BRICS „daruje” sobie dolary i SWIFT?

Opublikowano: 21.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2130

Chiny z dużym zainteresowaniem patrzą na rozliczenia w walutach krajowych z partnerami BRICS – oświadczyła w wywiadzie na wyłączność dla Sputnika dyrektor Departamentu Wielostronnej Współpracy Gospodarczej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej Natalia Stapran.

Podczas ostatniego szczytu BRICS kraje poparły pomysł wprowadzenia jednego systemu płatności, alternatywnego dla SWIFT, w celu późniejszego wdrożenia płatności w walutach krajowych.

Znaczenie krajów BRICS w handlu światowym znacznie wzrosło. W ciągu 15 lat rozmiar transakcji korporacyjnych w krajach związku wzrósł 15 razy z 26,5 miliardów dolarów do 388 miliardów dolarów. Na BRICS przypada ponad rozmiaru handlu międzynarodowego i ponad 20% całkowitego rozmiaru bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jednocześnie zmniejsza się udział rozliczeń między krajami w dolarach. Jak informował szef RDIF Kirill Dmitriew, na przykład w Rosji w ciągu pięciu lat udział dolara w rozliczeniach handlu zagranicznego spadł z 92% do 50%, a udział rubla zwiększono z 3% do 14%.

W tej sytuacji kraje BRICS zastanawiają się nad wprowadzeniem własnego systemu płatności, alternatywnego dla SWIFT, który służyłby rozliczeniom w walutach krajowych. Obecna procedura przeprowadzania rozliczeń handlu zagranicznego za pośrednictwem SWIFT niepokoi wielu: ponieważ SWIFT jest kontrolowany przez Stany Zjednoczone, system może być wykorzystywany jako narzędzie nacisku politycznego.

Na przykład Stany Zjednoczone już odłączyły Iran od SWIFT, co doprowadziło do spadku PKB i eksportu tego kraju, wzrostu inflacji i dewaluacji waluty krajowej. Od czasu do czasu Waszyngton grozi odłączeniem się od SWIFT także Rosji. Chiny do pewnego czasu nie spieszyły się z depolaryzacją i przejściem na alternatywne systemy płatności, jednak konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi pokazał, że poleganie na amerykańskiej infrastrukturze finansowej jest bardzo ryzykowne, mówi Natalia Stapran, dyrektor Departamentu Wielostronnej Współpracy Gospodarczej w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego i Handlu Rosji.

„Inicjatywy, takie jak rozliczenia w walutach krajowych, powinny pomóc w uproszczeniu procedur handlowych. Kwestia ta jest aktywnie dyskutowana, jednak z Chinami nie zawsze jest to łatwe. Oczywiste jest, dlaczego Chińczycy się nie spieszą, ponieważ nie potrzebowali tego jakoś szczególnie. Rozliczenia w walutach krajowych są narzędziem do przezwyciężenia ograniczeń jakimi są sankcje. Gdy tylko Chińczycy poczuli, że może to wpłynąć na ich sytuację, gdy stanowi to przeszkodę w transakcjach, nie myślą o wielkościach ani obrotach i wyrażają duże zainteresowanie” – powiedziała Stapran.

Własny system płatności pojawił się w Chinach w 2015 roku. Nazywa się międzynarodowym systemem płatności CIPS. Obecnie podłączonych jest do niego ponad 20 banków lokalnych i zagranicznych. System pozwala na dokonywanie bezpośrednich płatności transgranicznych w juanach. Nie ma potrzeby otwierania rachunków korespondencyjnych NOSTRO. W rezultacie koszty i czas transakcji ulegają skróceniu. Rosja ma podobne rozwiązanie – system przekazywania komunikatów finansowych (SPFS). Nie tak dawno temu doniesiono, że Indie pracują nad analogicznym systemem.

Ponieważ kraje BRICS mają już osiągnięcia w zakresie własnych systemów płatności, podczas ostatniego szczytu w Brazylii zaproponowano połączenie sił i stworzenie jednego, alternatywnego mechanizmu wzajemnych rozliczeń, powiedział podczas Forum Gajdara, odpowiadając na pytanie Sputnika, dyrektor Departamentu Międzynarodowych Stosunków Finansowych Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej Andriej Bokariew. „W ubiegłym roku nasi brazylijscy koledzy zaproponowali ten pomysł w postaci stworzenia transgranicznego systemu płatności BRICS. Jednocześnie chodziło o zminimalizowanie zaangażowania mechanizmów związanych z otwieraniem rachunków korespondencyjnych naszych banków komercyjnych oraz w celu przeprowadzenia takich operacji, aby zmaksymalizować możliwości oferowane przez krajowe banki centralne naszych państw. Temat zasługuje na najwyższą uwagę i nie mogę powiedzieć, żebyśmy zauważyli brak zainteresowania kogoś z uczestników. Inną kwestią jest to, że temat nie jest prosty, wymaga wielu rozwiązań. Trzeba powiedzieć, że taka kwestia nie może zostać rozwiązana wyłącznie przez siły lub z inicjatywy krajowych organów regulacyjnych. Powinny również wystąpić ruchy oddolne i zainteresowanie ze strony samych uczestników operacji. Są to przede wszystkim banki i firmy z naszych krajów. I musi istnieć wyraźne zapotrzebowanie i zainteresowanie tworzeniem takich systemów, w przeciwnym razie będzie to mechanizm, na który nie będzie popytu”.

Według urzędnika trwają poszukiwania struktur, które są wzajemnie akceptowalne dla wszystkich krajów członkowskich BRICS, co pozwoli na utworzenie systemu rozrachunkowego. „Z punktu widzenia strony rosyjskiej jednym z pierwszych kroków może być stworzenie systemu do przesyłania komunikatów o transakcjach finansowych – analog SWIFT, co jest już wykorzystywane w rozliczeniach w Rosji i niektórych naszych kontrahentów. Myślimy o rozszerzeniu takiego schematu na całą piątkę. Dalej porozmawiamy o wdrażaniu wszystkich innych elementów wzajemnych rozliczeń”.

Zapotrzebowanie na takie systemy ze strony uczestników rynku, o których mówił urzędnik z Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej, będzie tym większe, im wygodniejsze będzie zastosowanie alternatywnego systemu SWIFT. Aby to zrobić, samo zwiększenie rozmiaru handlu nie wystarczy, potrzeba również wygodnego interfejsu.

Jesienią ogłoszono, że Rosja i Chiny mogą połączyć swoje dwa krajowe systemy wzajemnych rozliczeń, omijając SWIFT. W przypadku płatności pomiędzy rosyjskimi organizacjami i ich kontrahentami w Chinach można połączyć dwa systemy za pomocą bram sieciowych – kompleksów oprogramowania i sprzętu. Bramy sieciowe będą kodować wiadomości płatnicze z jednego systemu płatności do drugiego. Obie strony będą zatem pracować na dogodnej dla siebie platformie, bez trudności. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie zharmonizowaniu systemu dla pozostałych uczestników BRICS.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dorota Nawigatorka 21.01.2020 14:24

    “Jesienią ogłoszono, że Rosja i Chiny mogą połączyć swoje dwa krajowe systemy wzajemnych rozliczeń, omijając SWIFT.” No i na horyzoncie rysuje się wyraźny koniec światowego monopolu petrodolara…

  2. emigrant001 21.01.2020 18:45

    jak również koniec jako takiego spokoju na świecie. Koniec petrodolara to bezpośrednie zagrożenie dla USA, czyli wojna w Iranie ale w tym roku jeszcze nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.