Brytyjski rząd chce karać za chrystianofobię

Opublikowano: 21.07.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 20

Na zlecenie szefa brytyjskiej dyplomacji powstał raport na temat prześladowań chrześcijan. Wynika z niego, że 80 procent przypadków dyskryminacji ze względu na wyznanie dotyczy wyznawców Chrystusa.

Statystycznie każdego miesiąca traci życie blisko 350 chrześcijan z powodu własnego wyznania. W skali globalnej chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową.

Autor raportu, Philip Mounstephen, biskup diecezji Truro, przedstawił kilka najważniejszych tez dokumentu:

1. Jednym z najistotniejszych kontekstów prześladowań pozostaje rosnące ubóstwo globalnego południa.

2. Prześladowania chrześcijan mają charakter globalny (w przypadku innych religii tak nie jest).

3. Prześladowania chrześcijan powinny być analizowane w kontekście praw człowieka, szczególnie praw w zakresie wolności religii.

4. Niechęć do konfrontowania się z tym problemem na Zachodzie bierze się z poczucia postkolonialnego poczucia winy i politycznej poprawności.

5. Wrażliwości na dyskryminację chrześcijan powinna towarzyszyć troska o wszystkich innych, którzy mają podobne doświadczenia.

6. Prześladowania chrześcijan nie ograniczają się jedynie do kontekstu islamskiego.

Słowem, prześladowania chrześcijan wynikają z szerokiego kontekstu społecznego, ekonomicznego, a także historycznego, a ich skala jest ogromna zarówno pod względem geograficznym, jak i pod względem liczby ofiar.

Chrześcijanie doświadczają rozmaitych form dyskryminacji: od ograniczeń w dostępie do rynku pracy czy edukacji, po akty ludobójstwa. Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach komunistycznych (Korea Północna, Chiny), a także w wielu krajach muzułmańskich, gdzie wykorzystuje się przepisy zakazujące obrażania islamu. Najbardziej znanym przypadkiem ostatnich lat pozostaje sprawa chrześcijanki Asi Bibi, prześladowanej i więzionej przez pakistański rząd.

W dokumencie czytamy: „Dowody pokazują nie tylko geograficzne rozprzestrzenianie się antychrześcijańskich prześladowań, ale także ich rosnącą dotkliwość. W niektórych regionach poziom i charakter prześladowań prawdopodobnie zbliżają się do spełnienia międzynarodowej definicji ludobójstwa ONZ. Eksterminacja chrześcijan i innych mniejszości z użyciem „miecza” lub innych gwałtownych środków stała się celem grup ekstremistycznych w Syrii, Iraku, Egipcie, północno-wschodniej Nigerii i na Filipinach. Zamiar wymazania wszystkich znaków obecności chrześcijańskiej przejawia się w usuwaniu krzyży, zniszczeniu budynków kościelnych i innych symboli sakralnych. Zabijanie i uprowadzanie duchowieństwa stanowi bezpośredni atak na strukturę i przywództwo Kościoła. Tam, gdzie te i inne incydenty spełniają kryteria ludobójstwa, państwa – strony Konwencji Narodów Zjednoczonych o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa mają obowiązek nie tylko pociągać sprawców do sprawiedliwości, ale także zapobiegać próbom ludobójstwa. Głównym skutkiem takich ludobójczych czynów przeciwko chrześcijanom są przesiedlenia i exodus. Chrześcijaństwo stoi teraz w obliczu możliwości wymazania go z części Bliskiego Wschodu, gdzie jego korzenie sięgają najgłębiej. W Palestynie liczba chrześcijan jest poniżej 1,5 procent; w Syrii liczba ludności chrześcijańskiej spadła z 1,7 mln w 2011 r. do poniżej 450 tys., a w Iraku, głównie przez „czystki etniczne” starożytnych wspólnot chrześcijańskich z Równin Niniwy, liczba chrześcijan spadła z 1,5 mln przed 2003 r. do poniżej 120 tys. dziś”.

Konkluzja pozostaje jednoznaczna – chrześcijaństwo może zniknąć zupełnie z Bliskiego Wschodu, czyli miejsca w którym istnieje od tysiącleci.

Poza jednostkowymi przypadkami media zachodnie stosunkowo rzadko piszą na temat dramatycznej sytuacji wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Wspomniany raport wskazuje na dwa powody bierności. Pierwszy z nich to poprawność polityczna, a drugi to poczucie winy spowodowane kolonialną przeszłością Zjednoczonego Królestwa.

Wobec powyższych faktów rząd rozważa możliwość zmiany prawa karnego, polegającej na karaniu chrystianofobii, a także zapowiada interwencję na forum ONZ, które powinno potępić dyskryminację chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

Opracowanie: PŚ
Na podstawie: ChristianPersecutionReview.org, PolsatNews.pl
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 4,90 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
george
Użytkownik
george

Czyli poczekali aż wybiją kilka milionów chrześcijan i teraz interweniują. Dobre.