Brytyjczycy zaczynają eksperyment z krótszym tygodniem pracy

Opublikowano: 08.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1343

Ponad trzy tysiące pracowników z Wielkiej Brytanii weźmie udział w eksperymencie dotyczącym skrócenia czasu pracy. Ma on przynieść odpowiedź na pytanie, jakie skutki przyniesie przejście na czterodniowy tydzień pracy. Pomysłodawcy chcą zwłaszcza badać możliwość zwiększenia produktywności i poprawy warunków zatrudnienia.

Wielka Brytania nie jest oczywiście pierwszym krajem, który zdecydował się na przeprowadzenie podobnego eksperymentu. Pierwszy raz przybrał on jednak tak dużą skalę. Weźmie w nim więc udział blisko 3 tys. pracowników zatrudnionych w 60 brytyjskich przedsiębiorstwach. Test potrwa natomiast od czerwca do grudnia bieżącego roku.

Dodatkowo biorące w nich udział podmioty są bardzo różnorodne i są rozmieszczone w różnych częściach kraju. Znalazły się wśród nich między innymi organizacja charytatywna, browar, producent wyrobów medycznych czy sklep rybny.

Autorzy projektu zamierzają sprawdzić w pierwszej kolejności, czy możliwe jest połączenie skróconego tygodnia pracy z utrzymaniem dotychczasowego wynagrodzenia pracowników i zwiększenia ich produktywności. Dodatkowo czterodniowy tydzień pracy miałby być elementem poprawy warunków zatrudnienia brytyjskich pracowników.

Wiele brytyjskich firm zaczęło na własną rękę zmieniać zasady pracy, argumentując to zmianami w światowej gospodarce, mającymi miejsce w czasie pandemii koronawirusa. W tym kontekście chodzi o bardziej elastyczne oraz hybrydowe formy pracy.

Na podstawie: TheGuardian.com, Euronews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.