Był sobie most

Opublikowano: 13.10.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1735

Zanim doszło do ataku terrorystycznego na most łączący Półwysep Krymski z kontynentalną Rosją, tęgie umysły Brytyjczyków, niczym Guy Fawkes, majstrowały nad planem zniszczenia go.

Włączenie Krymu do Rosji oznaczało dla jego mieszkańców nadzieję na odzyskanie prawidłowo funkcjonującej infrastruktury transportowej i zaopatrzenia. Administracja ukraińska zaniedbując infrastrukturę, łącznie z dostępem do wody pitnej, dopracowała się narastającej niechęci mieszkańców. W ich położeniu referendum było próbą odzyskania szansy na rozwój technologiczny ułatwiający życie. Pogłębiające się nastroje prorosyjskie Krymian stały ością w gardle Zachodu. W swej korespondencji z 10 października 2022 r. Kit Klarenberg przedstawił owoc pracy oficerów wywiadu brytyjskiego nad wysadzeniem strategicznego mostu w powietrze. 8 października doszło do nadzorowanego przez ukraińskie służby SBU zuchwałego ataku samobójczego na most.

Szczegóły całej koncepcji dopracował Chris Donnelly. Ów wysoki rangą oficer armii brytyjskiej, weteran i doradca NATO przyjął drobiazgowy plan zakładający zniszczenie mostu nad Cieśniną Kerczeńską. Dokumenty potwierdzające przygotowania dotarły jako anonimowe do portalu „Grayzone.”

Planowany jako zamach samochodu pułapki, zrealizowany został z pewnymi zmianami pierwotnych założeń. Całość jednoznacznie wskazuje na rolę służb brytyjskich w zorganizowanym ataku i głębokie zaangażowanie sił NATO w zastępczą wojnę na Ukrainie. Pomysł materializował się niemal dokładnie w tym samym czasie – w kwietniu bieżącego roku, kiedy Londyn sabotował rozmowy pokojowe między Kijowem i Moskwą.

Plan działania koordynował Hugh Ward, również brytyjski weteran wojskowy. Uwzględniono szereg kroków określonych jako „pomocne w celu stworzeniu zagrożenia dla marynarki rosyjskiej” na Morzu Czarnym. Przyjęte założenia zmierzały do zmniejszenia zdolności zablokowania przez stronę rosyjską Kijowa oraz izolacji rosyjskich sił na Krymie od lądowej i morskiej pomocy z Rosji przez odcięcie drogi mostem nad cieśniną.

W swym mailu Ward prosi o „szczególną troskę z jaką należy traktować dokument CONOPS – operacji specjalnej Most Kerczeński” ze względu na jej znaczenie. W trwającym konflikcie. Treść dokumentu kwalifikuje charakter operacji jako typową zbrodnię wojenną. Brak w nim jakiejkolwiek wzmianki o uniknięciu ofiar wśród ludności cywilnej. Autor na trzech stronach zawierających wykresy, posługuje się określeniem „misji” charakteryzując całość jako operację z zadaniem zakłócenia połączeń drogowych, kolejowych i morskich łączących Krym z morzem Azowskim. Most stanowił newralgiczną nitkę transportu kolejowego i samochodowego.

Do eliminacji mostu, zgodnie z projektem, potrzebne byłoby zaangażowanie baterii pocisków, które uderzając w kluczowe kolumny konstrukcji zachwieją całością.

Alternatywny schemat zakładał wykorzystanie pojazdów bezzałogowych (UUVs) do przenoszenia min, które uderzeniem w newralgiczne punkty (betonowe filary) znajdujące się w najpłytszej wodzie doprowadzą przy minimalnym tarciu, a zarazem najsilniejszym nurcie wody, do runięcia głównego łuku mostu. W przytoczonych mailach Chris Donnelly ocenił propozycje jako imponujące. W kontakcie telefonicznym Hugh Ward nie zaprzeczył swego autorstwa projektu zniszczenia mostu Kerczeńskiego dla Chrisa Donnelly. Odmówił potwierdzenia faktu bez uzyskania zgody na to Chrisa Donnelly.

Atak na arterię wartą 4 miliardy dolarów

Świtem 8 października, eksplozja zniszczyła most. Wybuch ciężarówki spowodował, że dwie cysterny z paliwem stanęły w płomieniach. Spowodowało to, że dwa pasy drogowe w kierunku Krymu runęły do wody. Trzy osoby poniosły śmierć.

Zniszczona wybuchem część została szybko naprawiona, a ruch (jedną nitką) przywrócony już następnego dnia. Media odniosły się do wydarzenia jako kompromitującej wpadki Rosjan w konflikcie z Ukrainą. Niektórzy dziennikarze otwarcie dowcipkowali na temat incydentu, który był zbrodnią wojenną z trzema ofiarami śmiertelnymi.

Atak samobójczy na drodze łączącej Krym z Rosją, powstałej nakładem 4 miliardów dolarów, podważył skuteczność i rangę zwycięstwa w przyłączeniu terenu rosyjskojęzycznego do Rosji.

Poza służebną rolą arterii dla samych mieszkańców, most ma istotne znaczenie w zaopatrzeniu wojska. Uwzględniając ten czynnik i historyczne znaczenie mostu w minionych dekadach, Rosja zapowiedziała poważne kroki odwetowe, gdyby ktokolwiek go zaatakował. Euforyczne wpisy w internecie strony ukraińskiej wzmocnione zostały biało-czarnym wizerunkiem Marilyn Monroe śpiewającej na tle płonącego mostu piosenkę „Happy birthday” dedykowaną prezydentowi Władimirowi Putinowi na jego 70. urodziny. Media ukraińskie początkowo przypisywały atak służbom ukraińskim. Aczkolwiek, doradca prezydencki Mikhail Podolyak stwierdził, ze atak był „fałszywą flagą Rosjan”.

Tego rodzaju interpretacje są częstą praktyką gdy ukraińskie, bądź zachodnie sprawstwo jest bezsporne, jak choćby w przypadku gazociągu.

https://www.youtube.com/watch?v=DAAqC6m1tbQ

Jak wojenna układanka

Wprawdzie w ataku na most Kerczeński nie brali udziału wyspecjalizowani nurkowie, nie wykorzystano dronów, istnieją przesłanki wskazujące, że całość została uzgodniona z władzami najwyższego szczebla.

Swoje działania Chris Donnelly poprzedził zapoznaniem z nimi byłego litewskiego ministra obrony Audriusa Butkieviciusa drogą mailową. Jako współwłaściciel firmy wykorzystywał jej status do pośrednictwa w handlu i dostawach broni i amunicji z Bułgarii do Donbasu. Uważany jest za współpracującego z wywiadem brytyjskim. Inny pracownik MI6 Guy Spindler zapytany czy wiedział o planach ataku na most, stanowczo zaprzeczył. Współczesne dokumenty potwierdzają jego współpracę z Borysem Jelcynem w obaleniu Michaiła Gorbaczowa w sierpniu 1991 r.

Butkievicius jako działacz organizacji Integrity Initiative zatrudniony jest w dziale tzw. czarnej propagandy MSZ Wlk. Brytanii. Poza tym, jest kluczowym kontaktem z Ukrainą. Jako osoba wprowadzająca, w 2016 r. towarzyszył pięciu wywiadowcom ukraińskim w przedostaniu się do Londynu by przekazali Brytyjczykom wiedzę z zakresu rosyjskich technik prowadzenia „wojny hybrydowej” w Statecraft Institute. Obok Butkieviciusa występuje postać Vidmantasa Eitiusa – szkoleniowca armii ukraińskiej w zakresie działalności kontrwywiadowczej na terenie Ługańska.

Wiedząc o gotowości radykalnej odpowiedzi Rosji na zniszczenie mostu, Donnelly nie przejawiał obaw o konsekwencje w postaci strat w ludziach po obu stronach konfliktu. On sam, jak również otoczenie wydają się zadowoleni z ewentualności prowokacji wokół Krymu mogących skutkować wybuchem III wojny światowej. Z chęcią widziałby zastosowanie na wielką skalę antysatelitarnej broni mikrofalowej do zlikwidowania rosyjskich instalacji kosmicznych, by w jego następstwie Rosja zabiegała o gaz i ropę od Zachodu.

Opracowanie: Jola
Wideo: YouTube.com [1] [2] [3]
Na podstawie: TheGrayzone.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. paullenburg 13.10.2022 11:11

    Biedni Rosjanie, taka szkoda … 🙂

  2. vannamond 14.10.2022 19:18

    Beztroska Anglosasów wynika z ich poczuciia bezkarności. Jest dla mnie niezrozumiałym dlaczego brytyjskich i amerykańskich najemników nie stracono w DNR. Jedynym sposobem na zmiane nastawienia jest przeniesienie wojny na teren tych krajów. Kto to zrobi zasługuje na pokojowa nagrodę Nobla.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.