Brak winnych za strzelanie do dzieci

Opublikowano: 13.06.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

Zakończyło się śledztwo w sprawie śmierci czterech chłopców, którzy zostali trafieni izraelską rakietą w 2014 roku, podczas czasie operacji „Ochronny Brzeg”. Z finalnego raportu wynika, że atak rakietowy na grające w piłkę dzieci był uzasadniony, ponieważ plaża była wykorzystywana przez Hamas.

Czterej kuzyni, 11-letni Mohammad Ramiz Bakr, 10-letni Ismail Mahmoud Bakr i Zakaria Ahed Bakr oraz 9-letni Ahed Atef Bakr zginęli 15 lipca zeszłego roku. Grali w piłkę w większej grupie. Kiedy zaczął się ostrzał, zaczęli uciekać, ale dogoniły ich kolejne pociski. Rakieta, która ich zabiła, raniła także czterech innych chłopców. Żadna z ofiar nie należała do organizacji militarnej ani terrorystycznej. Zdarzenie zostało dokładnie sfilmowane, widziało je także wielu świadków. Właśnie zakończyło się śledztwo w tej sprawie. W wewnętrznym postępowaniu wojskowym bombardowanie dzieci na plaży uznano za „tragiczny wypadek”. Nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności – atak, jak twierdzą izraelscy wojskowi, był uzasadniony. Ich zdaniem miejsce, gdzie chłopcy grali w piłkę, było opanowane przez Hamas. Żołnierze, którzy strzelali do Mohammada, Aheda, Zakarii i Ismaila nie wiedzieli, że celują w dzieci.

Takie rozstrzygnięcie sprawy może mieć wpływ na wynik wstępnego dochodzenia, prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, które ma określić, czy w czasie operacji „Ochronny Brzeg” doszło do zbrodni wojennych wobec ludności cywilnej. Wynik izraelskiego śledztwa nakłada się także z opublikowanym niedawno raportem tamtejszej organizacji „Przerywając milczenie”, zawierającym rozmowy z kilkudziesięcioma żołnierzami, biorącymi udział w zeszłorocznej masakrze mieszkańców Strefy Gazy. Z zebranych świadectw jasno wynika, że priorytetem była minimalizacja strat w izraelskiej armii przy kompletnym braku troski o życie i zdrowie cywilów, przebywających w bombardowanym mieście. „Nie ryzykujemy i nie oszczędzamy amunicji”, miał mówić do jednego z bohaterów raportu jego dowódca.

Według danych ONZ, w operacji „Ochronny Brzeg” zginęło w sumie 2,2 tys. osób, z czego 1,5 tys. stanowili cywile, w tym 551 dzieci. Najmłodsza ofiara bombardowania miała cztery dni, najstarsza – 95 lat.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 13.06.2015 13:53

    dlaczego nikt się nie domaga odszkodowań wojennych od Izraela? Przecież to ludobójstwo

  2. Piechota 13.06.2015 15:07

    Żydzi byli ofiarami ludobójstwa, a teraz sami się go dopuszczają. Ale nikt nigdzie nie ma prawa ich krytykować, bo to antysemityzm itd, itd.

  3. agama 13.06.2015 15:25

    Wgl odszkodowania dla niezywych i to ściągane z żywych niewinnych ludobójstwom są bez sensu, zwykłe dojenie. Na tej zasadzie wszystkie państwa powinny sobie nawzajem wypłacać odszkodowania za wojny i działania, w których masowo ginęli ludzie. Żeby nie to, że Polską rządzą ludzie dbajacy o interesy zagranicy, to dużo by zyskała na takich roszczeniach od np. Ruskich czy szwabów

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.