kraje regionu będące dostawcami paliw stałych nie nadążają ze zwiększaniem eksportu paliw w takim tempie. W rezultacie zasoby węgla w portach północno-zachodniej Europy są obecnie na najniższym poziomie od pięciu lat o tej porze roku i przekraczają zaledwie 4 mln ton” – odnotowuje agencja.

Na podstawie: ArgusMedia.com
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. elroman 05.10.2021 15:54

  Zamknijmy wszystkie kopalnie i zostaniemy bankrutami.
  Chociaż co mam szkodzi, Polakowi idzie wcisnąć każdy kit że to wina UE itp. Polak i tak będzie płacił bo nadal będzie głupi po szkodzie myśląc że jest nadal mądry.

 2. Foxi 05.10.2021 22:00

  fotowoltaika przestaje działać poniżej -10’C nadchodzi solidne ochłodzenie więc ten kto ma węgiel wygra, wiedzą o tym te diabły a ludzie jak te zwykle barany jedynie beczą ludzkim głosem

 3. kufel10 06.10.2021 02:54

  @Foxi
  Poniżej -10 już dawno fotowoltaika nie działa bo albo już dawno nie ma słońca albo jest śnieg. Fotowoltaika dużo produkuje kiedy świeci słońce, dzień jest długi i kiedy słońce jest “wysoko” – dla przykładu dziś było +25’C a PV wyprodukowała około 2/3 szczytu ponieważ dzień był krótki a słońce nisko. Jutro będzie pochmurno i 10-15’C więc produkcja wyniesie około 1/10 szczytu. Jak widzę nie masz instalacji i nie jesteś branżystą prawda? Bo tak “beczysz ludzkim głosem” …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.