Był kij, jest marchewka

Opublikowano: 23.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2485

Rząd kontynuuje pacyfikacje mediów lokalnych wchodzących w skład grupy Polska Press. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował o osiągnięciu porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek dla pracowników redakcji. Wcześniej zwolniono redaktorów naczelnych w kilku regionach.

Rządowy koncern przejął największą grupę mediów regionalnych pod koniec ubiegłego roku. Decydenci zarzekali się, że nie będzie żadnych roszad personalnych motywowanych ideologicznie. Wkrótce jednak karuzela stanowiska rozkręciła się na dobre.

Po powołaniu na funkcję szefowej zarządu Polska Press reżimowej dziennikarki, Doroty Kani, stanowiska naczelnych stracili dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem, cieszący się dobrą opinią i szacunkiem podwładnych. Wśród nich byli:

– Jerzy Sułowski z „Gazety Krakowskiej” – kierujący tytułem ze stolicy Małopolski od 11 lat;

– Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego” – również naczelny z jedenastoletnim stażem, wcześniej kierował „Gazetą Wrocławską”, krytykował rządy PiS i opanowanie Polska Press przez PKN Orlen;

– Stanisław Sowa z rzeszowskich „Nowin” – zwolniony po 15 latach, dziennikarz w 30-letnim doświadczeniem. Uznany za wroga ideologicznego;

– Szymon Kozica z „Gazety Lubuskiej” ze stanowiska naczelnego został przesunięty na szefa działu sportowego;

– Jerzy Sulowski został zwolniony z „Dziennika Polskiego;

– Adam Pawłowski, nagradzany za klasę i zdolności menedżerskie naczelny „Głosu Wielkopolskiego”.

Na ich miejsce zostali zainstalowani dziennikarze z jednoznacznie ideologiczne zdeklarowanych mediów, jak Wojciech Pokora, Wojciech Wybranowski czy Wojciech Mucha.

Po czystkach na górze, przyszedł czas na przetasowanie kadr. Jak podkreśla prezes Obajtek, większość z niezliczonej ilości dziennikarzy, którzy odeszli z regionalnych tytułów, pożegnała się z własnej woli. Tajemnicą poliszynela jest jednak, że zostali wypchnięci, podsunięto im rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bądź po prostu nie widzieli dla siebie miejsca w zideologizowanych redakcjach.

Teraz przyszedł czas na dopieszczenie tych, którzy zdecydowali się pozostać. Około 70 proc. pracowników ma otrzymać podwyżki. Ich wielkość będzie zależna od stanowiska i stażu pracy. Prezes Obajtek podkreśla, że dla grupy nadeszły nowe czasy.

„Dotrzymujemy słowa wobec pracowników. Podpisaliśmy ważne porozumienie z przedstawicielami strony społecznej Polska Press” – napisał na Twitterze. „To bardzo istotny krok, umożliwiający długofalowy rozwój spółki i jej pracowników. […] Mamy plan i wiemy jak rozwijać spółkę, tak by było to korzystne dla naszych akcjonariuszy, ale też dla samych pracowników” – dodał.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Crash 24.06.2021 08:56

    Do mnie do roboty przyszły 4 osoby z Polska Press co prawda z w miarę bezpiecznego działu, IT, ale potwierdzili trend ze większość się zwalnia po przejęciu przez Orlen.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.