Bliżej zagadki życia

Opublikowano: 11.10.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 810

Złożone organiczne molekuły zostały odkryte niedawno przez astronomów w centrum naszej galaktyki. Naukowcy twierdzą, że odkrycie to może pomóc w zrozumieniu powstania początków życia na naszej planecie. Molekuły o złożonej strukturze chemicznej zostały zidentyfikowane w chmurze z której formuje się jedna z gwiazd, odległa od słońca o 27 tys. lat świetlnych.

Jak zaznaczają naukowcy ta skomplikowana struktura jest bardzo bliska złożonym organicznym molekułom z których składają się związki chemiczne, będące częścią organizmów żywych na naszej planecie. Jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie, które wskazuje na to, że życie we wszechświecie może istnieć także wokół innych gwiazd w naszej galaktyce. Jak przypominają naukowcy, już wcześniej stwierdzono występowanie organicznych molekuł w przestrzeni międzygwiezdnej, lecz nigdy nie były to związki tak złożone. Uczeni podkreślają, że odkrycie to jest bardzo ważne dla pełniejszego zrozumienia powstania początków życia na naszej planecie, gdyż wskazuje, że przestrzeń kosmiczna wypełniona jest związkami chemicznymi, które stanowią podstawę budowy na przykład aminokwasów, niezbędnych do powstania życia na ziemi.

Zajmujący się tą problematyką Arnaud Belloche z Max Planck Institute for Radio Astronomy przypomina, że aminokwasy na naszej planecie stanowią elementy z których składają się białka a których występowanie jest konieczne dla przejawów życia jakie znamy. Uważa też, że odkrycie skomplikowanych struktur organicznych w kosmosie może nam pomóc w odpowiedzi na pytanie, które od dawno nurtuje zarówno astronomów jak i biologów, a mianowicie, czy w naszej galaktyce istnieje życie poza naszą planetą. Złożone molekuły zostały odkryte dzięki obserwacjom prowadzonym przez radioteleskop Atacama Large Millimeter Array w Chile w rejonie nazwanym Sagittarius B2, w centrum Drogi Mlecznej w którym zachodzi zjawisko formowania się nowej gwiazdy z olbrzymiej chmury gazowej. Naukowcy są przekonani, że jeśli uda się potwierdzić istnienie w innych rejonach naszej galaktyki tak skomplikowanych związków organicznych, to z dużą dozą prawdopodobieństw można przypuszczać, że pewne formy życia mogą istnieć także na innych planetach.

Autor: Jacek Szpakowski
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. wiara milosc nadzieja 11.10.2014 16:33

    http://www.bytom.kwch.org/literatura/kreacjonizm/i-rzekl-bog-151/rozdzial-2-prawdziwi-naukowcy-ktorzy-wierzyli.html

    http://mieczducha888.blogspot.com/2014/09/forum-biblia-o-kulistej-ziemi.html

    Max Planck : “ Jedynie ci, którzy w swoim myśleniu zatrzymują się w połowie, stają się ateistami. Ci, którzy sięgają głębiej i dostrzegają cudowne zależności między prawami ogólnymi, rozpoznają moc stwórczą. Dla wierzącego Bóg stoi na początku, dla fizyka zaś na końcu wszelkich dociekań.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.