Brazylii zabraknie wody?

Opublikowano: 16.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2147

Pomimo tego, że Brazylia posiada jedne z największych zapasów słodkiej wody na świecie, do końca października jej poziom w zbiornikach może katastrofalnie spaść. Według wstępnych informacji do końca roku kilka regionów tego kraju może doświadczyć niedoboru wody.

Sytuacja ta przywodzi na myśl kryzys wodny w 2014 roku w Regionie Południowo-Wschodnim. Ponownie pojawia się potrzeba monitorowania poziomu zbiorników, ale w rzeczywistości trzeba walczyć z przyczynami tego powracającego zjawiska. Wyrąb lasów, nierównomierne oraz nierozsądne wykorzystanie zasobów wodnych zwiększa wpływ na klimat i prowadzi do susz.

Sputnik Brasil poprosił o komentarz Mário Mantovani, ekologa i dyrektora Fundacji SOS Mata Atlântica. Jak podkreślił, zapasy wody w kraju są podzielone nierównomiernie. “Zasoby wodne są nierównomiernie rozmieszczone. Jest Amazonka z niemal całym zapasem słodkiej wody w Brazylii. Są też takie regiony, jak Północno-Wschodni z dużym deficytem opadów” — wyjaśnił Mantovani.

Według Narodowej Agencji Wody (Agência Nacional de Águas, ANA), 78,5% miast, położonych na północnym wschodzie kraju, miało problemy z suszą w latach 2003-2016. Region Północno-Wschodni jest najbardziej narażony na susze — odnotowano tam 83% przypadków w powyższym okresie. Od 2013 do 2016 roku 48 milionów Brazylijczyków doświadczyło skutków suszy. Oprócz Regionu Północno-Wschodniego również duże miasta cierpią z powodu suszy. São Paulo stanęło w obliczu poważnego kryzysu wodnego w latach 2014-2015.

Aby „odświeżyć” kraj, trzeba zdawać sobie sprawę ze znaczenia stref wegetacji i lasów Amazonki. “Las jest ogromnym producentem wody. [Las] istnieje nie tylko dla różnorodności biologicznej. Las odgrywa fundamentalną rolę w wypełnianiu warstw wodonośnych, utrzymując poziom wilgotności. Amazonia jest pompą, która pompuje wodę do regionów południowych i południowo-wschodnich” – powiedział rozmówca agencji. Jak dodał, bez właściwego korzystania z wód Amazonii, regiony te byłyby skazane na znacznie bardziej dokuczliwe okresy suszy.

Według ANA zapasy wody w Brazylii są wydatkowane najczęściej na nawadnianie (67,2%), hodowlę zwierząt (11,1%), produkcję (9,5%), zaopatrzenie miast (8,8%) i wsi (2,4%), górnictwo (0,8%) oraz elektrociepłownie (0,3%).

Problemy z dostępnością do słodkiej wody związaną są z brakiem kontroli nad wykorzystaniem zasobów wodnych w rolnictwie, co szkodzi samym producentom. “Rolnictwo samo niszczy swoją działalność. Kiedy nie ma kontroli nad poborem wody i jej eksploatacją, pojawiają się poważne problemy z zaopatrzeniem” — podsumował Mantovani.

Zdjęcie: marinelson (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.