Liczba wyświetleń: 518
Narodowy Związek Dziennikarzy Wielkiej Brytanii (National Union of Journalists) przyjął rezolucję, w której zwraca się do władz kraju z żądaniem, by nie ekstradować założyciela portalu „WikiLeaks” Juliana Assange’a do USA.
„Rada zarządzająca związku dziennikarzy uważa, że stawianie Assange’owi zarzutów odbywa się w okresie wzrostu zagrożenia wobec (przedstawicieli – red.) prasy w krajach zachodnich, który przejawia się w atakach na gazety i agencje informacyjne, w oświadczeniach rządowych odnośnie tego, że prasa jest «wrogiem narodu», w prawdziwych prześladowaniach z dożywotnimi wyrokami więzienia za publikację wiarygodnych informacji” – podkreślono w tekście rezolucji, przekazanym Sputnikowi przez „Kampanię przeciwko Ekstradycji Assange’a” („Don’t Extradite Assange campaign”).
Jak napisano w dokumencie, ekstradycja założyciela WikiLeaks może być niebezpiecznym precedensem i sprzyjać ograniczeniu wolności prasy. Rada Narodowego Związku Dziennikarzy uważa również, że publikacje portalu, dotyczące wojen w Iraku i Afganistanie odpowiadały interesom publicznym, i że udostępnienie tych informacji nie powinno być zrównywane ze szpiegostwem.
„Rada postanowiła agitować przeciw ekstradycji Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych i zwrócić się listownie do ministra spraw wewnętrznych „cieniowego” szefa MSW oraz „cieniowego” ministra sprawiedliwości i przedstawić stanowisko Narodowego Związku Dziennikarzy Wielkiej Brytanii” – zaznaczono. „Kampania przeciwko Ekstradycji Assange’a” ocenia przyjęcie rezolucji jako ważny argument w debacie z władzami USA, które twierdzą, że Assange nie jest dziennikarzem. „To także ważna inicjatywa, którą mogą poprzeć inne stowarzyszenia” – podkreślono w oświadczeniu.
Tekst rezolucji, przyjętej przez Narodowy Związek Dziennikarzy Wielkiej Brytanii, zostanie przekazany również innym związkom zawodowym, oddziałowi Partii Pracy i różnym organizacjom w celu jego potencjalnego wykorzystania – przekazała „Kampania przeciw Ekstradycji Assange’a”.
Julian Assange został oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, ukrywał się od czerwca 2012 roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją do Skandynawii. 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Sąd w Londynie uznał go za winnego naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał na 11 miesięcy więzienia. Proces w sprawie ekstradycji rozpoczął się 2 maja ubiegłego roku.
Amerykańskie władze pod koniec maja poinformowały, że wysunęły przeciwko Assange’owi 17 nowych zarzutów o szpiegostwo i ujawnienie tajnych informacji. Jeśli aktywista zostanie ekstradowany do Stanów Zjednoczonych, grozi mu 175 lat pozbawienia wolności.
Źródło: pl.SputnikNews.com