Bułgaria niezadowolona z roszczeniowej postawy uchodźców

Opublikowano: 03.06.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1540

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym, władze Bułgarii postanowiły zakończyć program kwaterowania uchodźców z Ukrainy w nadmorskich kurortach. Dodatkowo liberalna wicepremier Kalina Konstantinowa skrytykowała roszczeniową postawę Ukraińców i brak rzetelnych informacji z ich strony.

Przedstawiciele bułgarskiego rządu wraz z końcem maja zakończyli kwaterowanie uchodźców w turystycznych kurortach nad Morzem Czarnym. Po pierwsze, właśnie zaczyna się bowiem sezon turystyczny, a jest to branża kluczowa z punktu widzenia słabej gospodarki Bułgarii. Po drugie, kraju po prostu nie stać na dalsze ich utrzymywanie.

Premier Kirił Petkow stwierdził nawet wprost, że Bułgaria nie może dalej wspierać „luksusowych pobytów” dla obywateli Ukrainy. Udzieliła ona im pomocy na trzy miesiące, ale dalej nie jest już w stanie tego czynić. Zdaniem szefa rządu teraz jego kraj „urzeczywistni” pobyt uchodźców.

Osoby przebywające dotąd w hotelach i pensjonatach nad Morzem Czarnym, jeśli rzeczywiście potrzebują pomocy, będą mogli skorzystać z rządowych ośrodków znajdujących się w rządowych ośrodkach w Elchorowie i Sarafowie.

Jeszcze dalej poszła natomiast wiceszefowa rządu. Konstantinowa powiedziała, że Bułgaria zapewniła im luksusowe zakwaterowanie, natomiast w zamian otrzymała „masowe, konkretne i osobiste roszczenia”, których w chwili obecnej nie jest już w stanie zaspokoić. Zarzuciła ona również uchodźcom, że nie zapewniają lokalnej administracji rządowej i samorządowej należytych informacji o ich sytuacji oraz dalszych planach. Rząd zapewnia im bowiem transport, natomiast ostatecznie specjalnie przygotowane autobusy i pociągi stoją później puste.

W bułgarskich mediach pojawiają się liczne informacje o niezadowoleniu Ukraińców. Twierdzą oni, że będą teraz zakwaterowani w gorszych miejscach, a przeszkadzają im zwłaszcza górskie lokalizacje obozów dla uchodźców. Chociażby grupa 20 osób po przyjeździe do Wielkiego Tyrnowa odmówiła pozostania w tamtejszym ośrodku.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Bułgarii trafiło blisko 300 tys. uchodźców. Dokładna liczba Ukraińców wciąż przebywających w kraju nie jest natomiast znana. Wielu z nich deklaruje obecnie, że chce wyjechać do Europy Zachodniej albo Rumunii.

Na podstawie: Vesti.bg, Dziennik.pl
Źródło: Autonom.pl

17

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 03.06.2022 10:19

    Tak się zastanawiam czy to przypadkiem nie celowe zagranie było aby w wielu krajach zainstalować ten problematyczny naród. Najpierw przyciągnąć darmowym życiem i benefitami, bu potem im to odebrać wywołująć wkurzenie i zamieszki. Jak widać wielki reset ma się dobrze, bo zbyt wielu jeszcze nie nauczyło się myśleć…

  2. Rhumek 03.06.2022 14:17

    Jesteś na dobrym tropie…..dziś spiskowa, pojutrze realizowana 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.