Budowa nowego systemu nie będzie łatwa i tania

Opublikowano: 14.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 593

Budowa nowego systemu gospodarki komunalnego w Polsce nie będzie ani łatwa, ani szybka i potrwa co najmniej kilka lat, a koszty tej budowy obciążą każdego z nas – informuje Polska Izba Gospodarcza.

Jak wygląda system gospodarki odpadami w Polsce? Nadal składujemy ponad 80 proc. odpadów na składowiskach, które w znacznej części winny zostać zamknięte. Selektywna zbiórka i recykling odpadów to zaledwie 6-7 proc. odpadów komunalnych. Brakuje zbiórki selektywnej odpadów biodegradowalnych, a większość z nich jest składowana razem z pozostałymi odpadami. Jedyna w kraju spalarnia odpadów komunalnych spala zaledwie 80 tys. ton odpadów rocznie z ponad 12,5 mln ton wykazywanych jako wytworzone. Nadal około 25 proc. gospodarstw domowych nie posiada umów na odbiór odpadów, a znaczna część odpadów powstających w domach jest nielegalnie wyrzucana do lasów lub spalana w domowych piecach.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej zapóźnienie naszego kraju w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi sięga obecnie 10-15 lat w stosunku do średniej Unii Europejskiej.

Przyjęte w lipcu 2011 r. po długich dyskusjach i sporach zmiany prawa dotyczące nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi mają to zmienić. Gminy stają się właścicielami odpadów przejmując szereg obowiązków, z których będą rozliczane, a w przypadku niewykonania karane.

Czy nowy system gospodarki odpadami komunalnymi poradzi sobie z problemem odpadów na Mazowszu, gdzie powstaje 20 proc. wszystkich śmieci? Zdaniem KIG nowa ustawa to szansa na budowę sprawnego modelu gospodarki odpadami. „Rozwój selektywnej zbiorki odpadów z ich dalszym zagospodarowaniem stworzy wiele nowych miejsc pracy, powstaną nowe przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką i przetwarzaniem odpadów oraz nowe inwestycje infrastrukturalne, zostanie wdrożony bardziej sprawiedliwy społecznie podział kosztów związanych z zagospodarowaniem wytwarzanych odpadów, a mieszkańcy będą bardziej odpowiedzialnie postępowali z wytwarzanymi odpadami – czytamy na stronie KIG.

Jednocześnie eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej zwracają uwagę, że budowa nowego systemu nie będzie ani łatwa, ani szybka i potrwa co najmniej kilka lat, a koszty tej budowy obciążą każdego z nas.

„Nie możemy obiecywać mieszkańcom, że to nic nie będzie kosztowało, bo jest to nieodpowiedzialne postępowanie. Równie nieodpowiedzialne jest akceptowanie przez gminy w przetargach wybitnie dumpingowych stawek oferowanych przez niektórych oferentów, bo oznacza to, że z góry gmina godzi się na rozwój „szarej strefy” i wykazuje się nieodpowiedzialnością za otaczające nas środowisko. Dlatego ważne jest aby środki przeznaczane na ten cel były racjonalnie wydatkowane, a cały system był transparentny dla mieszkańców, w tym z zakresie zlecania i rozliczania obsługi” – mówi Prezes KIG Andrzej Arendarski.

Ustawodawca przewidział konkretne rozwiązania w tym zakresie, które winny zabezpieczyć konkurencyjność i wybór najlepszych wykonawców przez zainteresowane samorządy, ale pod warunkiem. Należy oczekiwać, że gminy i społeczności lokalne podejmą najlepsze decyzje w zapewnienia budowy efektywnego systemu gospodarki odpadami i wykażą wystarczającą determinację w dążeniu do realizacji ustalonych celów. Jeżeli tak się nie stanie, nastąpi dramatyczne pogorszenie stanu naszej gospodarki odpadami, rozwój „szarej strefy” i w konsekwencji sankcje dotkliwe Komisji Europejskiej, za które każdy z nas będzie musiał zapłacić. – alarmuje KIG.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. cetes 14.04.2013 10:44

    @ Fenix
    Który urzędnik dobrowolnie wyrzeknie się władzy?

  2. lboo 14.04.2013 11:06

    @cetes: Zaraz po tym jak ludzie zorientują się że ten urzędnik jest tylko pionkiem w znacznie większej grze.

  3. Jedr02 14.04.2013 22:44

    Prawda taka że kwestie odpadów prędzej czy później trzeba “ogarnąć”. Jest to w interesie całego społeczeństwa, równiez jego wyzyskiwaczy. Oni zwykle też chcą mieć czm oddychać. Mogą uciekać od takich rzeczy jak GMO bo mają pieniądze na produkty eko, ale jak uciekną od zatrutego powietrza i zdewastowanego środowiska?

  4. Czejna 15.04.2013 00:08

    ARTUR,
    Szanowny Pan po czym wnosi chorowita odmiennosc Pana Fenixa?
    Jak dla mnie, to w napisanych propos Pana Fenixa dostrzegam ratunek, uzdrowienie i postepujaca samoswiadomosc Suwerena.
    A Pan co proponuje?

  5. kzwa 15.04.2013 00:08

    nie mogę dodać komm bo ,,juzefina” mi nie pozwala…. a nie zawiera żadnych wulgaryzmów! Admin o co chodzi?

  6. kzwa 15.04.2013 00:18

    to tylko kwestia czasu… jak kupią sobie ziemie i zbudują domy z dala od zanieczyszczeń… a może już mają? musiałem to napisać inaczej bo nie mogłem dodać tego komentarza który napisałem 1…

  7. cetes 15.04.2013 04:36

    @ Iboo!
    To nie będzie z jego strony dobra wola.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.