Centaury to głównie komety

Opublikowano: 28.07.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Centaury, tajemnicze obiekty znajdujące się pomiędzy Jowiszem a Neptunem, od dawna stanowią zagadkę dla astronomów. Specjaliści zastanawiali się, czy są one asteroidami czy kometami. To właśnie z powodu dwoistości natury nazwano je imieniem mitologicznych stworzeń, pół-ludzi, pół-koni.

Odpowiedź na pytanie o naturę centaurów dają badania przeprowadzone przez Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). “Nasze dane wskazują, że większość centaurów pochodzi od komet, zatem przybyły z zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego” – mówi James Bauer z Jet Propulsion Laboratory. Określenie pochodzi od komet oznacza, że centaury są zbudowane z tego samego materiału co komety, mogły być w przeszłości aktywnymi kometami i mogą stać się takimi w przyszłości.

W ramach najnowszych badań wykonano zdjęcia w podczerwieni 52 centaurów i obiektów dysku rozproszonego. Fotografie w podczerwieni pozwoliły na zbadanie albedo obiektów. Uczeni mogli sprawdzić, jak wygląda powierzchnia centaurów i w jakim stopniu odbija światło. Wcześniejsze obserwacje w paśmie widzialnym wykazały, że centaury mają barwę niebiesko-szarą lub czerwonawą. Obiekty niebiesko-szare mogą być asteroidami lub kometami, czerwonawe są prawdopodobnie asteroidami. Teraz WISE wykazał, że większość obiektów niebiesko-szarych jest ciemna, a to wskazuje na komety.

“Komety mają ciemną, podobną do sadzy powierzchnię, przez co są ciemniejsze niż większość asteroid. Komety przypominają węgiel drzewny, a asteroidy świecą bardziej jak księżyc” – mówi Tommy Grav, współautor badań. W badanej grupę obiekty o charakterystyce komet stanowiły niemal 66% całości.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: California Science & Technology News
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o