Burki i madrasy będą na Sri Lance zakazane

Opublikowano: 16.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1139

Sri Lanka ma wprowadzić zakaz zakrywania twarzy przez kobiety – burek i nikabów – oraz zlikwidować ponad 1000 madras, muzułmańskich szkół, powiedział minister bezpieczeństwa publicznego Sarath Weerasekera.

Informację tę minister przekazał prawie dokładnie dwa lata po terrorystycznych zamachach przeprowadzonych przez miejscowy odłam Państwa Islamskiego; w samobójczych detonacjach bomb w kościołach i hotelach w niedzielę wielkanocną 2019 roku zginęło ponad 270 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Zakaz musi zostać jeszcze zaakceptowany przez rząd i parlament, ale wydaje się to formalnością, ponieważ rząd ma parlamencie dwie trzecie głosów. Po zamachach przez jakiś czas burki na Sri Lance były zakazane.

Wprowadzenie zakazu burek i prowadzenia szkół muzułmańskich minister uzasadnił walką z islamskim ekstremizmem. „Dawniej kobiety i dziewczynki na Sri Lance nigdy nie nosiły burek” – powiedział minister. „To jest świadectwo islamskiego ekstremizmu bardzo niedawne. Z całą pewnością zakaz wprowadzimy”.

Według ministra, szkoły muzułmańskie nie stosują obowiązującego programu nauczania i władze nie mogą się zgodzić na sytuację, gdy „każdy kto chce otwiera sobie szkołę i uczy czego chce”.

W ramach walki z ekstremizmem, korzystając z wprowadzonej po wielkanocnych zamachach ustawy o zapobieganiu terroryzmu (PTA – Prevention Terrorism Act) rząd wydał w piątek przepisy, umożliwiające prewencyjne zatrzymywanie osób podejrzanych o „przemoc albo działania wywołujące konflikty między grupami religijnymi, etnicznymi i innymi wspólnotami”, a także aresztowanie podejrzanych o ekstremizm, na dwa lata, dla poddania ich procesowi „deradykalizacji”.

W liczącej 23 milionów mieszkańców Sri Lance trzy czwarte to buddyści; muzułmanie stanowią niecałe 10% ludności, hinduiści 12%, a chrześcijanie – 7%. Sri Lanka przeżyła ponad 20-letnią wojnę domową, w której ugrupowania hinduistycznych Tamilów próbowały utworzyć osobna państwo.

Prezydentem Sri Lanki jest były minister obrony Gotabaya Rajapaksa, który po latach wojny zgniótł tamilską rebelię, a wybrany został po zamachach z 2019 roku obiecując wykorzenienie ekstremizmu.

Dotychczasowe działania Rajapaksy były skuteczne – nowych terrorystycznych wydarzeń na Sri Lance nie było. Śledztwo w sprawie zamachów nadal się toczy, w aresztach przebywa 66 osób, a 408 podejrzanych zwolniono za kaucją. W czasie śledztwa wykryto istnienie komórki kobiet-zamachowczyń, szkolonych przez Zahrana Hashima, radykalnego imama i organizatora wielkanocnych zamachów. 17 kobiet złożyło przysięgę, że przeprowadzą zamach samobójczy, pięć z nich już nie żyje, trzy przebywają w areszcie.

Autorstwo: (g)
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.