Brytyjskie władze przywracają największy magazyn gazu

Opublikowano: 18.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 776

Podjęto decyzję o zwiększeniu rezerw gazu ziemnego w Wielkiej Brytanii na zimę. W tym celu ponownie uruchomiono największy magazyn tego surowca w kraju. Pompowanie gazu do Rough ma zacząć się we wrześniu 2022.

Jak donosi portal „The Daily Telegraph”, brytyjscy inspektorzy Health and Safety Executive wydali zezwolenie na otwarcie Rough, największego magazynu gazu w Wielkiej Brytanii, zlokalizowanego na Morzu Północnym, leżącego około 30 km od wybrzeża Yorkshire. Obiekt nie był użytkowany od 2017, ale ze względu na obecną sytuację branży energetycznej podjęto decyzją o jego ponownym uruchomieniu. Pompowanie gazu ziemnego i budowanie rezerwy energetycznej ma zacząć się na początku września 2022, według doniesień, na jakie powołuje się „Telegraph”. Dojdzie do niego, gdy Centrica, właściciel British Gas porozumie się z rządem UK w kwestiach finansowym oraz uzyska zgodę od North Sea Transition Authority (NSTA). Wszystko wskazuje na to, że będzie to jedynie formalność.

Według źródła w Whitehall na jakie powołuje się dziennikarz gazety „Telegraph”, urzędnicy rządowi zamierzają sfinalizować rozmowy z Centricą w takim terminie, aby już za dwa tygodnie w Rough zaczęto gromadzić zapasy gazu ziemnego na zbliżającą się zimę.

Ponowne uruchomienie Rough to inicjatywa ministra biznesu Kwasiego Kwartenga. W obliczu obaw związanych z niedoborem gazu poprosił o przywrócenie magazynu do funkcjonowania, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii

Obiekt może pomieścić wystarczającą ilość gazu, aby zaspokoić zimowe zapotrzebowanie przez około 10 dni. Przy pełnym napełnieniu mieści około 3,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego. Stanowi to około 70 proc. pojemności magazynowej. Oczekuje się, że tej zimy zostanie uzupełniony jedynie w jednej czwartej. Centrica chce przygotować zapas 800 mln metrów sześc. na tę zimę oraz i 1,7 mld na zimę 2022/2023. W ten sposób obecne zapasy gazu (wynoszące 1,6 mld metrów sześc.) znacznie się zwiększą.

Uważa się, że zarówno firma, jak i rząd popierają ostateczne przekształcenie obiektu do przechowywania wodoru, a nie gazu ziemnego. Centrica potwierdziła, że prowadzi konstruktywny dialog z urzędnikami, ale odmówiła dalszych komentarzy w tej sprawie.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: Glen Dillon (CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons)
Źródło: PolishExpress.co.uk

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.