Brexitowa umowa handlowa stała się brytyjskim prawem

Opublikowano: 31.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1396

Umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską została ostatecznie przypieczętowana przez Izbę Lordów, premiera UK oraz królową Elżbietę. Oznacza to, że porozumienie wynegocjowane przez Borisa Johnsona z UE stało się brytyjskim prawem.

31 grudnia o godzinie 23:00 czasu londyńskiego umowa handlowa między UK a UE, dotycząca post-brexitowych relacji gospodarczych, ostatecznie wejdzie w życie, urzeczywistniając Brexit z umową. W trakcie burzliwego 14-godzinnego procesu legislacyjnego w brytyjskim parlamencie, po wygranej w Izbie Gmin, umowa przeszła do Izby Lordów, gdzie zatwierdzono ją bez sprzeciwu. Następnie umowa została zatwierdzona i przypieczętowana podpisem premiera i królowej.

Po udanej batalii premier Boris Johnson zwrócił się do posłów, dziękując im, że udało się uchwalić ustawę w ekspresowym tempie. Porozumienie przeszło wszystkie etapy procesu legislacyjnego w ciągu zaledwie jednego dnia – tuż przed zakończeniem okresu przejściowego.

Boris Johnson mówił między innymi: „Los tego wielkiego kraju spoczywa teraz w naszych rękach. Podejmujemy ten obowiązek z poczuciem celu i mając na uwadze interes brytyjskiej opinii publicznej w centrum wszystkiego, co robimy. 31 grudnia godzina 23:00 to nowy początek w historii naszego kraju i nowe stosunki UK z UE jako ich największym sojusznikiem. Ta chwila wreszcie nadeszła i teraz jest czas, aby ją wykorzystać”.

Poinformowano również, że królowa Elżbieta II zatwierdziła porozumienie brexitowe UK-UE już w czwartek po północy, około godziny 24:25. Podpis królowej ostatecznie przypieczętował umowę i nadał jej status brytyjskiego prawa.

Wcześniej, w przedpołudniowych godzinach porannych w środę, umowę podpisali przedstawiciele Unii Europejskiej – Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, oraz Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Przypomnijmy, że brexitowe negocjacje handlowe UK-UE zakończyły się sukcesem w Wigilię Bożego Narodzenia.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.