Bliżej sprawiedliwości dla ofiar katastrofy w Bhopalu

Opublikowano: 01.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Rząd Indii zgodził się na zwiększenie odszkodowań dla ofiar katastrofy przemysłowej, co było głównym postulatem wobec Union Carbide – firmy, odpowiedzialnej za wyciek gazu z fabryki pestycydów, który w 1984 roku doprowadził do zatrucia ponad 500 tys. osób.

Rząd obiecał zrewidować liczbę zmarłych i rannych, dla których ubiega się o odszkodowanie, by zakończyć trwający od 10 listopada strajk głodowy pięciu kobiet.

“To wielkie zwycięstwo ocalałych z wycieku gazu w 1984 roku, ale kolejne pokolenia mieszkańców i mieszkanek Bhopalu wciąż będą cierpieć, ponieważ pozostawione 30 lat temu przez Union Carbide chemikalia wciąż przenikają do wód gruntowych” – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Kobiety, które prowadziły strajk głodowy i były wspierane przez 200 ocalałych oraz atywistów i aktywistki, zostały zaproszone na spotkanie z Ananthem Kumarem, Ministrem Przemysłu Chemicznego i Nawozów Sztucznych Indii.

Minister zgodził się zrewidować liczby, z których korzysta rząd w pozwie odszkodowawczym. Obiecał zrobić to 2 grudnia, tuż przed 30 rocznicą tragedii w Bhopalu. Obiecał także zapewnić, że ofiary, które nigdy nie otrzymały rekompensaty, otrzymają świadczenia, do których mają prawo.

“Cieszymy się z tego ważnego kroku rządu. Teraz Premier Narendra Modi musi zapewnić, że zobowiązania jego rządu będą respektowane” – powiedziała Draginja Nadaždin. ” To byłby historyczny krok ku zapewnieniu sprawiedliwości społeczności Bhopalu.”

Ofiary, aktywiści i ich międzynarodowi sympatycy, w tym Amnesty International, długo krytykowały rząd za mocne niedoszacowanie liczby zgonów i rannych przedstawione w pozwie przeciwko Union Carbide w 1989 roku.

Rząd stwierdził 5295 śmierci, 4902 przypadki trwałego inwalidztwa i 42 przypadki ciężkich obrażeń. Według danych aktywistów i aktywistek miało miejsce 22 917 zgonów, 508 432 przypadki trwałego inwalidztwa i 33 781 przypadki ciężkich obrażeń.

Dow Chemicals, wielka amerykańska korporacja, w 2001 roku przejęła Union Carbide, ale odmówiła zmuszenia swej spółki zależnej do powrotu do Indii w celu zmierzenia się z gigantycznymi oskarżeniami o umyślne spowodowanie śmierci tysięcy ludzi.

Rząd USA powinien wspierać indyjskie starania o pociągnięcie Union Carbide do odpowiedzialności.

“Indyjskie działania powinny podziałać na Union Carbide i Dow Chemicals jak pobudka” – dodała Draginja Nadaždin. “Historia Bhopalu nie zniknie i będzie prześladować Union Carbide i Dow Chemicals tak długo, aż sprawiedliwości nie stanie się zadość. Podobnie Indie muszą wreszcie oczyścić fabrykę w Bhopalu. Od 30 lat to plama na sumieniu kolejnych rządów. Działania mówią głośniej niż deklaracje.”

Źródło: Amnesty International

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o