Catalangate – rząd Hiszpanii nielegalnie szpiegował obywateli

Opublikowano: 03.05.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1305

18 kwietnia „The New Yorker” ujawnił w obszernym reportażu [1] największy przypadek szpiegostwa w kraju UE. Kanadyjska organizacja Citizen Lab udokumentowała [2] szpiegowanie 65 niepodległościowych Katalończyków za pomocą programów Pegasus i Candiru. Sprawa została nazwana #Catalangate.

Dyktatury uprawiają szpiegostwo. „Washington Post” szacuje, że na całym świecie ofiarą Pegasusa padło około 50 000 telefonów komórkowych. Nie może to być jednak praktyka akceptowalna w krajach, które deklarują, że są demokratyczne i szanują prawa i wolności. Dlatego też szokiem było odkrycie, że Polska i Węgry szpiegowały przeciwników za pomocą flagowego programu izraelskiej firmy NSO Group. Firma twierdzi, że sprzedaje ten program wyłącznie państwom w celu zwalczania terroryzmu i przestępczości.

Teraz UE jest wstrząśnięta faktem, że Hiszpania od 2017 r. nielegalnie szpiegowała wielu swoich obywateli. Jaki inny stan mógłby to być? I nie stało się tak z powodu zagrożenia terroryzmem czy przestępczością, ale dlatego, że naruszono prywatność ludzi, którzy są częścią całkowicie legalnego, pokojowego i demokratycznego ruchu politycznego. Ich jedyną “zbrodnią” jest to, że są ruchem politycznym, który przeciwstawia się hiszpańskiemu nacjonalizmowi.

Udokumentowano 65 przypadków (posłowie do Parlamentu Europejskiego, członkowie Kongresu Hiszpanii i Parlamentu Katalonii, prawnicy, dziennikarze, działacze…), ale problem może dotyczyć znacznie większej liczby osób. W rzeczywistości ja sam, który nie jestem kimś ważnym, podejrzewam, że mój telefon komórkowy został zainfekowany, ponieważ w sierpniu 2019 r. robił on dziwne rzeczy, takie jak nagrywanie rozmów telefonicznych, a nawet wysyłanie wiadomości, której nie napisałem, do członka rodziny.

W rzeczywistości my, Katalończycy, nie jesteśmy zaskoczeni, że nas szpiegowano, ani też nie jest to najpoważniejsza rzecz, jaką nam zrobiono. Konflikt kataloński doprowadza do szaleństwa hiszpański nacjonalizm, który przenika do struktur państwa i nie bierze nawet pod uwagę demokratycznego rozwiązania. Używają siły i dźwigni państwa, aby wypróbować swoje “rozwiązanie”: zniszczyć ten ruch polityczny. W latach 80. w ramach walki z ETA Hiszpania stworzyła grupę terrorystyczną GAL, której zadaniem było mordowanie Basków. Po latach udowodniły to sądy, wydając wyroki skazujące, a następnie ułaskawiając winnych. Przeciwko katalońskiemu ruchowi niepodległościowemu, który jest ruchem pokojowym i demokratycznym, uciekają się do brudnej wojny.

Wysłali 10 000 policjantów do Katalonii, aby zapobiec referendum w 2017 roku, bijąc i raniąc 1 065 pokojowo nastawionych wyborców. Skazali przywódców na kary od 9 do 13 lat więzienia za przeprowadzenie zamachu stanu (nieprawda, bo gdybyśmy z 2 300 000 aktywistów podjęli próbę zamachu stanu, byłyby ofiary śmiertelne i być może bylibyśmy niezależni, ale nie zrobiliśmy tego, bo chcemy postępować zgodnie z demokratycznymi i pokojowymi procedurami). Po czterech latach musieli ułaskawić uwięzionych, ponieważ procesy zostałyby unieważnione, gdyby trafiły do wymiaru sprawiedliwości UE. Podobnie toczy się postępowanie przeciwko ponad 3,5 tys. aktywistów z wyrokami w toku. Trybunał Obrachunkowy, na podstawie hipotetycznych malwersacji dokonanych przez zwolenników niepodległości, zażądał kaucji w wysokości 9 mln euro, którą zredukował do 5,6 mln euro i która zostanie anulowana, zanim sprawa trafi do unijnego wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nie będzie w stanie udowodnić malwersacji. W rzeczywistości celem nie było zbadanie czegokolwiek, ale zniszczenie liderów finansowo za pomocą tych wygórowanych kar.

Byliśmy więc pewni, że zaatakują także naszą prywatność. Miliony działaczy niepodległościowych żyły ze świadomością, że nasza prywatność może zostać naruszona. Nie tylko po to, by zdobyć dowody przeciwko osobom objętym śledztwem lub poznać plany i strategie, ale być może w celu popełnienia bardziej niewypowiedzianej zbrodni: zdobycia kompromitujących informacji o przywódcach, by ich szantażować i powstrzymać ruch.

Jednak najbardziej niepokojącym aspektem Katalangatu była reakcja hiszpańskiej prasy, która od samego początku ukrywała informacje. A kiedy nie mogli już dłużej tego ukrywać, nie przedstawiali tego jako poważnego faktu, ale jako coś normalnego i dopuszczalnego wobec ruchu, który interpretują jako zagrożenie dla Hiszpanii. Ponadto przyjęli deklaracje rządu hiszpańskiego, że nie ma on nic wspólnego z tą sprawą. Krótko mówiąc, media i politycy starają się ukryć i usprawiedliwić przed Hiszpanami wszystkie nadużycia, jakich dopuszczają się wobec Katalończyków, oraz to, jak doszło do dehumanizacji typowej dla reżimów z innych czasów. W ten sposób wydaje się niemożliwe, aby obywatele Hiszpanii zrozumieli powagę sprawy i zażądali odpowiedzialności.

Do tej pory UE odwracała wzrok i pozwalała Hiszpanii na takie działania. Zawsze przy mantrze, że nie można ingerować w wewnętrzne sprawy państwa członkowskiego. Teraz, kiedy to nielegalne szpiegostwo wstrząsa światem zachodnim, będziemy ciągnąć wątek, aby ujawnić wszystkie nieuczciwe działania Hiszpanii, całkowicie sprzeczne ze standardami UE, i aby wyjaśnić, że powołując się na “słuszną sprawę”, katalońska mniejszość narodowa ma prawo uwolnić się od podporządkowania Hiszpanii, która plądruje i podporządkowuje sobie nowoczesne, pluralistyczne społeczeństwo, mające własny sposób działania, takie jak mieszkańcy Katalonii.

Autorstwo: Jordi Oriola Folch z Katalonii
Źródło: WolneMedia.net

Przypisy

[1] The New Yorker, Ronan Farrow: https://www.newyorker.com/magazine/2022/04/25/how-democracies-spy-on-their-citizens

[2] Citizen Lab: https://citizenlab.ca/2022/04/catalangate-extensive-mercenary-spyware-operation-against-catalans-using-pegasus-candiru/

Źródłografia

1. https://www.amnesty.org/en/latest/news/2022/04/spain-pegasus-spyware-catalans-targeted/

2. https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/04/21/democracies-should-write-rules-spyware-not-abuse-it/

3. https://www.theguardian.com/world/2022/apr/18/catalan-leaders-targeted-using-nso-spyware-say-cybersecurity-experts

4. https://www.lemonde.fr/pixels/article/2022/04/18/pegasus-des-dizaines-d-elus-et-de-membres-de-la-societe-civile-catalane-cibles-par-le-logiciel-espion_6122674_4408996.html

5. https://www.politico.eu/article/pegasus-spyware-targets-top-catalan-politicians-and-activists/

6. https://www.politico.eu/article/catalan-president-stronger-eu-rules-against-digital-espionage/

7. https://www.dw.com/en/spain-catalan-separatists-announce-legal-steps-after-spyware-allegations/a-61518298

8. https://www.reuters.com/world/europe/catalan-independence-leaders-targeted-by-spyware-rights-group-says-2022-04-18/

9. https://www.wnyc.org/widgets/ondemand_player/thenewyorker/?share=1#file=/audio/json/1201475/


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.