Broń chemiczna jako czarny PR?

Opublikowano: 24.08.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 670

Aktywiści z syryjskiej opozycji próbują tajnie przekazać przebywającym w Damaszku inspektorom ONZ „dowody na atak chemiczny”. Informuje się, że są to „próbki tkanek ciał zmarłych” – podaje brytyjska telewizja Sky News. Dane dotyczące incydentu, który miał miejsce w środę w okolicach Damaszku, na razie nie zostały potwierdzone. Władze twierdzą, że informacje o użyciu przez nie broni chemicznej nie zgadzają się z rzeczywistością i są kłamstwem, mającym na celu podważenie działalności pracujących od poniedziałku w Syrii inspektorów ONZ.

Moskwa uważa, że doniesienia o niedawnym użyciu w Syrii broni chemicznej są najprawdopodobniej zaplanowaną akcją i mają charakter prowokacyjny – czytamy w oświadczeniu rzecznika MSZ Rosji Aleksandra Łukaszewicza. Dyplomata uznał za niedopuszczalne apele o wywieranie presji na Radę Bezpieczeństwa ONZ i podjęcie decyzji w sprawie użycia siły w Syrii. Charakterystyczne jest, że rozprzestrzeniają je ci, którzy w marcu zablokowali wniosek syryjskiego rządu o przeprowadzenie niezwłocznego śledztwa w sprawie epizodu z użyciem przez opozycję broni chemicznej w miejscowości Han al-Asal – przypomniał rzecznik rosyjskiego MSZ.

Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia, Angela Kane, zostanie wysłana do Damaszku w celu omówienia ostatnich doniesień w sprawie domniemanego użycia broni chemicznej w tym kraju – poinformowano w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku. Jej przyjazd oczekiwany jest w sobotę.

Dobrze uzbrojona i wyposażona grupa rebeliantów z syryjskiej opozycji zbrojnej, na czele której stoją amerykańscy komandosi rozpoczęła nową kampanię wojskową, zmierzając w kierunku Damaszku. Taką informację przekazał 22 sierpnia francuski dziennik “Le Figaro”. Według gazety, pierwsza grupa 300 rebeliantów, którzy zostali przeszkoleni przez specjalistów z armii USA w Jordanii (wg “Głosu Rosji”, byli to szkoleniowcy CIA – przypis WM), przekroczyła granicę syryjską 17 sierpnia (niewyjaśniony „atak chemiczny” miał miejsce 21 sierpnia) by wziąć udziału w działaniach wojennych. Stany Zjednoczone, które deklarowały wcześniej powstrzymywanie się od udzielania pomocy wojskowej dla opozycyjnych bojowników, obecnie udzielają jej w sposób jawny. Oddziałem mają kierować amerykańscy, izraelscy i jordańscy komandosi. Druga grupa bojowników, wyposażona w nowoczesną broń i na czele, której również stoją przedstawiciele amerykańskich i jordańskich sił specjalnych przekroczyła granicę syryjsko-jordańską 19 sierpnia. Według Figaro grupa miała rozpocząć „operację, której celem było wymierzenie potężnego ciosu siłom reżimu znajdującym się w stolicy by chronić rodzinę Bashara al-Assada”.

Libańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały dużą partię masek przeciwgazowych, która mogła być przeznaczona dla syryjskiej opozycji – poinformowała w piątek stacja Al Jazeera. Pick-up, w którym znajdowało się 2700 masek gazowych został zatrzymany w Południowym Beqaa. Przypuszcza się, że pojazd zmierzał do lokalizacji syryjskiej opozycji przez Wzgórza Golan – podaje stacja.

Z powodu syryjskiego kryzysu milion dzieci otrzymało status uchodźców. 740 tys. z nich to dzieci poniżej 11 roku życia – czytamy we wspólnym oświadczeniu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci oraz Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców. Według szacunków agend ONZ z siedzibami w Genewie, dzieci stanowią około połowę syryjskich uchodźców, których liczba zbliża się do 2 milionów.

Źródło: Głos Rosji (akapity 1-3, 5-6), Geopolityka (akapit 4)
Kompilacja 6 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.