Black Friday to jedynie reklamowy chwyt?

Opublikowano: 27.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1650

Grupa konsumencka Which? zbadała w Wielkiej Brytanii jak kształtowały się ceny 83 produktów, które w zeszłym roku dostępne były w Black Friday jako „super oferty”. Okazało się, że tylko 1 na 20 produktów było w „dzień największych przedświątecznych wyprzedaży” rzeczywiście korzystnie przeceniona.

Grupa konsumencka Which? od dłuższego czasu wskazuje, że Black Friday to jedynie reklamowy chwyt, który ma zachęcić konsumentów do kompulsywnego kupowania, ale za którym wcale nie kryją się wyjątkowe przeceny. Okazuje się bowiem, że wśród 83 produktów, które w zeszłoroczny Czarny Piątek polecane były jako „super oferty”, tylko co 20. rzeczywiście dostępny był w znacznie niższej cenie.

Aby pokazać, że zamieszanie medialne związane z Black Friday często nie niesie za sobą wymiernych korzyści dla konsumenta, wystarczy prześledzić, jak kształtowały się ceny kilku choćby produktów, których ceny w Black Friday i w okresie przed i po wyprzedaży zweryfikowali eksperci Which? I tak na przykład zintegrowany system audio Samsunga dostępny był w Black Friday w Currys PC World w cenie 299 GBP, ale w ciągu następnego miesiąca jego cena obniżyła się jeszcze o kolejne 49 GBP, a w następnym półroczu cena systemu aż 13 razy spadała do poziomu 279,97 GBP. Z kolei ekspres do kawy De’Longhi, dostępny w Black Friday w sieci John Lewis za 399 GBP, w ciągu następnego półrocza był przynajmniej 35 razy przeceniany do poziomu 368 GBP.

Należy jednak dodać, że Which? w żadnym wypadku nie stwierdził, by detaliści złamali w Black Friday prawo. To raczej konsumenci nie bardzo mieli pojęcie o tym, że Czarny Piątek nie do końca gwarantuje najlepsze ceny w roku.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.