Burmistrz Londynu odmawia wysyłki samochodów na Ukrainę

Opublikowano: 17.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3163

Reprezentujący Partię Pracy burmistrz Londynu Sadiq Khan został skrytykowany za zablokowanie planu wysyłki samochodów, które miałyby zostać zezłomowane zgodnie z zasadami ULEZ, na front Ukrainy.

Londyńczycy na potęgę złomują całkiem sprawne samochody, które nie spełniają norm ULEZ nałożonych na kierowców przez burmistrza. System ten, mający na celu ograniczenie szkodliwego zanieczyszczenia, oznacza, że ​​każdy posiadacz pojazdu niezgodnego z przepisami musi płacić dzienną opłatę w wysokości 12,50 funtów za jazdę w obrębie Londynu, lub też większą karę, jeśli opłata nie zostanie uiszczona. Jednak pozwala również kierowcom ubiegać się o jednorazową rekompensatę w wysokości 2000 funtów, jeśli zezłomują pojazd niezgodny z wymogami. Od inwazji Rosji na Ukrainę wolontariusze przewożą darowane terenówki i większe pojazdy, aby pomóc żołnierzom.

Prezydent Londynu, jak podaje „The Telegraph” w liście, który udało się uzyskać, wyraził sprzeciw wobec wysyłki pojazdów – zazwyczaj terenówek i samochodów dostawczych – na front. Khan, odpowiadając na list od burmistrza Kijowa, Witalija Kliczki, stwierdził, że nie wyda zgody na przewiezienie samochodów do kraju dotkniętego wojną, argumentując, że propozycja nie spełnia „prawnego progu”. Dodał również, że inicjatywa musi przynieść korzyści mieszkańcom Londynu z perspektywy ekonomicznej, społecznej i środowiskowej.

Wiadomość ta stanowi poważny cios dla wysiłków wojennych Ukrainy. Susan Hall, kandydatka Partii Konserwatywnej na prezydenta Londynu, określiła blokadę przez Khana samochodów jako „absurdalną”. Przekazała „The Telegraph”: „Mieszkańcy Londynu, którzy decydują się zezłomować swoje samochody, powinni mieć wolność decydowania, czy chcą, aby ich samochody wsparły Ukrainę. Stanie po stronie Ukrainy przeciwko tyranom jak Putin to nie tylko imperatyw moralny, ale także w interesie wszystkich mieszkańców Londynu i społeczności globalnej”.

Rzecznik burmistrza Londynu, wypowiedział się dla „Mail Online”: „Burmistrz jest zbulwersowany nielegalną inwazją Rosji na Ukrainę, a stolica solidaryzuje się z milionami Ukraińców dotkniętych tą straszną wojną. Niestety, zmiana programu ULEZ w celu wywożenia pojazdów do Ukrainy nie jest możliwa w obecnych ramach Ustawy GLA. Jednak Sadiq poprosił swoich urzędników o bezpośrednią współpracę z zespołem burmistrza Kliczki, aby sprawdzić, w jaki sposób możemy pomóc w promowaniu tej inicjatywy organizacji charytatywnych na Ukrainie, a GLA nadal współpracuje ze swoimi organami funkcjonalnymi i będzie ich wspierać w każdych donacjach pojazdów, jakie mogą dokonać poprzez krajowe programy darowizn”.

Richard Lofthouse, pracownik Car for Ukraine, dostarczającej terenówki i ciężarówki na front wojenny, nazwał decyzję Khana „brakiem politycznej odwagi”.

Wiadomości te pojawiły się po tym, jak ujawniono, że kontrowersyjne rozszerzenie ULEZ przez Khana przyniosło 5,3 miliona funtów w pierwszym tygodniu, z obciążeniem dodatkowych opłat dla 300 000 kierowców za jazdę pojazdami niezgodnymi z przepisami w Greater London.

Z początkiem grudnia okazało się, że deputowany z Kent, Gareth Johnson, próbuje uchwalić Ustawę o Mniejszej Strefie Niskiej Emisji w Greater London (Zmiany), aby zablokować to, co nazwał „nieuczciwym podatkiem ukrytym” dla swoich wyborców. Johnson stwierdził: „To jest nieuczciwy podatek ukryty dla mieszkańców Dartford i całego południowo-wschodniego regionu, który uderza najbardziej w biednych. Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, nie ma na to mandatu“.

Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. emigrant001 17.12.2023 11:42

  Czyli nie będzie na OLX samochodów po “korzystnej” cenie:) z kierownicą po prawej stronie:)
  Z innego punktu widzenia zakaz poruszania się w niektórych strefach samochodem oficjalnie dopuszczonym do ruchu jest nielegalny. Zakaz może dotyczyć tylko w przypadku braku badań technicznych a nie norm, które można zmieniać codziennie.

 2. Szwęda 17.12.2023 13:31

  Wojna na upadlińsku musi jeszcze fest potrwać ażeby wspomóc m.inn. realizację globalnego planu likwidacji samochodów starszych niż 5 lat a także w ogóle wszystkich spalinowych.

 3. Piron 17.12.2023 17:02

  Czyli jesteś sobie zwykłym Ruskiem mieszkającym w Londynie, który pracując przez 2 lata zbiera na nowiutką wymarzoną Ładę Niwę Travel, za 13200 $, a po fakcie (zakupie) okazuje się iż musisz ją jak najszybciej wyzłomować, ponieważ nie spełnia normy Euro 6?. Brawo burmistrzu Londynu, teraz jeszcze wyślij ją w prezencie armi Ukraińskiej, żeby zabiła kilku Ruskich 🙁

 4. Nosferatu 18.12.2023 00:03

  (Naruszenie regulaminu punkt 5b i 5c – nawoływanie do ludobójstwa. Admin WM)

 5. elroman 18.12.2023 11:45

  I bardzo dobrze, jeśli nie może jeździć po Londynie, to dlaczego może po ukrainie?
  Przecież tam będzie jeszcze bardziej zanieczyszczać środowisko, tym bardziej jak zostanie taka terenówka trafiona pociskiem, olej, benzyna, kwas z akumulatorów będą wsiąknąć w ziemię. Ma rację zakaz eksportu…😷

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.