Brak winnych za strzelanie do dzieci

Opublikowano: 13.06.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Zakończyło się śledztwo w sprawie śmierci czterech chłopców, którzy zostali trafieni izraelską rakietą w 2014 roku, podczas czasie operacji „Ochronny Brzeg”. Z finalnego raportu wynika, że atak rakietowy na grające w piłkę dzieci był uzasadniony, ponieważ plaża była wykorzystywana przez Hamas.

Czterej kuzyni, 11-letni Mohammad Ramiz Bakr, 10-letni Ismail Mahmoud Bakr i Zakaria Ahed Bakr oraz 9-letni Ahed Atef Bakr zginęli 15 lipca zeszłego roku. Grali w piłkę w większej grupie. Kiedy zaczął się ostrzał, zaczęli uciekać, ale dogoniły ich kolejne pociski. Rakieta, która ich zabiła, raniła także czterech innych chłopców. Żadna z ofiar nie należała do organizacji militarnej ani terrorystycznej. Zdarzenie zostało dokładnie sfilmowane, widziało je także wielu świadków. Właśnie zakończyło się śledztwo w tej sprawie. W wewnętrznym postępowaniu wojskowym bombardowanie dzieci na plaży uznano za „tragiczny wypadek”. Nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności – atak, jak twierdzą izraelscy wojskowi, był uzasadniony. Ich zdaniem miejsce, gdzie chłopcy grali w piłkę, było opanowane przez Hamas. Żołnierze, którzy strzelali do Mohammada, Aheda, Zakarii i Ismaila nie wiedzieli, że celują w dzieci.

Takie rozstrzygnięcie sprawy może mieć wpływ na wynik wstępnego dochodzenia, prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, które ma określić, czy w czasie operacji „Ochronny Brzeg” doszło do zbrodni wojennych wobec ludności cywilnej. Wynik izraelskiego śledztwa nakłada się także z opublikowanym niedawno raportem tamtejszej organizacji „Przerywając milczenie”, zawierającym rozmowy z kilkudziesięcioma żołnierzami, biorącymi udział w zeszłorocznej masakrze mieszkańców Strefy Gazy. Z zebranych świadectw jasno wynika, że priorytetem była minimalizacja strat w izraelskiej armii przy kompletnym braku troski o życie i zdrowie cywilów, przebywających w bombardowanym mieście. „Nie ryzykujemy i nie oszczędzamy amunicji”, miał mówić do jednego z bohaterów raportu jego dowódca.

Według danych ONZ, w operacji „Ochronny Brzeg” zginęło w sumie 2,2 tys. osób, z czego 1,5 tys. stanowili cywile, w tym 551 dzieci. Najmłodsza ofiara bombardowania miała cztery dni, najstarsza – 95 lat.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

dlaczego nikt się nie domaga odszkodowań wojennych od Izraela? Przecież to ludobójstwo

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Żydzi byli ofiarami ludobójstwa, a teraz sami się go dopuszczają. Ale nikt nigdzie nie ma prawa ich krytykować, bo to antysemityzm itd, itd.

agama
Użytkownik

Wgl odszkodowania dla niezywych i to ściągane z żywych niewinnych ludobójstwom są bez sensu, zwykłe dojenie. Na tej zasadzie wszystkie państwa powinny sobie nawzajem wypłacać odszkodowania za wojny i działania, w których masowo ginęli ludzie. Żeby nie to, że Polską rządzą ludzie dbajacy o interesy zagranicy, to dużo by zyskała na takich roszczeniach od np. Ruskich czy szwabów