Branży transportowej grozi paraliż. Wchodzi nowy taryfikator

Opublikowano: 15.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1297

Już 17 września w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych. Według prezesa organizacji zrzeszającej największych polskich przewoźników, nowe przepisy mogą wywołać kolejną zapaść na i tak już mocno pokiereszowanym, rynku transportowym.

Za kilka dni zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Wzrośnie nie tylko liczba punktów za część wykroczeń, a maksymalna stawka poszybuje do 15 punktów, ale nowe przepisy przedłużą czas obciążania punktami kierowcy – okres wydłużono do dwóch lat. To oznacza, że w najgorszym przypadku wystarczą tylko dwa przewinienia w ciągu dwóch lat, żeby stracić prawo jazdy.

Prezes organizacji Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński, zrzeszającej największe firmy transportowe w kraju zauważył, zę wystarczy kilka przewinień, aby stracić prawo jazdy. Jego zdaniem, takie przepisy zniechęcą chętnych do rozpoczęcia pracy w branży transportowej. Przyznał, też że braki w kadrze szczególnie odczuwalne mogą być w przewozach krajowych. Tu nie tylko problemem będzie wyższe ryzyko utraty prawa jazdy, ale także wysokie stawki mandatów, które po 17 września będą mogły być także podwojone. W opinii prezesa TLP stawki mandatu są tak wysokie, że będą mogły pochłonąć miesięczne wynagrodzenia kierowcy. Wroński twierdzi, że na ryzyko utraty prawa jazdy, narażeni będą także kierowcy na co dzień jeżdżący przepisowo, ale którzy nieintencjonalnie popełnią 2-3 wykroczenia w ciągu dwóch lat.

Jak słusznie zauważa serwis 40ton.net, prezesowi TLP mogło też chodzić o dość problematyczny dla przewoźników zapis dotyczący przekroczenia dopuszczalnej wagi. Od 17 września kierowca prowadzący przeładowane auto ciężarowe dostanie maksymalny wymiar kary, czyli 15 punktów karnych. Co za tym idzie dwie wpadki na kontroli ITD wystarczą do utraty prawa jazdy i tym samym źródła dochodów.

Niestety, problem przekraczania dopuszczalnych wag jest powszechny. Problem w tym, że kierowca często nie ma tu wiele z tym wspólnego, bo to właściciel firmy przyjmuje zlecenie. Dodatkowo kierowcy w końcu będą musieli przestrzegać zakaz, który do tej pory nagminnie łamią, czyli wyprzedzanie na autostradowych zakazach. Tu także nowy taryfikator przewiduje 15 punktów karnych.

Jednym słowem kierowcy zawodowi będą musieli mocno się pilnować, bo nigdy dotąd nie było tak łatwo utracić prawa jazdy za punkty, a dla nich ta kara jest wyjątkowo bolesna. Przypomnijmy, przekroczenie limitu dopuszczalnych punktów karnych (24 dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok) oznacza ponowne podejście do egzaminów teoretycznych i praktycznych dla każdej z posiadanych kategorii prawa jazdy. Co więcej od 17 września skończy się także możliwość zredukowania części punktów karnych na szkoleniach prowadzonych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: 40ton.net, Moto.pl
Zdjęcie: val_th (pl.DepositPhotos.com)
Źródło: MediaNarodowe.com

7

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 15.09.2022 18:24

    Celowa robota. Rozwalanie gospodarki ciąg dalszy…A ludziska dalej ,,śpią,,…Chyba tylko przyłożony do skroni pistolet może to zmienić..

  2. Jefferson 15.09.2022 21:25

    Jak się nie nauczą protestować, to rzeczywiście chyba wszystkich z łóżkami powynoszą. Zgoda na wszystko…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.