Brytyjscy dziennikarze „murem” za Assange’em

Opublikowano: 04.06.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Narodowy Związek Dziennikarzy Wielkiej Brytanii (National Union of Journalists) przyjął rezolucję, w której zwraca się do władz kraju z żądaniem, by nie ekstradować założyciela portalu „WikiLeaks” Juliana Assange’a do USA.

„Rada zarządzająca związku dziennikarzy uważa, że stawianie Assange’owi zarzutów odbywa się w okresie wzrostu zagrożenia wobec (przedstawicieli – red.) prasy w krajach zachodnich, który przejawia się w atakach na gazety i agencje informacyjne, w oświadczeniach rządowych odnośnie tego, że prasa jest «wrogiem narodu», w prawdziwych prześladowaniach z dożywotnimi wyrokami więzienia za publikację wiarygodnych informacji” – podkreślono w tekście rezolucji, przekazanym Sputnikowi przez „Kampanię przeciwko Ekstradycji Assange’a” („Don’t Extradite Assange campaign”).

Jak napisano w dokumencie, ekstradycja założyciela WikiLeaks może być niebezpiecznym precedensem i sprzyjać ograniczeniu wolności prasy. Rada Narodowego Związku Dziennikarzy uważa również, że publikacje portalu, dotyczące wojen w Iraku i Afganistanie odpowiadały interesom publicznym, i że udostępnienie tych informacji nie powinno być zrównywane ze szpiegostwem.

„Rada postanowiła agitować przeciw ekstradycji Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych i zwrócić się listownie do ministra spraw wewnętrznych „cieniowego” szefa MSW oraz „cieniowego” ministra sprawiedliwości i przedstawić stanowisko Narodowego Związku Dziennikarzy Wielkiej Brytanii” – zaznaczono. „Kampania przeciwko Ekstradycji Assange’a” ocenia przyjęcie rezolucji jako ważny argument w debacie z władzami USA, które twierdzą, że Assange nie jest dziennikarzem. „To także ważna inicjatywa, którą mogą poprzeć inne stowarzyszenia” – podkreślono w oświadczeniu.

Tekst rezolucji, przyjętej przez Narodowy Związek Dziennikarzy Wielkiej Brytanii, zostanie przekazany również innym związkom zawodowym, oddziałowi Partii Pracy i różnym organizacjom w celu jego potencjalnego wykorzystania – przekazała „Kampania przeciw Ekstradycji Assange’a”.

Julian Assange został oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, ukrywał się od czerwca 2012 roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją do Skandynawii. 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Sąd w Londynie uznał go za winnego naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał na 11 miesięcy więzienia. Proces w sprawie ekstradycji rozpoczął się 2 maja ubiegłego roku.

Amerykańskie władze pod koniec maja poinformowały, że wysunęły przeciwko Assange’owi 17 nowych zarzutów o szpiegostwo i ujawnienie tajnych informacji. Jeśli aktywista zostanie ekstradowany do Stanów Zjednoczonych, grozi mu 175 lat pozbawienia wolności.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o