Były premier Katalonii zatrzymany

Opublikowano: 26.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 581

Zatrzymała go w niedzielę niemiecka policja. Teraz powinna wydać go Hiszpanii. Raczej wątpliwe, że Niemcy zachowają się wobec niego tak samo lojalnie jak Belgowie, którzy odmówili ekstradycji.

W październiku Carles Puigdemont na stałe schronił się w Belgii. I był to dobry wybór, ta bowiem odmówiła wydania uciekiniera Madrytowi. Hiszpania wycofała więc międzynarodowy nakaz aresztowania.

Ale zachowała czujność i niedawno wydała go ponownie, gdy wyszło na jaw, że były premier Katalonii wybiera się do Finlandii na konferencję. Był na niej w zeszłym tygodniu. Kiedy usiłował wrócić niepostrzeżenie autem do Belgii, namierzył go hiszpański wywiad i przekazał informację niemieckiej policji. Ponoć wcześniej zmobilizowani zostali już Finowie, ale lokalna policja nie dała rady namierzyć miejsca jego pobytu. Jednocześnie jego adwokat zapewniał media, że jego klient nie uchyla się przed Europejskim Nakazem Aresztowania.

Samochód polityka został namierzony, gdy opuszczał terytorium Danii. Puigdemont przebywa obecnie w areszcie, dziś ma zeznawać przed niemieckim sędzią. Następnym krokiem jest wydanie go Hiszpanom. Jest oskarżony przez Madryt o „bunt”, „wywołanie rebelii” i zdradę stanu z powodu organizacji „nielegalnego referendum w sprawie niepodległości prowincji”. Grozi mu do 30 lat więzienia.

Jego aresztowanie przez Niemców wywołało w niedzielę ogromne protesty w Barcelonie. Na ulice wyszło 55 tysięcy ludzi. Nieśli transparenty „Europo, wstydź się!” i „Wolność dla więźniów politycznych”. Pochód przeszedł przez centrum miasta, kierując się do biura Komisji Europejskiej oraz niemieckiego konsulatu. Mniejsze protesty odbyły się w miastach takich jaki Lleida, Tarragona i Girona, gdzie Puigdemont był burmistrzem.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.