Branży mięsnej brakuje dwutlenku węgla

Opublikowano: 27.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2239

Rosnące ceny gazu powodują wstrzymywanie produkcji przez zakłady zajmujące się wytwarzaniem nawozów sztucznych. To natomiast odbije się poważnie na sektorze spożywczym. Już teraz firmy działające w branży mięsnej alarmują, że posiadają zapasy dwutlenku węgla starczające na zaledwie kilka dni.

We wtorek Grupa Azoty ogłosiła, że jej zakłady w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do jedynie 10 proc. swoich możliwości, a także całkowicie zaprzestała wytwarzania nawozów azotowych i tworzyw sztucznych. Kilka godzin później na podobny krok zdecydowała się fabryka Anwil we Włocławku. W środę produkcję zawiesił także zakład Azotów w Tarnowie.

Wszystko za sprawą rekordowych cen gazu ziemnego w Europie. Koszt surowca od czasu nałożenia sankcji na Rosję miał wzrosnąć blisko czterokrotnie, dlatego produkcja po prostu przestała być opłacalna. Wspomniane wyżej firmy zamierzają wznowić ją dopiero po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku gazowym.

Efektem wstrzymania produkcji przez Azoty i Anwil jest brak dwutlenku węgla. Tymczasem jest on potrzebny między innymi do produkcji mięsa i napojów gazowanych, stąd też w czwartek pracy zaprzestały również browary należące do duńskiej grupy Carlsberg.

Na problem zwrócił uwagę w rozmowie z “Business Insider Polska” Witold Choiński, prezes związku Polskie Mięso. Poinformował mianowicie, że zakłady mięsne działające w naszym kraju posiadają dwutlenek węgla pozwalający na produkcję tylko przez kolejnych pięć-sześć dni. Później ubój trzody i drobiu zostanie wstrzymany.

W tej samej rozmowie Choiński twierdzi, że polskie firmy starają się kupić CO2 zagranicą, ale w praktyce jest on niedostępny. Branża bez pomocy rządu może ponieść straty liczone w miliardach złotych. Branża domaga się więc od premiera Mateusza Morawieckiego interwencji na rynku gazu.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 27.08.2022 11:26

    to może halal? Albo po chocholsku – siekiera i widły?

  2. elroman 28.08.2022 08:04

    Przecież morawiecki już interweniował, jako pierwszy w europie wstrzymał import gazu z Rosji. Jedynie co zrobi to powie że to UE nałożyła sankcje a on sam nie może nic zrobić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.