Boliwia wprowadza powszechną opiekę zdrowotną

Opublikowano: 04.01.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2346

Od początku marca każdy obywatel Boliwii będzie mógł korzystać z bezpłatnej służby zdrowia w pełnym zakresie. Od 2 stycznia 2019 r. rozpoczęła się powszechna rejestracja tych mieszkańców kraju rządzonego przez lewicę, którzy do tej pory nie mieli żadnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak poinformował minister zdrowia w rządzie Evo Moralesa, Adolfo Zarate, od 2 do 28 stycznia ankieterzy jego resortu odwiedzą każdy dom, by zarejestrować osoby w wieku powyżej 60 lat i poniżej lat 5, które do tej pory nie były uprawione do żadnego ubezpieczenia zdrowotnego. W kolejnych turach do systemu zostaną włączeni pozostali Boliwijczycy i Boliwijki, którzy przed reformą państwowej służby zdrowia nie mieli wykupionego prywatnego ubezpieczenia i dlatego za wizyty u lekarzy czy pobyt w szpitalach musieli płacić z własnej kieszeni. W praktyce – nie płacili, bo nie mieli z czego; w Boliwii poniżej granicy absolutnego ubóstwa żyje 40 proc. populacji.

Ministerstwo szacuje, że dzięki reformie wprowadzającej powszechną opiekę zdrowotną usługi medyczne staną się dostępne dla 5,8 mln mieszkańców ponad jedenastomilionowej Boliwii. Tak wielki był odsetek obywateli, którzy zarabiają za mało, by było ich stać na komercyjne ubezpieczenie.

Podczas rejestracji obywatele dowiedzą się od urzędników, gdzie znajdują się najbliższe szpitale i przychodnie oraz czy w najbliższym czasie nie powstaną nowe – a Boliwia zamierza zainwestować w rozwój sieci placówek służby zdrowia 200 mln dolarów. Na początek państwo chce także wydzielić 8 tys. nowych etatów lekarzy i pielęgniarek. Zjednoczony System Zdrowotny (SUS), czyli powszechne państwowe ubezpieczenie dla wszystkich ma ruszyć od marca. Dla lewicowego rządu Moralesa jego zorganizowanie było kwestią zasad. Minister zdrowia, mówiąc o starcie programu rejestracji, podkreślał, że rząd ma obowiązek dbać o dobrostan obywateli.

Są jednak niezadowoleni z całego projektu. Stowarzyszenie Medyczne Boliwii, zrzeszające część lekarzy, wzywa swoich członków do strajku przeciwko SUS. Oficjalnie dlatego, że w ocenie organizacji kraj nie ma tylu lekarzy ani niezbędnej infrastruktury do tego, by naprawdę świadczyć usługi medyczne wszystkim obywatelom.

Gospodarka Boliwii pod rządami Evo Moralesa, znienawidzonego przez latynoamerykańskich neoliberałów tak samo, jak nieżyjący już Hugo Chavez czy obalony Lula, w 2018 r. rozwijała się w tempie 4,2 proc. To najlepszy wynik na kontynencie. I co ważniejsze, owoce tego wzrostu naprawdę były przeznaczane na pożytek całego społeczeństwa, które nadal ma ogromne, nawarstwiające się od lat problemy (jak wspomniane ubóstwo) do rozwiązania.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 05.01.2019 08:38

    “zostaną włączeni pozostali Boliwijczycy i Boliwijki” ach ta poprawna, lewacka nowomowa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.