Rewolucja naftowa w Galicji

Opublikowano: 14.02.2015 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 551

Przed 1854 rokiem Galicja była najbiedniejszą prowincją pod zaborem austriackim. Historyk Norman Davies określa sytuację w Galicji jako bardziej beznadziejną niż w Irlandii w początkowym okresie wielkiej klęski głodu (w latach 1845-1849). Przysłowiowa galicyjska bieda stała się przyczyną, dla której nazwę prowincji przekręcano na Golicja i Głodomeria.

Przemysł naftowy, który nagle pojawił się w Galicji w 1854 roku, przyniósł tamtejszemu chłopstwu wielkie zmiany społeczne i gospodarcze. Trzej włodarze pierwszej kopalni ropy w Bóbrce, a szczególnie Ignacy Łukasiewicz, w swoich kopalniach zatrudniali miejscowych chłopów. Wierzyli, że dzięki oświacie i stałej pensji galicyjscy chłopi staną się świadomą warstwą polskiego społeczeństwa. Nafciarze otrzymywali dobre pensje. Utworzono dla nich kasy brackie (ubezpieczenie zdrowotne) i kasy zapomogowe (nielichwiarskie pożyczki), a niewykorzystane środki przekazywano na stypendia szkolne dla dzieci nafciarzy.

Nafciarze nie utworzyli jednak klasy górniczej charakterystycznej dla np. Górnego Śląska. Chłopo-robotnicy za zarobione pieniądze kupowali głównie ziemie pod uprawę. Mimo to, przemysł naftowy wpłynął na chłopską mentalność i kulturę. Galicyjscy nafciarze stali się ekspertami w swojej dziedzinie i zaczęli wyjeżdżać poza granice dzisiejszej Polski: zapraszano ich do pracy w Ameryce Północnej, Rosji, Rumunii, Persji czy Indonezji.

O “rewolucji naftowej” w biednych, galicyjskich wsiach XIX wieku opowiada Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

Źródło: Wszechnica
Premiera w RWM: 01.02.2015


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

0 wypowiedzi

  1. darian 14.02.2015 11:25

    Czy ekonomiczne pojazdy nadal będą blokowane i niedopuszczane?
    O co tu jeszcze chodzi?
    https://www.youtube.com/watch?v=LdKQrSrjpQM

  2. darian 14.02.2015 11:36
  3. darian 14.02.2015 11:53

    to jest wielka filozofia https://www.youtube.com/watch?v=a6ii_QUhybA
    Pozdrawiam

  4. darian 14.02.2015 11:59

    Łukasiewicz nie słyszał o Tesli, a to szkoda…

  5. darian 14.02.2015 12:09

    jak słyszał, to: nie chciał jak On skończyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.