Burdy na cmentarzu w Dzień Zwycięstwa

Opublikowano: 10.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2911

Pomimo wzmocnionych sił policji, neobanderowskim aktywistom, przy wsparciu części obywateli polskich, udało się przeszkodzić rosyjskiemu ambasadorowi i Polakom w składaniu kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.

9 maja 2023 roku, w godzinach porannych, grupa ukraińskich aktywistów z Euromaidan-Warszawa, przed wejściem na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, rozłożyła instalację, składającą się z imitacji zniszczeń wojennych i grobów poległych żołnierzy ukraińskich. W ziemię zostały wbite niewielkie niebiesko-żółte chorągiewki oraz krzyże, mające na celu blokować dostęp odwiedzającym cmentarz. Organizatorzy z dumą podkreślali, iż ich celem jest to, by człowiek chcący dostać się pod pomnik, musiał zdeptać ukraińskie flagi.

Tym razem jednak, nieco inaczej niż w zeszłym roku, widoczne było wsparcie obywateli polskich. Organizatorzy odpuścili sobie banderowską symbolikę i pieśni ukraińskich szowinistów, skupiając się na niezaangażowanych politycznie artefaktach ukraińskich.

Po przybyciu ok. godziny 11:00 ambasadora Federacji Rosyjskiej, Siergieja Andriejewa, kilku anonimowych aktywistów odzianych w ukraińskie symbole rozpoczęło blokadę drogi na cmentarz. Jeden z nich dosłownie przywiązał się do wieńca, który delegacja rosyjskiej ambasady planowała złożyć pod pomnikiem. Mimo relatywnie liczebnych sił policji, funkcjonariusze nie reagowali na naruszenie praw wynikających z Konwencji Wiedeńskiej i pozwalali na kolejne prowokacje. Ambasador Andriejew próbował wykonać kroki w kierunku cmentarza, co najwyraźniej skusiło dziennikarzy mainstreamowych mediów do uchwycenia lepszych widoków i ostatecznie to oni zdeptali niebiesko-żółte chorągiewki, przygotowane dla rosyjskich dyplomatów. Po odnotowaniu obojętności sił porządkowych, delegacja ambasady zdecydowała o rezygnacji z dalszych prób złożenia kwiatów i odjechała spod cmentarza.

Wówczas uczestnicy zgromadzenia, również przy obojętności policji, przenieśli się na teren cmentarza, gdzie podejmowali próby ataków na Polaków idących z kwiatami. Wspólnie z dziennikarzami dosłownie wspinali się na chroniony polskim prawem monument, znieważając miejsce pamięci. Pojedynczy Polacy próbowali prosić obecną w dużej liczbie policję o pomoc i likwidację nielegalnego zgromadzenia (Euromaidan-Warszawa nie miał pozwolenia na demonstrację na terenie cmentarza, polskie prawo tego zabrania), ale policjanci najwidoczniej mieli rozkaz ignorowania tak rażących naruszeń prawa. Reagowali wyłącznie w wypadkach, gdy banderowcy i ich polskojęzyczni kolaboranci zagrażali komuś wprost fizyczną napaścią, nie dokonując zatrzymań, a raczej odsuwając od siebie zgromadzonych.

Po kilkudziesięciominutowej obstrukcji, spowodowanej przyzwoleniem na łamanie prawa przez neobanderowskich aktywistów i obywateli polskich różnej proweniencji (w tłumie zauważane były twarze kojarzone zarówno z Komitetem Obrony Demokracji, Obywatelami RP jak i prawicowo-konserwatywnymi formacjami), część Polaków, nie chcąc dopuścić do znieważenia grobów poległych żołnierzy, złożyła kwiaty pojedynczym żołnierzom radzieckim, wzdłuż alejki prowadzącej do pomnika.

Autorstwo: Tomasz Jankowski
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sanchop 10.05.2023 16:44

    Morawiecki!!!! Dziękujemy!!!! Jak tam willa za granicą? Mam nadzieję, że będzie wam się żyło długo i dostatnio. Pijani Ukraińcy będą” zabezpieczać ” tyły tym polskim policjantom na froncie, trzeba sobie pomagać.

  2. wojtek 11.05.2023 08:10

    Cóż za cyniczny tekst, miejsce to jest codziennie znieważane krzywda niewinnych wyrzadzna obecnie i dekadami wcześniejszej okupacji naszego kraju.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.