Brak sprzeciwu wobec GMO

Opublikowano: 06.07.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo

Liczba wyświetleń: 2

Ustawa zezwalająca na obrót genetycznie modyfikowanego materiału siewnego została 1 lipca 2011, zaakceptowana przez Sejm RP.

Gdy Wielka Brytania w latach dziewięćdziesiątych stanęła obliczu zagrożenia genetycznie zmodyfikowanymi uprawami, ruch rolnictwa ekologicznego był w czołówce oporu dla rządu. Przewodził walce o zakaz tworzenia pól doświadczalnych z GMO oraz genetycznie zmodyfikowanej żywności na półkach supermarketów. Inne organizacje również włączyły się do działań i właśnie współpraca zainteresowanych wymusiła wycofanie się przez rząd i przez supermarkety z planów wprowadzania GMO. Upraw nie wprowadzono i supermarkety wyrzuciły żywność GM ze swojego asortymentu. Podobnie stało się w Francji i innych krajach, w których są zakazy.

Praktycy ekologicznych metod uprawy “z wyboru” są świadomi konsekwencji skażenia GMO. Nie wszyscy tradycyjni rolnicy mają taką świadomość. Więc dlaczego polscy rolnicy i producenci ekologiczni są niechętni by wyjść z cienia i walczyć o swoją przyszłość, naszą przyszłość?

Widzę tu wielki problem, każdy wydaje się usprawiedliwiać swoją bierność – ale przecież przyszłość każdego gospodarstwa jest w ogromnym zagrożeniu i żywność, którą wszyscy jemy będzie nieodwracalnie zanieczyszczona jeśli rolnicy i producenci ekologiczni nie sprzeciwią się i wyraźnie zażądają zakazu upraw GMO. Wielu ludziom wydaje się, że w sposób magiczny nie będą mieli kontaktu z GMO w łańcuchu żywieniowym. Czy sądzą, że ekologiczne gospodarstwa i przetwórnie jakoś będą w magiczny sposób chronione gdy wszystkie inne zostaną zanieczyszczone? Czy boicie się być postrzegani jako “inni”? Skąd taka blokada?

Bez względu na powód blokady, trzeba ją zlikwidować, jeśli mamy zatrzymać uprawy GMO w Polsce. Mieliśmy kilka sukcesów – nawet kiedy tylko kilka zdeterminowanych osób podjęło działania – więc mogliśmy zatrzymać GMO, gdyby większa liczba zajęła stanowisko w tej kwestii/dołączyła do akcji.

Obecnie sprawa nasion genetycznie zmodyfikowanych pójdzie do Senatu. Jest to ostatnia nasza szansa aby zatrzymać tę propozycję na parlamentarnej scenie. To później niż czas na pobudkę!

Posłowie z PO i PSL głosowali za ustawą pokazując, że są skłonni do poparcia aktów ludobójstwa przeciwko własnym rodakom, bowiem pozwolenie korporacjom na przejęcie łańcucha żywieniowego jest aktem ludobójstwa. Miliony ludzi będą spożywać nieświadomie żywność GMO prowadzącą do bezpłodności i chorób śmiertelnych.

Kolejne głosowanie będzie w Senacie. Czy mamy po prostu patrzeć jak ten horror się rozwija?

Musimy się zjednoczyć i działać wspólnie, żeby zablokować ustawę. Nie możemy pozwolić by drobne uprzedzenia stanęły na drodze do uratowania polskiej wsi, tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa i przetwórstwa oraz właściwego odżywiania tych i następnych pokoleń.

Autor: Julian Rose (rolnik ekologiczny z Wielkiej Brytanii, polski patriota)
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

23
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ogon
Użytkownik
ogon

Używając słów “ludobójstwo” “choroby śmiertelne” “bezpłodność” nie stajemy się bardziej poważni. Wręcz przeciwnie. To nie są argumenty których można użyć w tej dyskusji – zwłaszcza bez konkretnych, udokumentowanych przypadków… w większej liczbie niż ‘kilka’.

Jefferson
Użytkownik
Jefferson

Nie wiadomo o co chodzi? Jak to o co? O dezinformację. Ludzie nawet nie wiedzą, że coś się dzieje. A tym bardziej coś złego. Niestety wiadomość o takim znaczeniu dla naszego życia została przeoczona przez większość społeczeństwa w morzu innych, mało znaczących informacji. Myślę, że nie ma w tym przypadku i jest to element jakiegoś planu, przynajmniej w określonym stopniu. Ja sam o całej akcji dowiedziałem się z wolnych mediów, choć jakieś tam GMO o uszy się obijało wcześniej. W mediach masowego przekazu można powiedzieć, temat został pominięty. Niestety, jak to w naszym kraju już nieraz bywało, ludzie obudzą się, gdy problem ich dotknie osobiście i wtedy będzie wielki żal, że jak to, władza znów nas oszukała! Zresztą po samych wynikach głosowania widać, że sami państwo posłowie w dużej mierze sami się nie orientują, za czym podnoszą łapska w górę.

Problemem Polaków jest mała świadomość społeczna. Każdy myśli, że co on tam może. Ostatnia akcja ratujmaluchy.pl udowodniła, że można w ciągu dwóch miesięcy zebrać 330 tys. podpisów, by pokazać, że naród może się zjednoczyć w walce z idiotycznym ustawodawstwem.

taihosan
Użytkownik
taihosan

Pierwszego lipca świętowano w faszystowskich mediach tzw “Polską prezydencję w Unii” a układ korporacyjno-polityczny przegłosował po cichutku co chciał. Ludek nawet nie wie że pętla na gardziołku coraz ciaśniejsza a władcy się cieszą i zacierają rączki.

Yezior
Użytkownik
Yezior

Zakładam że politycy którzy biorą w tym udział wiedzą że GMO nie jest sprawdzonym ani do końca bezpiecznym projektem. A jednak ryzykują i podpisują. Może warto było by ich zapytać o motywy takiej decyzji?

Czy owa żywność GMO ma rozwiązać jakiś problem?

Postanowiłem o to zapytać PO i PSL. Czekam na odpowiedz mailową.

Magosia
Użytkownik
Magosia

Popieram, zapytajmy się posłów. Czy to głupota i za ile nas sprzedają

zedowski
Gość
zedowski

Informacja ze strony Ministerstwa Rolnictwa:

Nowa ustawa o nasiennictwie

01.07.2011

Sejm RP przyjął dziś ustawę o nasiennictwie dostosowującą polskie przepisy do prawa unijnego.

Nowa ustawa wdroży przepisy Unii Europejskiej z zakresu nasiennictwa tj.:

dyrektywę Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców,

dyrektywę Komisji 2009/74/WE z dnia 26 czerwca 2009 r. zmieniającej dyrektywy Rady 66/401/EWG, 66/402/EWG, 20002/55/WE i 2002/57/WE w odniesieniu do botanicznych nazw roślin, naukowych nazw innych organizmów oraz niektórych załączników do dyrektywy Rady 66/401/EWG, 66/402/EWG i 2002/57/WE w związku z rozwojem wiedzy naukowej i technicznej,

rozporządzenie Komisji (WE) nr 637/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. ustanawiającego reguły wykonawcze co do odpowiedniego nazewnictwa odmian gatunków roślin rolniczych i warzywnych,

dyrektywę Komisji 2009/145/WE z dnia 26 listopada 2009 r. przewidującej pewne odstępstwa w odniesieniu do zatwierdzania populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawianych w poszczególnych miejscach i rejonach zagrożonych erozją genetyczną oraz odmian warzyw nie mających wewnętrznej wartości dla plonów o przeznaczeniu handlowym, wyprodukowanych w celu uprawy w określonych warunkach, oraz wprowadzania do obrotu materiału siewnego tych populacji miejscowych i odmian.

Nowa ustawa o nasiennictwie obejmuje przepisy dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych, materiału szkółkarskiego oraz rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin warzywnych i ozdobnych, zasady etykietowania i oznaczania materiału siewnego oraz jego obrotu i kontroli.

Ponadto, do ustawy wprowadzono zakaz prowadzenia obrotu materiałem siewnym odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Link: http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Nowa-ustawa-o-nasiennictwie/

Zastanawia mnie ostatni akapit. Czy może mi ktoś powiedzieć o co to całe zamieszanie? Bo się pogubiłem. Na stronie Ministerstwa jest info że nie można obracać GMO a wszyscy piszą że to skandal że można…Proszę o info i pozdrawiam

Mati
Użytkownik
Mati

Dlaczego nowe uregulowania kwestii GMO są gorsze niż poprzednie?

W nowej ustawie w art. 104 ust 2 zapisano: „Nie dopuszcza się do obrotu materiału siewnego […] odmian zawierających modyfikację genetyczną.”
Jednak zrezygnowano z zapisu, który był w poprzedniej ustawie: „Odmian genetycznie zmodyfikowanych nie wpisuje się do krajowego rejestru.”
Oznacza to, że zakaz art. 104 ust 2 jest pozorny, bo skoro można będzie wpisywać odmiany GMO do katalogu, to automatycznie są one dopuszczone do upraw na terytorium RP. Żaden sąd administracyjny nie uzna naruszenia art. 104 ust. 2, jeśli rolnik będzie uprawiał odmianę GMO umieszczoną w katalogu!
Niestety, Sejm odrzucił też poprawkę dotyczącą doprecyzowania pojęcia “obrót” w taki sposób, aby nasiona przywożone na własny użytek też stanowiły obrót.
Gdyby przyjęto tę poprawkę, wówczas art. 104 ust. 2 odnosiłby się również do obrotu na własny użytek. W wyniku odrzucenia tej poprawki tzw. “indywidualni rolnicy” będą mogli dalej bezkarnie przywozić nasiona GMO z innych krajów. W rzeczywistości ci “indywidualni rolnicy” to dystrybutorzy, którzy dostarczają rolnikom ziarno, a tylko fakturują je indywidualnie.
Reasumując po pierwsze nowa ustawa o nasiennictwie mówi, że GMO można wpisywać do katalogu krajowego (bo wykreślono zakaz), a po wtóre choć utrzymano zakaz obrotu (zawarty w poprzedniej ustawie) to jednak brak zgody na doprecyzowanie pojęcia “obrót” o “użytek własny” skutkuje dopuszczeniem do upraw szmuglowanych nasion GMO (wbrew art. 104 ust 2).
Jest to wszystko bardzo pokrętnie skonstruowane, ale w efekcie otrzymujemy przyzwolenie na uprawy GMO, pomimo pozornego zakazu. Dodatkowo – mamy dezinformację społeczeństwa, któremu wmówiono, że nowa ustawa nie pozwoli na uprawy GMO.
Trudno uznać tę decyzję Sejmu za coś innego niż bubel prawny…

zedowski
Gość
zedowski

Mati, dziękuję za wyjaśnienia!. No to teraz cała nadzieja w Senacie, że poprawią ten bubel. Trzeba naciskać,

la_mettrie
Użytkownik
la_mettrie

a na czym polega szkodliwośc GMO??
ktoś z tych, którzy protestuja, bądx bublem nazywają może mi wskazać?
bo wychodzi na to, ze postepujecie w myśl zasady, iż “człek boi sie tego, czego nie zna”. zwykły opór przed zmianą??
wszak obecna jest w każdej importowanej paszy chociażby…

specnaz44
Gość
specnaz44

stary Ty nie chcesz poznać GMO.sama nazwa Cie nie odstrasza? ja tez nie znam.ale mam nadzieje ze nie poznam.bo nie potrzebuje mutantów na polu.wystarcza ci w sejmie.po chust nam GMO skoro mamy rodzime pyszne warzywka.

Yezior
Użytkownik
Yezior

Wysłałem zapytanie do PO i PSL o motywy decyzji posłów głosujących w tej sprawie. Czekam na odpowiedz. Jeśli dostanę poinformuję na pewno :)

fm
Użytkownik

Sprawa GMO w skrócie:

1. Otyłość w związku ze spożywaniem wypełniaczy z kukurydzy/soi GMO. ( prawie każde żarcie przetworzone. vide USA.
2. Rosjanie, Austria i wielu innych badaczy udowodniło, że produkty GMO są bardzo szkodliwe dla ssaków w tym (krowy, myszy, szczury, chomiki) – ludzie też są ssakami.
3. Najlepszą pożywką np: dla Ecoli jest właśnie taka kukurydza.
4. Rośliny modyfikowane z genem odporności na owady i inne wydzielają pestycydów. Sęk w tym, że bezpośrednio może to nie szkodzi (nikt tego nie badał) ale za to nasze bakterie jelitowe w jakiś sposób dziedziczą ten gen i produkują go w naszym organizmie TRUJĄC nas od środka pestycydami.
5. Genetyczna ruletka (Jeffrey Smith) – czyli niemożliwość przewidzenia kolejnych mutacji. Mutacje są niejednorodne a geny są “wstrzeliwane”. Nikt nie wie gdzie trafią.
http://symetrix.pl/Aktualnosci/Stary-Swiat/GMO-Jeffrey-Smith-Zagrozenia-dla-zdrowia-genetycznie-modyfikowana-zywnosc
6. Szybkie (średnio 8 lat) skażenie środowiska poprzez zapylenie krzyżowe. Oznacza to, że hodowla rzepaku może skazić rzodkiew, rzepę, kalafior i inne z rodziny kapustowatych.
7. Powstawanie tak zwanych super chwastów odpornych na środki chemiczne. Nie da się tego wyplenić. W kanadzie robiono testy i paro-roczne odchwaszczanie nic nie pomogło. Zaczyna to rosną wszędzie i dominuje nad roślinnością naturalną wypierając ją ze środowiska.
8. PATENTY – skażona uprawa pomimo, że rośnie na twojej działce, jeśli posiada taki gen opatentowany (np: przez zapylenie) staje się własnością korporacji, która produkuje nasiona. Tak sobie wymyślili to w stanach.
9. Nasion patentowych nie wolno przechowywać. Trzeba je oddać do producenta i zakupić na nowy rok kolejne.
11. Po 10 latach (przykład Percy Schmeiser Kanada) okazało się, że większość upraw rolników należy do Monsanto.
http://symetrix.pl/Aktualnosci/Stary-Swiat/Percy-Schmeiser-Monsanto-i-zagrozone-prawa-rolnikow
12. W Indiach w jednym 10-leciu samobójstwo popełniło 125000 rolników a wszystko to od tej pięknej technologii, którą tak propaguje Monsanto.
http://polska-wolna-od-gmo.org/doc/Indie_GMO.pdf
13. Wyjałowienie ziemi od tych wszystkich pestycydów(herbicydów) których rzekomo używa się mniej a w praktyce z roku na rok coraz więcej.

Jednym zdaniem: same plusy!

fm
Użytkownik

Nawiasem mówiąc, ktoś się postarał (ktoś?) i zniknęła strona zbrodniarze.com opisująca dokładnie powiązania polityczne (polskie) z firmą Monsanto.

Czejna
Użytkownik
Czejna

Tutaj stawiac takie pytania jak to zrobili niejaki ogon i la_mettrie to trzeba miec tupecik, lub inny interes. Tego typu zagrywki przejsc moga na innych blednych portalach, ale tutaj? Moze 10 lat temu, ale teraz? To, ze tylu rodakow rubasznie popierduje przez sen nie oznacza, ze wszyscy. ;) Wszelakie dzialania na szkode ludzi klasyfikuja sie pod najciezsze oskarzenia, tym bardziej swiadome dzialania. A wielu rolnikow szmugluje GMO juz od dawna, bandyci.

fm
Użytkownik

Każdy powinien podpisać petycję przeciwko GMO.
Nie jest tylko kwestią fakt szkodliwości dla ssaków.
O wiele większym zagrożeniem są patenty, które po skażeniu spowodują, że będziemy jest żywność szkodliwą i do tego opatentowaną, co wiąże się potężnymi cenami a dokładniej:

Kto kontroluje żywność, ten kontroluje świat!

Zastanówcie się dlaczego politycy to podpisali, głównie PO.
Wyniki głosowania:
http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&95&120

Potężne lobby koncernów?

PODPISZ!
http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&95&120

Staszek
Użytkownik
Staszek

Każdy ma jakiegoś znajomego sprzedawcę w warzywniaku,proponuję poprosić go czy ją o wystawienie karteczki z napisem:warzywa i owoce wolne od GMO.Ręczę,że obroty wzrosną i może ludzie zaczną się budzić o co chodzi z tym GMO.

fm
Użytkownik

@admin – Przydałby się jeden artykuł w którym były by zawarte wszystkie możliwe przesłanki, podejrzenia i zagrożenia. Bez dodatkowych treści.

Same konkrety. Same dokumenty, książki, filmy, linki do publikacji poza granicami kraju. Żeby można było dodawać.

Jest taka opcja?

torro
Gość
torro

“…lub czasopism…” ver 2.0?
Ciekawe kto usunął tekst o wpisaniu do krajowego rejestru

Czejna
Użytkownik
Czejna

Realisto nikt tego nie uwaza. Rowniez mozesz lobbowac za gmo, za plaska Ziemia i czym zechcesz. ;)

memento
Użytkownik

Gdyby nikt tego nie uważał, nie pisałbyś, że odmienne od Twojego stanowisko jest wynikiem “tupetu, lub innego interesu”, a tego typu argumenty i wątpliwości mogą przejść na “błędnych portalach”.