Boko Haram znów uderza, 32 ofiary zamachu

Opublikowano: 19.11.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 592

Wahabicka sekta uderzyła w miasto Yola, które zaledwie kilka dni temu odwiedził prezydent kraju, Muhammadu Buhari. Twierdził wówczas, że Boko Haram zostało już niemal pokonane.

“Do wybuchu doszło w bardzo zatłoczonej części miasta, pomiędzy targowiskiem, jadłodajnią i meczetem” – relacjonuje Aliyu Maikano z Czerwonego Krzyża. Zamach miał miejsce we wtorek, zaraz po wieczornej modlitwie, kiedy dziesiątki muzułmanów opuszczały świątynię i udawały się na wspólny posiłek. Według wstępnych raportów, przedstawionych przez agencję Reuters, w zamachu zginęły co najmniej 32 osoby a 80 zostało rannych – wiele z nich ciężko, więc prawdopodobnie liczba ofiar śmiertelnych jeszcze wzrośnie.

Miasto wielokrotnie bywało celem ataków sekty, która wywołała trwającą od dwóch i pół roku wojnę domową. W zeszłym tygodniu Yolę odwiedził Muhammadu Buhari, prezydent Nigerii. Odznaczył żołnierzy, walczących z Boko Haram, odwiedził obóz dla uchodźców, którzy uciekli z domów z obawy przed zbrojnymi atakami wahabitów i zapowiadał, że konflikt ma się ku końcowi, a terroryści wkrótce zostaną ostatecznie pokonani. Prezydent wyznaczył nawet swoim dowódcom termin ostatecznego zniszczenia sekty na koniec bieżącego roku. Działania armii nigeryjskiej przynoszą wyraźne skutki, a atak w Yoli jest pierwszym aktem terroryzmu w tym miesiącu. Udało się udaremnić podobną masakrę w Maidiguri, stolicy najbardziej dotkniętego wojną domową stanu Borno i zlikwidować nielegalną fabrykę materiałów wybuchowych.

Według Globalnego Indeksu Terroryzmu Boko Haram jest najbardziej zabójczą organizacją terrorystyczną na świecie – w 2014 z rąk nigeryjskich wahabitów zginęło 6644 osoby; dla porównania Państwo Islamskie zabiło 6073 ludzi. W ciągu ostatnich 6 lat sekta wymordowała 17 tys. mieszkańców Nigerii i krajów ościennych – Czadu, Kamerunu i Nigru; 2, 5 mln uchodźców musiało opuścić swoje domy. Sekta ma też na koncie porwania uczennic ze szkół – dziewczynki są traktowane jako seksualne niewolnice albo wykorzystywane do zamachów. Terroryści opasują je materiałami wybuchowymi i wysyłają w rojne rejony miast północno-wschodniego regionu kraju, na targi czy do meczetów.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 19.11.2015 10:43

    Putin by ich rozp… szybciej niż Chuck Norris

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.