Burzyki balearskie mogą wyginąć w ciągu 61 lat

Opublikowano: 01.04.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 524

Jeśli burzyki balearskie (Puffinus mauretanicus), najrzadsze europejskie ptaki morskie, będą nadal tonąć, zaplątawszy się w sieciach rybackich i żyłkach wędkarskich, wyginą w ciągu 61 lat.

Autorzy publikacji z “Journal of Applied Ecology” wyliczyli, że pozostało ok. 3 tys. rozmnażających się par. Choć głównym zagrożeniem dla gatunku jest zaplątanie w sprzęt do łowienia, biolodzy wspominają też o drapieżnikach, m.in. kotach i innych małych ssakach. Dane demograficzne zbierano w latach 1985-2014 w jednej z największych kolonii na świecie.

“Przeżywalność dorosłych , a zwłaszcza młodych dorosłych osobników jest dużo niższa niż sądzono. Gatunek jest niestabilny i kroczy po ścieżce ku wyginięciu” – opowiada prof. Tim Guilford z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szacunki pokazują, że w około połowie przypadków do zgonu dorosłych osobników dochodzi wskutek zaplątania w sieci i żyłki. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zaznaczają, że szczególnym zagrożeniem są włoki denne. Wg Guilforda, bardzo dużo mogłoby zmienić zarzucanie sieci nocą, gdy ptaki nie są aktywne.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: BBC.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.