Budują pomnik z dotacji na walkę ze skutkami pandemii

Opublikowano: 22.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1688

Katowice otrzymały blisko 52 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który z kolei jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jeden z projektów, jakie dzięki temu zrealizują, to… martyrologiczny pomnik.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, jak czytamy na rządowych stronach, to specjalny fundusz środków przeznaczonych na dotacje dla miast, gmin i powiatów. Finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, ma być odpowiednikiem tarczy antykryzysowej dla samorządów, a zawarte w nim środki mają być przyznawane samorządom w maksymalnie uproszczony sposób, by wesprzeć je w momencie, gdy ich dochody wskutek pandemii poważnie się skurczyły.

Wsparcie w jego ramach jest bezzwrotne, a żeby je otrzymać, wystarczy złożyć wniosek i wskazać kwotę, wyliczoną na podstawie stosunku wydatków majątkowych do zamożności gminy, powiatu lub miasta. Nie trzeba wskazywać, jakie dokładnie inwestycje mają zostać poczynione dzięki dofinansowaniu – muszą być to jednak nowe inwestycje, nie np. remonty, i powinny zostać ukończone do 2022 r.

Katowice otrzymały z funduszu blisko 52 mln złotych i zamierzają wydać pieniądze na 11 różnych inicjatyw. Jak podaje Onet, są wśród nich budowa systemu informacji miejskiej, poprawa układu komunikacyjnego na jednym z osiedli oraz zazielenienie ul. Warszawskiej. Z pieniędzy z funduszu miasto zamierza jednak również wznieść pomnik ofiar deportacji mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Jego projekt został zatwierdzony jeszcze w 2017 r., potem jednak budowę przekładano, gdyż miasto miało pilniejsze wydatki. Po raz kolejny budowę przełożono wiosną tego roku, bo wskutek pandemii Katowice odnotowały spadek wpływów do miejskiej kasy, musiały też wydać dodatkowe pieniądze na samą walkę z koronawirusem.

Teraz walka z koronawirusem bynajmniej się nie skończyła, ale władze miasta wyszły z założenia, że wydanie 7,2 mln zł na pomnik właśnie teraz nie zrobi nikomu krzywdy. A nawet będzie pożyteczną inicjatywą.

„Oczywiście obecnie walka z koronawirusem to nasz priorytet i pochłania dziesiątki milionów złotych. Natomiast epidemia kiedyś się skończy i już dzisiaj musimy myśleć o rozwoju miasta w perspektywie kilkunastu lat, a nie tylko kilkunastu miesięcy” – powiedziała „Onetowi” rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka. Swoją rolę odegrał również fakt, że pieniędzy z funduszu nie można wydać na remonty już istniejących obiektów, tylko na budowanie nowych.

Pomnik stanie w katowickiej Strefie Kultury – na zrewitalizowanym terenie po kopalni Katowice. Według pomysłodawców będzie symbolicznym domknięciem koncepcji tej przestrzeni, w której znajduje się m.in. Muzeum Śląskie. Chyba, że podczas jutrzejszego posiedzenia rady miejskiej jego budowa zostanie po raz kolejny przełożona. Część radnych już deklaruje, że opowie się właśnie za takim rozwiązaniem. „Skąd pomysł budowy pomnika, bo cały dzień dzisiaj słyszę, że mamy zmniejszone dochody, jaką pomnik ma wartość dodaną dla mieszkańców, jak i dla naszego miasta?” – pyta niezrzeszony radny Dawid Durał, cytowany przez portal „Info Katowice”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. radical3dom 23.10.2020 10:48

    No uff chociaż nie jest to muzeum polin albo pomnik jakiegoś żyda, chociaż jeden plus w całej historyji

  2. cacor 23.10.2020 19:22

    Ta cała historia pokazuje bardzo wiele rzeczy:
    1. Jak bardzo łatwo wydaje się nie swoje pieniądze.
    2. Jak bardzo rządzący żyją w oderwaniu od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.