Budżetówka żąda podwyżek

Opublikowano: 20.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 315

Pracownicy Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa to kolejna grupa zatrudnionych w budżetówce, która domaga się podwyżek. Jest to poważny problem dla rządu PiS, który wpadł w sidła propagandy sukcesu kreowanej przez Mateusza Morawieckiego. Nadwyżka budżetowa? No to czas na podwyżki – mówią pracownicy.

Żołnierze, policjanci, celnicy, nauczyciele, lekarze, pracownicy sądów i prokuratur oraz służby cywilnej – to tylko niektóre z grup, która wysunęły w ostatnim czasie żądanie podwyższenia wynagrodzeń. I trudno im się dziwić. Płace w budżetówce są zamrożone od 2009 roku, kiedy ówczesna władza cięła wydatki z powodu kryzysu gospodarczego. Teraz sytuacja się poprawiła, a wypłaty nadal są marne. Z tego właśnie powodu bój o wyższe pensje rozpoczęli pracownicy ARMiR, największej w Europie instytucji płatniczej, transferującej na polską wieś fundusze strukturalne. W ciągu 23 lat działalności agencja przekazała niebagatelną kwotę ćwierć biliona (!) złotych dla polskich rolników.

Ludzie, którzy wykonują tak odpowiedzialną pracę są nagradzani gorzej niż kasjerzy w dyskontach. 60 proc. z 11 tysięcznej kadry zarabia mniej niż 2000 zł miesięcznie. Z takimi dochodami trudno nawet pomarzyć o wynajęciu kawalerki w Warszawie. Walka o godne pensje już się rozpoczęła. Osiem związków zawodowych rozpoczęło procedurę sporu zbiorowego. Postulaty to nie tylko zwiększenie budżetu płac, ale też modernizacja zaplecza technicznego, zwiększenie zatrudnienia i poprawa funkcjonowania systemu informatycznego, który, zdaniem pracowników ARMiR w obecnym kształcie utrudnia terminową wypłatę świadczeń dla rolników. „Od wielu lat ten system nie funkcjonuje sprawnie, a od dwóch jego niewydolność powoduje, że w jednym czasie pracować w nim może tylko około 20 procent spośród tych, którzy zajmują się rolniczymi wnioskami. W sytuacji, gdy nie działa podstawowe narzędzie pracy, tylko dzięki poczuciu odpowiedzialności, zaangażowaniu i wiedzy pracowników udaje się terminowo realizować płatności dla rolników”— czytamy w komunikacie związkowców.

Co dalej? Związkowcy podkreślają, że ich postulat mogą instytucji tylko wyjść na dobre. Ale jeśli rząd stanie okoniem, wówczas są gotowi nawet zastrajkować. „Walczymy nie tylko o godne życie 11 tysięcy pracowników ARiMR, ale też o sprawne i terminowe wypłaty dla rolników — bo w związku z niesprawnością systemu i sytuacją kadrową w naszej instytucji mogą być one zagrożone — a w konsekwencji o interes naszego kraju, gdyż pominąwszy ogromne koszty społeczne, w przypadku nieterminowych wypłat Polsce grożą miliardowe kary unijne” — napisali reprezentanci pracowników ARMiR.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.