Brutalne represje przeciwko związkom zawodowym

Opublikowano: 03.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Rząd Korei Południowej wypowiedział wojnę związkom zawodowym. To odpowiedź na falę masowych protestów pracowniczych przeciwko reformie prawa pracy, która de facto jest bezpośrednim atakiem na podstawowe prawa pracownicze i warunki życia pracowników. W protestach biorą udział tysiące ludzi, związki zawodowe organizują demonstracje i wiece.

Rząd odpowiedział represjami. Policja w Seulu zablokowała związkową demonstrację, rozpędziła protestujących przy pomocy gazu łzawiącego i armatek wodnych, rannych zostało kilkadziesiąt osób. Nie skończyło się na represjach ulicznych. Policja najechała osiem biur Koreańskiej Konfederacji Związków Zawodowych (KCTU) oraz jej regionalne siedziby w różnych miastach. Skonfiskowano komputery, twarde dyski oraz dokumentację dotyczącą zebrań związkowych i aresztowano 51 przywódców związkowych. Wydano także nakaz aresztowania dla przewodniczącego KCTU Han Sang-gyuna, który schronił się przed aresztowaniem w jednym z buddyjskich klasztorów i znajduje się pod ochroną mnichów.
Pani prezydent Park oskarżyła protestujących pracowników o „sprzyjanie międzynarodowemu terroryzmowi”, mówiąc, że terroryści mogą wykorzystać protesty jako okazję do ataków.

„Reformy”, które próbuje wprowadzić prawicowy rząd to między innymi pakiet ustaw ograniczających prawa pracownicze i utrudniających zrzeszanie się w związkach zawodowych. Reforma ograniczy konieczność płacenia za nadgodziny w dni wolne od pracy, zwiększy rolę agencji pośrednictwa pracy na rynku, co dodatkowo rozpowszechni proceder zatrudniania na umowach znanych w Polsce jako „śmieciowe” i umożliwi płacenie pracownikom niższych stawek niż te wynegocjowane w porozumieniach płacowych. Obniżona zostanie także stawka zasiłku dla bezrobotnych.

Rząd konserwatywnej prezydentki Park Geun-hye od dłuższego czasu próbował osłabić znaczenie związków zawodowych i zaatakować wywalczone prawa pracownicze. Już wcześniej wykorzystywano policję do rozbijania protestów pracowniczych i aresztowano przywódców związkowych a międzynarodowe organizacje związkowe kilkukrotnie prowadziły akcje potępiające działania rządu Korei. Państwo jest od dłuższego czasu oskarżane o poważne gwałcenie prawa do swobody zrzeszania się w związkach zawodowych.

W listopadzie Sekretarz Generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Sharan Burrow, pisała w swoim apelu: „Koreańska Prezydent Park Geun-hye wykazuje się jedymi z najgorszych dyktatorskich zwyczajów z najczarniejszych dni politycznych prześladowań w Korei. Wzywamy ją by odwołała policyjną nagonkę na przewodniczącego KCTU i nakazała uwolnienie wszystkich związkowców, których dotychczas zatrzymano”. „Ludzie pracy potrzebują bezpiecznej pracy i godnych zarobków i każdy kraj musi bronić i wspierać niezbędne filary demokracji, w tym związki zawodowe, zamiast próbować je niszczyć. Prezydent Park powinna stanąć po stronie zwykłych ludzi zamiast przymilać się potężnym koreańskim konfederacjom przemysłowym, które wykorzystują ją do rozszerzenia swojej potęgi i przywilejów”.

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) oraz kilka innych międzynarodowych organizacji związkowych wezwały do internetowej kampanii protestacyjnej przeciwko represjom. ITUC zachęca do przesyłania listów protestacyjnych do koreańskiego rządu, potępiających działania władz.

Swój list protestacyjny w obronie koreańskich pracowników można wysłać z formularza na stronie: http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=2887

Autorstwo: Bartłomiej Zindulski
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o