Brytyjskie sankcje w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego

Opublikowano: 22.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1352

W reakcji na nagłą śmierć rosyjskiego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego Wielka Brytania podjęła śmiałe kroki. Władze brytyjskie zamroziły aktywa sześciu rosyjskich szefów więzień, którzy nadzorowali kolonię karną na Arktyce, gdzie przebywał Nawalny przed swoim przedwczesnym odejściem. Ta akcja oznacza pierwszy przypadek nałożenia sankcji przez jakiekolwiek państwo w związku ze śmiercią Nawalnego.

Osoby objęte sankcjami, w tym główny dyrektor i zastępcy dyrektora kolonii karnej, zostali teraz pozbawieni prawa wjazdu do Wielkiej Brytanii, a ich aktywa zostały zablokowane. To zdecydowane działanie rządu brytyjskiego ma miejsce w kontekście narastającej międzynarodowej krytyki traktowania Nawalnego oraz postulatów dotyczących odpowiedzialności wobec rosyjskich władz, w tym prezydenta Władimira Putina.

Minister spraw zagranicznych lord Cameron nie miał wątpliwości co do stanowiska Wielkiej Brytanii, stwierdzając, że ci, którzy ponieśli odpowiedzialność za „brutalne traktowanie” Nawalnego, staną przed konsekwencjami. Podkreślił on także opresyjny charakter rosyjskiego systemu oraz potwierdził determinację Wielkiej Brytanii w dochodzeniu do sprawiedliwości wobec tych, którzy dopuszczają się takich czynów.

Reakcja Wielkiej Brytanii spotkała się zarówno z poparciem, jak i krytyką. Podczas gdy niektórzy chwalą zdecydowane działanie, inni uważają je za niewystarczające, aby skutecznie zmierzyć się z tragedią śmierci Nawalnego. Konserwatywna poseł Alicia Kearns domaga się bardziej zdecydowanych działań przeciwko Rosji, sugerując, że reakcja Wielkiej Brytanii musi „pójść dużo dalej”.

Tymczasem premier Rishi Sunak potwierdził, że Wielka Brytania i jej sojusznicy rozważają wszystkie opcje, aby wyegzekwować odpowiedzialność Rosji i Putina za śmierć Nawalnego. Zapowiedź kolejnych sankcji ze strony USA i UE podkreśla determinację międzynarodowej społeczności w odpowiedzi na tę sprawę.

Śmierć Nawalnego ożywiła obawy dotyczące stanu demokracji i praw człowieka w Rosji. Walka jego rodziny o odzyskanie ciała, w połączeniu z zarzutami o nieprawidłowości i opóźnieniami w analizie chemicznej, tylko zwiększyła podejrzenia dotyczące okoliczności jego śmierci.

Nawalny, znacząca postać rosyjskiej opozycji, odbywał długi wyrok więzienia, uznawany przez wielu za politycznie motywowany. Jego nagła śmierć w kolonii karnej na archipelagu w Arktyce wywołała oburzenie i wezwanie do dokładnego zbadania okoliczności jego odejścia.

Mimo że Kreml potwierdził śmierć Nawalnego, rosyjskie władze zachowały milczenie w sprawie szczegółów, podsycając tym samym spekulacje i podejrzenia. Żona Nawalnego, Julia Nawalna, wyraziła obawy dotyczące sposobu postępowania z jego ciałem, sugerując, że jest ono zatrzymywane do momentu, aż ślady zatrucia środkiem bojowym Noviczok znikną.

W miarę jak społeczność międzynarodowa boryka się z następstwami śmierci Nawalnego, rośnie przekonanie, że musi zapanować odpowiedzialność i sprawiedliwość. Nałożenie sankcji na rosyjskich szefów więzień przez Wielką Brytanię stanowi znaczący krok naprzód w tym dążeniu, ale oczywiste jest, że będzie wymagał on bardziej zdecydowanych wysiłków, aby rozwiązać podstawowe problemy i zapewnić, że takie tragedie nie będą się powtarzały w przyszłości.

Autorstwo: DA
Na podstawie: BBC News
Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 22.02.2024 16:48

  A Putek tylko się śmieje! Bo i tak sprzedaje dalej swoje surowce! A te ,,sankcje,, są dziurawe jak sito, oczywiście to tylko przypadek…

 2. pikpok 22.02.2024 17:16

  Zabili takiego człowieka we własnym więzieniu? W dodatku cały świat o tym się dowiedział w kilka minut? Jaja sobie robią?
  ,,W ciągu zaledwie dwóch godzin zachodnim politykom i mediom udało się „uzyskać wyniki nieprzeprowadzonych jeszcze badań kryminalistycznych, przeprowadzić śledztwo, obwinić Moskwę i wydać wyrok” – zauważyło rosyjskie MSZ, sugerując, że reakcje musiały być przygotowane z wyprzedzeniem i według szablonu…” https://www.rt.com/russia/592568-foreign-ministry-navalny-reactions/

 3. rozrabiaka 22.02.2024 17:23

  Anglicy wstawili się za potrójnego agenta? Heh

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.