Brytyjscy dziennikarze „murem” za Assange’em

Opublikowano: 04.06.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 518

Narodowy Związek Dziennikarzy Wielkiej Brytanii (National Union of Journalists) przyjął rezolucję, w której zwraca się do władz kraju z żądaniem, by nie ekstradować założyciela portalu „WikiLeaks” Juliana Assange’a do USA.

„Rada zarządzająca związku dziennikarzy uważa, że stawianie Assange’owi zarzutów odbywa się w okresie wzrostu zagrożenia wobec (przedstawicieli – red.) prasy w krajach zachodnich, który przejawia się w atakach na gazety i agencje informacyjne, w oświadczeniach rządowych odnośnie tego, że prasa jest «wrogiem narodu», w prawdziwych prześladowaniach z dożywotnimi wyrokami więzienia za publikację wiarygodnych informacji” – podkreślono w tekście rezolucji, przekazanym Sputnikowi przez „Kampanię przeciwko Ekstradycji Assange’a” („Don’t Extradite Assange campaign”).

Jak napisano w dokumencie, ekstradycja założyciela WikiLeaks może być niebezpiecznym precedensem i sprzyjać ograniczeniu wolności prasy. Rada Narodowego Związku Dziennikarzy uważa również, że publikacje portalu, dotyczące wojen w Iraku i Afganistanie odpowiadały interesom publicznym, i że udostępnienie tych informacji nie powinno być zrównywane ze szpiegostwem.

„Rada postanowiła agitować przeciw ekstradycji Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych i zwrócić się listownie do ministra spraw wewnętrznych „cieniowego” szefa MSW oraz „cieniowego” ministra sprawiedliwości i przedstawić stanowisko Narodowego Związku Dziennikarzy Wielkiej Brytanii” – zaznaczono. „Kampania przeciwko Ekstradycji Assange’a” ocenia przyjęcie rezolucji jako ważny argument w debacie z władzami USA, które twierdzą, że Assange nie jest dziennikarzem. „To także ważna inicjatywa, którą mogą poprzeć inne stowarzyszenia” – podkreślono w oświadczeniu.

Tekst rezolucji, przyjętej przez Narodowy Związek Dziennikarzy Wielkiej Brytanii, zostanie przekazany również innym związkom zawodowym, oddziałowi Partii Pracy i różnym organizacjom w celu jego potencjalnego wykorzystania – przekazała „Kampania przeciw Ekstradycji Assange’a”.

Julian Assange został oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, ukrywał się od czerwca 2012 roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją do Skandynawii. 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Sąd w Londynie uznał go za winnego naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał na 11 miesięcy więzienia. Proces w sprawie ekstradycji rozpoczął się 2 maja ubiegłego roku.

Amerykańskie władze pod koniec maja poinformowały, że wysunęły przeciwko Assange’owi 17 nowych zarzutów o szpiegostwo i ujawnienie tajnych informacji. Jeśli aktywista zostanie ekstradowany do Stanów Zjednoczonych, grozi mu 175 lat pozbawienia wolności.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.