Blokada dróg w Katalonii

Opublikowano: 28.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

Wczoraj rano zwolennicy niepodległości Katalonii zablokowali połączenia drogowe między Francją a Hiszpanią i między Katalonią a resztą Hiszpanii. Katalońska policja rozbiła barykady, było ok. setki rannych, w tym 22 policjantów. Katalończycy protestują przeciw aresztowaniu w Niemczech ich „prezydenta na wygnaniu” Carlesa Puigdemonta, poszukiwanego przez hiszpański sąd. Chodzi też o innych więźniów politycznych.

Komitety Obrony Republiki (CDR) to ubiegłoroczne Komitety Obrony Referendum niepodległościowego, które przekształciły się, by prowadzić tej wiosny „stałe protesty” przeciw aresztowaniu niepodległościowców. Początek tej akcji ogłoszono wczoraj. Dla CDR aresztowanie Puigdemonta, to „punkt krytyczny”, który został właśnie przekroczony.

Były premier autonomicznej Katalonii siedzi w Neumünster. Sąd w Kolonii ma dwa miesiące, by postanowić, czy wydawać go Hiszpanom, czy nie. Sąd będzie musiał zdecydować, czy w prawie niemieckim są określone przestępstwa, o które się go oskarża. W Hiszpanii grozi mu nawet 30 lat więzienia za „bunt” i malwersacje finansowe.

Od nieszczęśliwego ogłoszenia niepodległości Katalonii 27 października zeszłego roku, hiszpański wymiar sprawiedliwości oskarżył 25 liderów niepodległościowych. Dziewięciu siedzi w Hiszpanii, siedmiu, jak Puigdemont, uciekło za granicę. Za sześcioma z nich wysłano europejskie listy gończe. Wszyscy są oskarżeni o przygotowywanie rozpadu Hiszpanii poprzez dążenie do niepodległości regionu.

CDR wyłoniły się z CUP – Kandydatury Jedności Ludowej, radykalnie lewicowej partii niepodległościowej, która ponownie weszła do parlamentu Katalonii. Niepodległościowcy wygrali grudniowe wybory, ale Hiszpania nie ma zamiaru pójść im na rękę.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.