Były agent CIA skazany za przeciek ws. tortur

Opublikowano: 26.01.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Na 2,5 roku więzienia skazał sąd federalny w Waszyngtonie byłego agenta CIA Johna Kiriakou za udostępnienie mediom tajnych informacji. Jest to pierwszy w USA przypadek skazania przez sąd byłego funkcjonariusza wywiadu za przeciek do prasy.

W 2007 roku, już po odejściu z CIA, w wywiadzie dla telewizji ABC Kiriakou skrytykował stosowaną przez agencję po ataku terrorystycznym na USA 11 września 2001 r. metodę przesłuchań znaną jako “waterboarding”. Polega ona na podtapianiu podejrzanych poprzez wlewanie im do ust wody po przywiązaniu do deski głową w dół.

W późniejszej wymianie e-maili z innym reporterem były agent ujawnił nazwisko swego kolegi z CIA, który uczestniczył w “waterboardingu” i który nadal pracował w CIA. Oskarżono go wtedy o złamanie przepisów ustawy o ochronie tożsamości pracowników wywiadu.

Adwokaci Kiriakou próbowali go bronić, argumentując, że chciał tylko ujawnić brutalne metody przesłuchań stosowane przez CIA, powszechnie uznane za tortury. Utrzymywali też, że ich klient nie wiedział, iż zdemaskowany przez niego funkcjonariusz nadal działa jako tajny agent.

W styczniu 2012 r. Kiriakou został formalnie oskarżony o ujawnienie tożsamości tajnego agenta, którym był Deuce Martinez. Wraz z Kiriakou brał on udział w akcji schwytania domniemanego członka Al-Kaidy, Abu Zubajdy, wobec którego podczas przesłuchań stosowano podtapianie.

Skazanie Kiriakou jest przejawem polityki surowszego ścigania przecieków z rządu, zainicjowanej przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Od 2009 r. postawiono zarzuty już pięciu obecnym lub byłym funkcjonariuszom rządowym za przekazanie mediom tajnych informacji. Liczba takich oskarżeń jest większa, niż pod rządami wszystkich poprzednich administracji łącznie.

Opracowanie: Tomasso
Źródło: CIA

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o