Boże Narodzenie czyli globalne solarne święto przesilenia zimowego

Opublikowano: 25.12.2018 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2707

Od tysięcy lat, w okolicach przesilenia zimowego, odbywały się uroczystości, których celem było uczczenie odradzania się Słońca. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji narodziny Mitry, Słowianie mieli wtedy swoje Szczodre Gody, dlatego również chrześcijanie dokładnie w tym samym czasie umiejscowili symboliczne obchody urodzin Jezusa Chrystusa, które zwiemy dzisiaj Bożym Narodzeniem.

Pojawiające się w naszym domu choinki, nie mają nic wspólnego z chrześcijańską tradycją tylko zostały do niej inkorporowane. Również tradycja obdarowywania się prezentami jest kultywacją zwyczajów, które trwają znacznie dłużej niż historia Kościoła katolickiego.

Zwyczaj ten został zapożyczony ze starorzymskich Saturnaliów, obchodzonych dokładnie w tym samym okresie jak Boże Narodzenie. Można się nawet doszukiwać podobieństw w postaci Św. Mikołaja, którego da się przyrównać do Saturna, dającego prezenty lub rózgę.

U Słowian w tym samym czasie obchodzono tak zwane Godowe Święto, Szczodre Gody, Święto Zimowego Stania słońca, które są uznawane za początek nie tylko nowego roku słonecznego, ale też liturgicznego oraz wegetacyjnego. Od tego momentu Swaróg – Słońce znów zaczynał odzyskiwać panowanie nad światem.

Podbój Europy przez chrześcijan wyglądał dość podobnie do ostatniej ekspansji Państwa Islamskiego. Po prostu starano się zniszczyć wszystko, co pozostało po konkurencyjnych wierzeniach. Czasami jednak bywało tak, że narzucana religia przejmowała różne zwyczaje legalizując je i osadzając w nowych uwarunkowaniach.

Na przykład choinka w formie drzewka formalnie pochodzi z Niemiec z XVII wieku, ale pomysł jej stawiania w domu jasno wynika z praktyk pogańskich polegających na dekorowaniu zielenią domostw w środku zimy. W naszej strefie klimatycznej mogły do tego służyć tylko drzewa iglaste.

Dzień poprzedzający Boże Narodzenie zwany jest Wigilią, Gwiazdką lub wieczerzą wigilijną. Zwyczajowo uroczystość ta rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej “gwiazdki” na niebie, która ma nawiązywać do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej miejsce narodzin Jezusa.

Obecnie przesilenie zimowe przypada na 21-22 grudnia, ale na początku naszej ery przypadało ono właśnie na 25 grudnia. Święto w tym okresie zawsze związane było z kultem Słońca, które czczono jako najważniejszego Boga. Oznacza to, że paradoksalnie Boże Narodzenie jest jak najbardziej odpowiednią nazwą dla tego święta.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.